Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Obawa przed zemstą i „skręceniem” sprawy po zawiadomieniu prokuratury

skomentuj

Pytanie: W moim interesie leży zawiadomić prokuraturę o popełnianiu przestępstw przez osobę w regionie tak zwaną ważną, z koneksjami, wpływową. Z obawy przed zemstą i w niewierze, że sprawa zostanie poprowadzona rzetelnie, nie zostanie skręcona, długo cierpiałem psychicznie no i finansowo. Nie chcę pisać o szczegółach. Szukając w wyszukiwarce porad trafiłem na Pana bloga i przeczytawszy kilka wpisów stwierdziłem, że jest to właściwy adres do zadania tego pytania. Jak zabezpieczyć się, żeby zminimalizować ryzyko zemsty i zmusić do rzetelnego poprowadzenia sprawy?

Odpowiedź: Ewentualnie zminimalizować, ryzyka Pan nie wykluczy. Powiadomić o sprawie jak najwięcej osób a w szczególności mediów (gazet) informując instytucję do której Pan wnosi zawiadomienie, że równolegle poinformował Pan media i wskazać im, które. Ja miałem taki przypadek; zawiadomienie wysłałem najpierw mailem i do wiadomości z 10 telewizji, gazet. I w zawiadomieniu tym napisałem, że ja przepraszam, że nie mogę nic złego powiedzieć o organie do którego piszę zawiadomienie, ale zabezpieczam się na wszelki wypadek. 😉 Albowiem w moim wypadku sprawa dotyczyła funkcjonariusza na kierowniczym stanowisku. Jednak i Pan może tak zrobić pisząc ewentualnie iż słyszał Pan, że osoba ta jest ustosunkowana.

Proponuję do powiadomienia mediów wtrącić „klauzulę” (aby wyłączyć Pana odpowiedzialność) którą i ja wtrąciłem, czyli że prosi Pan o to aby do czasu zakończenia śledztwa zachowali tę informację tylko dla siebie gdyż (to też napisać) w przeciwnym wypadku muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną za utrudnianie śledztwa.

No, jak na razie, nic mi nie jest choć nie opuszcza mnie niepokój. 😉 Facet ma zarzuty a media opisały temat gdy można było już.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/11/2015

kategoria: prokuratorzy

Skomentuj