Kiedy komornik nie może zająć samochodu?
Pytanie: Kiedy komornik nie może zając samochodu dłużnika? Czy to prawda, że nie może zająć gdy jest to narzędzie pracy dłużnika?
Odpowiedź: Prawo nie przewiduje sytuacji w których komornik nie może zająć samochodu dłużnika. Jednakże gdy jest to dłużnik prowadzący działalność gospodarczą (zarówno osoba fizyczna jak i spółka prawa handlowego), to może na podstawie art. 1061 KPC (Kodeksu postępowania cywilnego) zwrócić się do sądu o wyłączenie z egzekucji samochodu jako przedmiotu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że wskaże we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną.
Przepisy nie przewidują natomiast możliwości wyłączenia spod egzekucji samochodu będącego własnością dłużnika nieprowadzącego działalności gospodarczej. Art. 829 KPC stanowi wprost m.in., że niepodlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Czy samochód jako taki w przepisie tym niezbędny jest tylko firmie przewozowej albo taksówkarzowi?
szeregowiec
2 lip 22 o 10:18
Oczywiście taksówkarzowi też. A ja mam takie pytanie, co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu nawet gdy ma prawo zająć?
Leoś
10 kw. 23 o 06:39
Spłacać dług… 😉 albo zmienić miejsce zamieszkania aby komornik nie znał adresu i nie znalazł samochodu.
admin
10 kw. 23 o 11:44