Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skarga pauliańska – wartość przedmiotu sporu

skomentuj

Taką tytułową frazę ktoś wpisał w wyszukiwarce i trafił na tego bloga ale widzę, że do tej pory na ten temat nie pisałem. To jednak zobowiązuje do choćby krótkiego wpisu w temacie, co niniejszym czynię.

Zapoznawszy się z przepisami i nie tylko, stwierdzam, co następuje. O skardze pauliańskiej traktuje art. 527 Kodeksu cywilnego ale ani ten przepis ani inne nie dają odpowiedzi na to, co powinno być wartością przedmiotu sporu (w skrócie: wps) w pozwie – skardze pauliańskiej. Uznałem więc, że trzeba szukać odpowiedzi w orzecznictwach sądowych. I stwierdziłem, że przeważa w nich praktyczny pogląd zgodnie z którym jako wartość przedmiotu sporu należy podać pełną wartość wierzytelności przysługującej wierzycielowi wobec dłużnika; pełną tzn. wraz z odsetkami i kosztami (procesu, egzekucyjnymi).

Mniej powszechny pogląd jest taki, że można podać jako wps jak wyżej tj. wartość wierzytelności albo wartość tego co jest przedmiotem powództwa tzn. mienie co do którego domagasz się, aby darowanie lub sprzedaż tegoż sąd uznał za bezskuteczne wobec Ciebie po to, abyś mógł prowadzić egzekucję z tegoż mienia. Można przy takim podejściu zaoszczędzić co nieco na wpisie sądowym, jeżeli wartość tegoż mienia którego dotyczy skarga pauliańska jest niższa od wierzytelności. Podaję się tutaj jako wps tę niższą kwotę. Oczywiście może być i tak, że wartość wierzytelności jest niższa od wartości twego, co wyszło z majątku dłużnika i czego powództwo dotyczy. A zapewne często jest tak, że powód nie zna wartości tego mienia, słuszne jest, że może podać w pozwie jako wps wartość swej wierzytelności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 4.6]

02/03/2015

kategoria skarga pauliańska

Skomentuj