Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Udaremnienie egzekucji zanim komornik dokona zajęcia

komentarze 2

Pytanie: Chciałbym uzyskać pewność, że to co robię to nie jest przestępstwo. Zakończyło się przeciwko mnie postępowanie sądowe o zapłatę, przyznaję że dług mój jest i był nie do zakwestionowania ale apelację wniosłem celem przeciągnięcia sprawy. W trakcie postępowania sądowego: przepisałem na córkę mieszkanie, sprzedałem samochód i wręczyłem jej pieniądze, miałem spora wierzytelność w jednej spółce i scedowałem ja na córkę. To wszystko wykonałem jeszcze przed wszczęciem przez komornika postępowania egzekucyjnego, Nie grozi mi w takiej sytuacji kara za uniemożliwienie egzekucji – zaspokojenia wierzyciela?

Odpowiedź: Grozi, jeżeli komornik dowie się o tych czynnościach a jest to bardzo prawdopodobne, że się dowie. Przestępstwo udaremniania lub uszczuplania zaspokojenia wierzyciela o którym mowa w art. 300 Kodeksu karnego dotyczy nie tylko sytuacji w których komornik już dokonał zajęć i gdy wydano już tytuł wykonawczy.

Ponadto, na gruncie prawa cywilnego, pana darowizny na rzecz córki sąd na wniosek wierzyciela (skarga pauliańska) może uznać za bezskuteczne w odniesieniu do tegoż wierzyciela i wówczas komornik na jego wniosek będzie prowadził egzekucję z tych składników majątku. Gdy obdarowanym jest członek najbliższej rodziny, a tak wszak jest w tym wypadku, to przyjmuje się, że osoba ta wiedziała iż celem darowizny jest uniemożliwienie skutecznej egzekucji i sąd zapewne uwzględni skargę pauliańską.

Niezależnie od wniesienia skargi pauliańskiej, na miejscu wierzyciela złożyłbym zawiadomienie o przestępstwie z art. 300 KK, bo to zero kosztów a niejeden dłużnik w takiej lub innej oszustwa) sprawie przestraszył się grożącej mu odpowiedzialności karnej i (przynajmniej w części) pieniądze oddał.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

26/07/2016

Komentarze do 'Udaremnienie egzekucji zanim komornik dokona zajęcia'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie – powiedzenie (maksyma) z okresu PRL, przypisywane prokuratorowi ery stalinowskiej w ZSRR, Andriejowi Wyszyńskiemu. To odnośnie czy popełnił Pan przestępstwo. Czekać na ruch komornika, wierzyciela. 300 KK, dużo roboty ze zbieraniem dowodów, Prokurator woli oczywiste sprawy.

    Pako

    27 Lip 16 10:04

  2. Prokurator najchętniej wszytko umorzyłby; w Polsce jest tak, ze nawet w oczywistych sprawach w prokuraturze ani w sądzie nie można być pewnym że będzie jak być powinno.

    admin

    27 Lip 16 10:22

Skomentuj