Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Licytować mu mieszkanie!

skomentuj

Pytanie: Piszę do Państwa w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej. Problem dotyczy spłaty zadłużenia za czynsz przez jednego z lokatorów, który pracuje dorywczo nie posiada dochodów stałych lecz posiada swoje mieszkanie własnościowe którego jest właścicielem i mieszka sam. Otrzymywał od nas pisma z nakazem uregulowania zadłużenia lecz nic sobie z tego nie robi. Na dzień dzisiejszy kwota zadłużenia wynosi około 10tys. Proszę o odpowiedź w tej sprawie lub o ewentualne zajęcie się tym problemem.

Odpowiedź: Już nie zajmuję się windykacją ale poradzę coś Państwu. Zlicytować mu mieszkanie! Możliwe, że już próbowaliście, ale nikt nie kupił. Trzeba intensywnie samemu rozgłosić licytację, nie zdawać się tylko na ogłoszenia zamieszczone przez komornika. Zakupić bazę lokalnych firm a dokładniej tylko adresów e-mail; jeżeli jesteście w dużym mieście to wystarczy baza firm z tegoż miasta, jeżeli w małym mieście, to z całego powiedzmy, powiatu. Miejcie też rozeznanie jaka jest faktyczna wartość rynkowa tego mieszkania i jeżeli jakiś nierób – tzw. biegły sądowy wyceniając zawyży tę wartość (przez co nawet na drugiej licytacji cena nie będzie atrakcyjna), to musicie taką wycenę merytorycznie zaskarżyć.

Jeżeli ten „czarnuch” (bo na czarno pracuje) ma pieniądze a jest to możliwe (że ma więcej niż legalnie zatrudniony jego odpowiednik, bo ani ZUS ani podatku nie płaci), to widząc Waszą determinację (oszacowanie mieszkania na Wasz wniosek i dalsze działania zmierzające do licytacji), może się przestraszyć i zapłacić. A jak nie, to licytacja. Jak nikt nie kupi, to możecie przejąć to mieszkanie jako wierzyciel, na własność.

Lipiec 23rd, 2016 at 11:51 am

Skomentuj