Kiedy komornik nie może zająć samochodu?
Pytanie: Kiedy komornik nie może zając samochodu dłużnika? Czy to prawda, że nie może zająć gdy jest to narzędzie pracy dłużnika?
Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża?
Odpowiedź: Prawo nie przewiduje sytuacji w których komornik nie może zająć samochodu dłużnika. Jednakże gdy jest to dłużnik prowadzący działalność gospodarczą (zarówno osoba fizyczna jak i spółka prawa handlowego), to może na podstawie art. 1061 KPC (Kodeksu postępowania cywilnego) zwrócić się do sądu o wyłączenie z egzekucji samochodu jako przedmiotu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że wskaże we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną.
Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód firmowy?
Przepisy nie przewidują natomiast możliwości wyłączenia spod egzekucji samochodu będącego własnością dłużnika nieprowadzącego działalności gospodarczej. Art. 829 KPC stanowi wprost m.in., że niepodlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych.
Przeczytaj też: Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Czy samochód jako taki w przepisie tym niezbędny jest tylko firmie przewozowej albo taksówkarzowi?
szeregowiec
2 lip 22 o 10:18
Oczywiście taksówkarzowi też. A ja mam takie pytanie, co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu nawet gdy ma prawo zająć?
Leoś
10 kw. 23 o 06:39
Spłacać dług… 😉 albo zmienić miejsce zamieszkania aby komornik nie znał adresu i nie znalazł samochodu.
admin
10 kw. 23 o 11:44