Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Termin na złożenie wykazu majątku przed komornikiem

3 komentarze

Pytanie: Szukam po necie bezskutecznie informacji o tym jaki jest termin wysłania wykazu majątku na piśmie komornikowi, po wezwaniu egzekucyjnym. Proszę o pomoc.

Przeczytaj też: Czy wykaz majątku trzeba złożyć komornikowi osobiście?

Odpowiedź: Jak chodzi o termin złożenia wykazu majątku przed komornikiem, to praktykuje się wyznaczanie 7 dniowego terminu. Nie jest to w tym przypadku termin ustawowy czyli przepisy nie określają terminu do złożenia wykazu majątku. Jest to termin który komornik ustala według własnego uznania i jak napisałem wyżej, praktykowany jest termin 7 dniowy.

To, że nie jest to termin ustawowy bynajmniej nie oznacza, że dłużnik może bezkarnie tego terminu nie dochować.

Przeczytaj też: Grzywna za niezłożenie wykazu majątku

Komornik nie wyznaczył terminu w swoim wezwaniu, stąd moje pytanie.

W zasadzie chyba ma Pan prawo wobec powyższego nie reagować na wezwanie a w przypadku nałożenia na pana grzywny za niezłożenie wykazu majątku odwołać się argumentując, że komornik nie zakreślił terminu ale szkoda nerwów i nie wiadomo jaka byłaby decyzja sądu… Lepiej od razu złożyć wykaz majątku – przesłać mu w terminie 7 dni.

Przeczytaj też: Udzielenie wyjaśnień komornikowi a złożenie wykazu majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 marca, 2023

Komentarze do 'Termin na złożenie wykazu majątku przed komornikiem'

Subscribe to comments with RSS

 1. Złożyć wykaz bezzwłocznie, komornik nie zapomni, wyśle wezwanie jeszcze raz i jak wspomniano, nie wiadomo czy grzywny nie doliczy.

  Kamil

  6 mar 23 o 15:49

 2. Mój dłużnik olewał wezwanie do wykazu, grzywny też nie zapłacił. Sąd skazał go na miesiąc więzienia, wyrok odsiedział, pieniędzy nie oddał i „nie odda” bo jak mówi, „ma nasrane w papierach przez wiezienie i nie może znaleźć pracy”. Sprawa trwała prawie 2 lata, dług nie zapłacony dalej, tylko koszty. Jeszcze prawnik kazał mi się cieszyć, że nie zostałem obciążony jako wierzyciel kosztami doprowadzenia do Sądu i do aresztu.

  Artur

  7 mar 23 o 22:23

 3. Mój dłużnik 2x zapłacił grzywnę, ale wykazu nie złożył. I co zrobisz jak nic nie zrobisz.

  Ala

  8 mar 23 o 07:18

Skomentuj