Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kupno wierzytelności w trakcie sądowego postępowania o zapłatę

skomentuj

Pytanie: Znalazłem na giełdzie długów w internecie dług dłużnika którym jest firma której ja zalegam z zapłatą i chciałbym ten dług kupić ażeby skompensować mój dług z ich długiem. Cena zaproponowana przez aktualnego wierzyciela mi odpowiada ale dowiedziałem się, że teraz ta sprawa jest na etapie sądowym, wierzyciel wniósł pozew o nakazanie zapłaty, nakaz zapłaty otrzymał ale dłużnik wniósł zarzuty od nakazu zapłaty. Przejrzałem skany które przesłał mi wierzyciel aktualny tej firmy i są to bezczelne zarzuty niemające szansy na uznanie ich przez sąd. Czy jest jakaś prawna przeszkoda uniemożliwiająca mi kupno tego długu na etapie sprawy sądowej?

Odpowiedź: Nie ma przeszkód do nabycia wierzytelności w trakcie postępowania sądowego o zapłatę jej i może Pan podpisać umowę cesji tej wierzytelności czyli nabyć ją. Powinien Pan jednak wiedzieć o tym, że zgodnie z art. 192 ust. 3 Kodeksu postępowania cywilnego nabywca wierzytelności może wejść na miejsce zbywcy w procesie sądowym tylko za zezwoleniem strony przeciwnej.

Ryzyko jest w związku z powyższym takie, że pozwany nie zgodzi się na to aby Pan został powodem – następcą procesowym w miejsce zbywcy i spór przed sądem będzie toczył się wciąż z udziałem zbywcy jako powoda. A jemu, skoro sprzedał już wierzytelność, może się nie chcieć dokładać należytej staranności w procesie… Nie przesądzałbym z góry że są to „zarzuty niemające szansy na uznanie ich przez sąd”, no proszę zerknąć na przykład Kulisy (?) uznania przez sąd, że „świadek” faktycznie widział, jak dłużnik zwrócił wierzycielowi 50 tys zł. z ręki do ręki, bez pokwitowania.

.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

08/05/2016

Skomentuj