Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pełnomocnictwo do udziału w licytacji komorniczej

skomentuj

Pytanie: Od około pół roku interesuję się licytacjami komorniczymi. Kupiłem już trzy samochody i jedną działkę. Teraz jednakże będę przebywał za granica na kontrakcie ale nie zamierzam z tego „hobby” zrezygnować. Chciałbym ustanowić pełnomocnika do udziału w licytacjach ale do każdej licytacji osobne. Czy takie pełnomocnictwo może zostać przesłane faksem / mailem?

Odpowiedź. Nie, nie można tak. Jak chodzi o pełnomocnictwo do udziału w licytacji ruchomości, to zgodnie z art. 867(2) par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego, musi być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że udziela Pan pełnomocnictwa radcy prawnemu albo adwokatowi. Tak samo jest w przypadku pełnomocnictw udzielanych do udziału w licytacji nieruchomości, na podstawie art. 977 Kodeksu postępowania cywilnego (podpisy urzędowo poświadczone nie są w tym wypadku wymagane tylko jeżeli udzielane są przez państwowe jednostki organizacyjne lub jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego).

Nie będzie też ważne pełnomocnictwo (choćby i urzędowo wcześniej poświadczone) które prześle Pan faksem albo mailem. Trzeba oryginał przedłożyć.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4]

20/05/2016

kategoria: komornik

Skomentuj