Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bank sprzedał dług ale dalej prowadzi egzekucję tegoż

komentarzy 5

Mam krótkie pytanie. Jednak zanim to szybko przedstawię sytuację.

Dług hipoteczny, niespłacony. Bank dostaje BTE z klauzulą i trafia to do komornika.
Zanim komornik zaczął pobierać cokolwiek, bank sprzedał wierzytelność do „kruka”.
Tyle tylko, że nikogo nie poinformował…
I cały czas nic nie wiedząc komornik ściągał i przekazywał do banku kwoty.
Dopiero gdy wierzyciel doprowadził do licytacji, bank złożył wniosek o umorzenie.
I wtedy wyszło, że jest ten „kruk” od prawie roku wierzycielem a nie bank, któremu komornik dawał kasę.
Jakie są szanse by zmusić bank do zwrotu wszystkich nienależnych kwot oraz opłat egzekucyjnych, które pobrał komornik?
No a jeśli już sprawa w sądzie to czy się wygra? – bo to znowu niemałe koszty wpisu…

Przede wszystkim nasuwa się pytanie, czy Kruk uzyskał w sądzie wyrok przeciwko Panu? Kruk bowiem nie mógł prowadzić egzekucji komorniczej jak chodzi o BTE.

Nie, Kruk na razie nie wystąpił nawet o nakaz, nie mówiąc o uzyskaniu klauzuli.

Po prostu dowiedziałem się o tym, że Kruk kupił tą wierzytelność w grudniu ub.r. na podstawie zawiadomienia o zmianie wpisu w KW jaką otrzymałem we wrześniu.
We wrześniu także bank szybko umorzył egzekucję, bo zacząłem się tym interesować.

Ale jak wspomniałem – do sprzedaży wierzytelności doszło w grudniu, a pomimo tego od stycznia bank na podst. BTE do września za pomocą komornika siedział na mojej pensji. Domyślam się, że pewnie jak je dostawał, to potem przekazywał Krukowi. (gdzieś słyszałem, że podobno nawet mają takie zapisy w umowach sprzedaży wierzytelności)

I stąd te ruchy – uciekali od sytuacji, jaka trwała przez 9 miesięcy – gdy bank, nie będąc wierzycielem, ale posiadając na siebie bte z klauzulą, windykował mnie niejako na rzecz Kruka nie mającego nawet nakazu, ale będącego moim faktycznym wierzycielem po zakupie długu od banku. Nie raczyli poinformować nikogo, w szczególności komornika.

Wcześniej napisał Pan „Dopiero gdy wierzyciel doprowadził do licytacji, bank złożył wniosek o umorzenie.” Kruk doprowadził do licytacji?

Czy zmiany wpisu w KW dokonano na wniosek komornika?

Czy przesłali Panu choć ksero umowy cesji dług?

Moim zdaniem (zanim uzyskam odpowiedzi na te inne pytania) ma Pan prawo pozwać bank o zwrot wyegzekwowanych o Pana kwot jak i wszystkich kosztów po tym, jak bank sprzedał dług. Jeżeli jest to faktycznie cesja w tym nawet tylko powiernicza czyli celem windykacji, to bank nie jest wierzycielem i nie miał prawa prowadzić egzekucji. Nie sposób jednak na sto procent przewidzieć, czy sąd też tak uzna. Moim zdaniem – powinien.

Faktycznie – mój błąd. Powinno być inny wierzyciel, który wpisał się na działce. To on doprowadził do licytacji i sprzedaży działki, bo bank nie był zainteresowany i wolał wejść na pensję. Licytację nieruchomości prowadził inny komornik (właściwy do jej położenia) niż zajęcie z pensji.

Zmiany w KW dokonano na wniosek Kruka. Widocznie pilnuje by nie pominął go komornik przy sporządzeniu planu podziału.

Nie przesłali nikomu kopii ani nie powiadomili o tym. Sprawdzałem akta komornicze – nic nie ma. W KW jest tylko wniosek Kruka o wpis na podstawie umowy i akt księgowych, i to tam znalazłem powołanie się na umowę zbycia wierzytelności z dnia 16-12-2014 r.

Dziękuję za odpowiedź. W sumie też tak pomyślałem.
Problemem jest jak zwykle to, ze pomimo jakby się zdawało oczywistych oczywistości, nie można być pewnym wygranej.
Wytoczenie powództwa to kolejne koszty wpisu i mecenasa, jak się wygra to pół biedy a jak nie to kolejne pieniądze poszły w błoto.
No nic, pismo do banku sam mogę napisać, kwoty mam z zaświadczenia od komornika, kopie dokumentów też. Nie spodziewam się reakcji, no ale od czegoś trzeba zacząć.

Tak (z cesją powierniczą, jeśli to takowa jest, to nie wiadomo jak może być…) ale z drugiej strony, co będzie jeżeli Kruk wystąpi do sądu o zapłatę długu bez pomniejszenia roszczenia o kwoty wyegzekwowane od Pana na rzecz banku już po sprzedaży długu? Pan zapewne wniesie wówczas przeciw od nakazu zapłaty podnosząc taki zarzut, że część tego długu została wyegzekwowana. Jednak Kruk wówczas zapewne odpowie na ten zarzut tak, że oni (o ile faktycznie) nie otrzymali tych pieniędzy i żeby Pan sobie właśnie bank pozwał o zwrot tych pieniędzy; oni nie odpowiadają za to, że bank prowadził bezprawnie egzekucję należności którą zbył…

To nawet nie o to chodzi…
W sądzie wieczystym jest kwota jaka widnieje w księgach rachunkowych, bo musieli to załączyć do wniosku i wygląda jakby bank przekazał im przynajmniej część tej sumy od komornika, bo jest ona niższa niż powinna być gdyby nie ta egzekucja.

I w sumie wszystko byłoby ok jeśli tak faktycznie jest – gdyby nie to, że ta bezprawna egzekucja prowadzona przez bank doprowadzi/ła do dwóch rzeczy:
– podwójnych kosztów – bo teraz komornik naliczył stosunkową 5% od kwoty niewyegzekwowanej, a za chwilę drugi komornik, ten od działki, znowu sobie naliczy opłatę w końcu od tej samej kwoty;
– tego, że ja dostaję po d…. z racji faktu, że jest to dług we współwłasności.
Krótko na „wirtualnym” przykładzie długu w wys. 200 tys. – gdyby nie ta bezprawna egzekucja, to wierzyciel dostałby po 100 tys z każdego udziału po sprzedaży nieruchomości,
a tak jeśli bank tylko mnie ściągnął powiedzmy 50 tys to zostało jeszcze 150 tys – i wtedy z działki wierzyciel dostanie po 75 tys. z każdego udziału – to oznacza, że jestem w plecy połowę tego, co mi zabrał bank przez komornika

Dlatego dla mnie ma to tak istotne znaczenie

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

09/10/2015

Komentarze do 'Bank sprzedał dług ale dalej prowadzi egzekucję tegoż'

Subscribe to comments with RSS

 1. krótko:
  – z chwilą cesji bank musiał umorzyć egzekucję komorniczą. dalsze jej prowadzenie a tym bardziej, o zgrozo! przekazywanie pieniędzy cesjonariuszowi to jest po prostu kryminał i temat na dłuższą pogawędkę z panem prokuratorem
  – w związku z powyższym, jeśli klauzulę na BTE nadano więcej niż 3 lata temu, to roszczenie jest już przedawnione 🙂
  – niestety nie ma do końca dobrze, gdyż z uwagi na zabezpieczenie hipoteczne pozostaje coś takiego jak dłużnik rzeczowy. w przypadku zajścia tego co powyżej, kruk mógłby egzekwować kwotę z hipoteki i tylko z hipoteki nieruchomości.
  – kruk zakupił pakiet wierzytelności hipotecznych, ale okazuje się że można go wydupczyć z hipoteki i tym samym część spraw jest po prostu stracona
  – w tym konkretnym poście problemem jest inny komornik od innej sprawy ale to już kwestia finansów
  – i oczywiście wszystkie pieniążki zabrane przez bank po cesji bank ma przynieść w ząbkach. nie ma tłumaczenia że „my przekazali krukowi”. bank nie miał prawa wziąć – bo nie był już wierzycielem, ani tym bardziej nie miał prawa nikomu dać. nie interesuje mnie co bank z tym zrobił – bank wziął, bank ma oddać. to tak, jakby złapał kieszonkowca za rękę a ten mówił że on niewinny bo kasę oddał wspólnikowi 🙂

  ryszard ochódzki

  11 Paź 15 17:07

 2. Jeżeli jest to cesja powiernicza, to jak napisałem, nie można być pewnym wyroku.

  admin

  11 Paź 15 17:18

 3. gdzieś ty widział cesję powierniczą z banku do windykacji…

  ryszard ochódzki

  12 Paź 15 03:52

 4. Nie widziałem, żadnej cesji z banku nie widziałem.

  admin

  12 Paź 15 07:11

 5. to dobrze, bo byś się zawodowo załamał 😉

  ryszard ochódzki

  12 Paź 15 11:35

Skomentuj