Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile może być licytacji ruchomości

skomentuj

Tytułowe zapytanie często pojawia się w wyszukiwarkach. Przewidując, co zobaczę w odpowiedziach na to pytanie zawartych innych stronach internetowych, sprawdziłem i rzeczywiście, zobaczyłem to co przewidywałem, że piszą inni (nie wiem czy wszyscy).

Otóż piszą co niektórzy, że licytacji ruchomości czyli np. samochodu może być dwie i że po drugiej bezskutecznej licytacji wierzyciel może przejąć licytowany przedmiot na własność a jak nie przejmie, to komornik egzekucję z ruchomości umorzy. Jest to tylko nazwijmy „półprawda”. Dlaczego?

Ano po pierwsze dlatego, że owszem, po drugiej bezskutecznej licytacji komornik egzekucję z danej ruchomości umorzy ale… W przeciwieństwie do egzekucji z nieruchomości, w przypadku egzekucji z ruchomości zaraz po umorzeniu egzekucji (jeżeli wierzyciel nie przejmie ruchomości na własność) wierzyciel może praktycznie od razu ponownie skutecznie zawnioskować do komornika o wszczęcie egzekucji z tejże ruchomości. No i znowu możemy mieć dwie licytacje i tak dalej i tak dalej. Doświadczyłem tego jako wierzyciel – windykator w jednej ze spraw.

Po drugie, przejąć ruchomość na własność wierzyciel może już po pierwszej bezskutecznej licytacji a nie że tylko po drugiej, jak to niektórzy „spece” od egzekucji komorniczej piszą.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.4]

19/05/2016

Skomentuj