Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Brak ograniczenia egzekucji po częściowej spłacie na konto wierzyciela

komentarze 4

Pytanie: Czy ma Pan szerszą wiedzę o prawach komornika? Mam taką sytuację, że przegrałam sprawe, otrzymałam nakaz zaplaty na kwote ok 5600 zł. Nie miałam takiej kwoty od razu. Wierzyciel skierował sprawe do komornika. Dokonałam wplaty do wierzyciela najszybciej jak moglam – wplacilam 5300, bo tylko tyle moglam pozyczyc. Mniej wiecej w tym czasie komornik dokonał zajecia na moim rachunku bankowym w wyzszej kwocie – ok. 6300 zl.
Obecnie zajecie na moim rachunku nadal jest w kwocie 6300 zl pomimo, iz wiem ze wierzyciel poinformowal komornika o tym, ze otrzymał wplate. Zreszta do obu wyslalam kopie potwierdzenia przelewu.
Czy komornik nie powinien skorygowac kwoty zajecia? Przeciez jak wplyna pieniadze na konto to bank przekaze mu calosc 6300 zl a tymczasem dlug do wyegzekwowania jest mniejszy. Moj bank tez wie, ze splacilam wiekszosc dlugu (przekazalam im kopie wplaty) ale nie moze skorygowac zajecia bez pisma od komornika.
Walcze juz 4 miesiace… Wierzyciel w kontakcie tel. i po pismach odsyla mnie do komornika ale z rozmowy wynika, ze sa w kontakcie i przekazuja sobie informacje ile zostało do spłaty. Malo tego prosze pisemnie (informujac wszystkie strony w kopiach), aby przekazali mi pisemnie wyliczenia kwot pozostalych do splaty.
Zarowno komornik jak i wierzyciel tylko do mnie dzwonia, ze mam jeszcze zaleglosc. Dlaczego nie odpisza mi pisemnie? Ja jestem zobowiazana do pisania oficjalnie np. do Sadu. Bank tez wymaga oficjalnego pisma od komornika. Nie chce nekania telefonami tylko drogi sluzbowej i rzetelnej odpowiedzi.
Nie rozumiem… jak mozna tak wrednie postepowac?
Czy ja moge cos zrobic? Czy na takiego komornika można sie skarzyc?Odpowiedź: To wierzyciel powinien doręczyć komornikowi pisemne żądanie ograniczenia egzekucji o wpłaconą przez Panią kwotę a komornik powinien ograniczyć egzekucję na podstawie tegoż żądania – wniosku wierzyciela. Pani może komornikowi wysłać potwierdzenie wpłaty ale nie będzie to dla komornika wiążące; co najwyżej wyśle on do wierzyciela pytanie o ustosunkowanie się do Pani pisma i dowodu wpłaty. Jeżeli wierzyciel nie wniesie o ograniczenie egzekucji, to komornik dalej będzie egzekwował całość roszczenia z nakazu zapłaty, z wniosku egzekucyjnego wierzyciela.

W sytuacji opisanej przez Panią należałoby wezwać pisemnie wierzyciela do ograniczenia egzekucji na przykład w terminie trzech dni ostrzegając go jednocześnie, że jeśli egzekucja nie zostanie ograniczona, to wystąpi Pani przeciwko wierzycielowi do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym – żądaniem ograniczenia egzekucji. I radziłbym taki pozew złożyć nawet jeśli wierzyciel poinformuje Panią iż wniosek o ograniczenie egzekucji złożył już wcześniej (natychmiast po otrzymaniu wpłaty od Pani) a komornik rzekomo na taki wniosek nie reaguje. Jeżeli faktycznie nie reaguje, to niechaj wierzyciel złoży skargę na czynności komornika, o czym też może Pani wierzyciela poinformować. A Pani – powództwo przeciwegzekucyjne przeciwko wierzycielowi, jak już wcześniej wskazałem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

01/06/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Brak ograniczenia egzekucji po częściowej spłacie na konto wierzyciela'

Subscribe to comments with RSS

 1. To jest właśnie jeden z wielu przykładów absurdów polskim prawie.
  Zacznijmy od tego, że wierzyciel powinien mieć ustawowo narzucony jakiś termin dotyczący poinformowania komornika o spłacie/częściowej spłacie na jego konto przez dłużnika. Coś na zasadzie jak wierzyciel ma 14 dni na usunięcie wpisu w KRD od otrzymania wpłaty.
  JA, jako przykładowy dłużnik wpłacając kasę bezpośrednio na konto wierzyciela działam w dobrej wierze – pomijam egzekucję i wpłacam bezpośrednio.
  Dlatego z całą stanowczością uznaję, że nie warto spłacać wierzycieli bezpośrednio – tylko przez komornika. Tym bardziej, że nawet jak całą kwotę przeleje wierzycielowi to jeśli komornik choć kiwnął palcem to i tak jakieś koszta sobie policzy typu korespondencja, zapytania do urzędów.

  Mike

  2 Cze 15 07:24

 2. Z tego co wiem, to komornik pobierze 5% jeżeli dłużnik spłaci bezpośrednio wierzycielowi w toku postępowania egzekucyjnego. Różnica znaczna przy opłacie stosunkowej wynoszącej 15% ale już nie taka znaczna przy opłacie 8% jeżeli na przykład podstawi się komornikowi konto bankowe, żeby sobie ściągał.

  admin

  2 Cze 15 08:01

 3. To jest też paradoks: z konta ściągane z 8% opłatą a kiedy dłużnik osobiście w kancelarii zapłaci, to komornik kasuje go 15%. Wniosek? Nie ma zachęty do dobrowolnej spłaty u komornika.

  keta

  2 Cze 15 12:38

 4. Zachęty nie ma także wtedy, kiedy wyrok jest krzywdzący, skandaliczny. Mnie się to niestety przytrafiło.

  Marta

  3 Cze 15 08:49

Skomentuj