Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rozszerzenie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce przedsiębiorcy

komentarzy 7

Pytanie: Chciałbym przenieś dług również na małżonkę dłużnika na podstawie rozszerzenia klauzuli wykonalności na małżonkę dłużnika. Co będzie mi potrzebne do tego i jak sprecyzować we wniosku żeby Sąd nie oddalił? Sprawdziłem w ceidg i nie ma wpisanej rozdzielności majątkowej.

Odpowiedź: Jeżeli dług został zaciągnięty bez pisemnej zgody małżonki dłużnika, to, można jedynie na podstawie art. 787(1) Kodeksu postępowania cywilnego żądać nadania przez sąd klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika z ograniczeniem jej odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków. Pod warunkiem, ze wykaże Pan iż wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa ale z tym zapewne nie będzie problemu jeśli dłużnik to Pana kontrahent.

Przedsiębiorstwo zaś, zgodnie z art. 55(1) Kodeksu cywilnego, jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli zatem przykładowo nieruchomość wspólna należy do przedsiębiorstwa dłużnika, to będzie Pan mógł prowadzić egzekucję z tejże.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności także przeciwko małżonce dłużnika należy oprzeć zatem n art. 787(1) Kodeksu postępowania cywilnego załączając dokumenty potwierdzające iż dług został zaciągnięty w związku z prowadzeniem przez dłużnika przedsiębiorstwa.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/02/2015

Komentarze do 'Rozszerzenie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce przedsiębiorcy'

Subscribe to comments with RSS

  1. Sprawdzanie rozdzielności poprzez CEIDG jest bardzo mylące. U jednego pisze, „Tak”, u innego ” – „.

    W ostatnim czasie rejestrowałem 3 działalności i za każdym razem Pani w urzędzie mówiła, że nie muszę tego pola w ogóle wypełniać. Także mógłbym mieć rozdzielność i zero wzmianki o tym w CEIDG.

    Mike

    18 Lut 15 09:38

  2. Rozdzielność majątkowa nic nie da, jeżeli kontrahent (aktualnie wierzyciel) nie został poinformowany przez przedsiębiorcę (aktualnie dłużnika) o jej zawarciu a poinformować należy przed powstaniem długu. Czy informacja o rozdzielności majątkowej w CEIDG oznacza takie poinformowanie, tego nie wiem (co by sąd na to powiedział).

    admin

    18 Lut 15 09:50

  3. Ale o czym informować, bo chyba źle rozumiem albo Ty coś pomieszałeś. Jeżeli rozdzielność jest zawarta PRZED powstaniem długu, to o niczym nie musisz informować, by była ona ważna.
    Po to się zawiera rozdzielność w końcu, by współmałżonek był chroniony w sytuacjach np. prowadzenia przez żonę/męża DG.
    Jak siedzę w tematach około finansowo-windykacyjnych blisko 11 lat to jeszcze nie słyszałem, by przedsiębiorca biorąc np. towar od dostawcy na przelew informował go o tym, że ma rozdzielność. Z resztą to by musiało mieć ręce i nogi, to znaczy musiałoby być na piśmie, z podpisem strony przeciwnej i datą.
    Pokaż mi taki dokument i wskaż okoliczności w jakich to miałoby się odbywać?

    Mike

    18 Lut 15 09:57

  4. No o umowie małżeńskiej – rozdzielności majątkowej poinformować.

    Art. 47(1) Ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

    Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.

    Można chyba jeszcze dorzucić art. 787(2) Kodeksu postępowania cywilnego:

    Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli wykonalności według przepisów art. 787 i art. 787(1) oraz prowadzenia na podstawie tak powstałego tytułu wykonawczego egzekucji do tych składników, które należałyby do majątku wspólnego, gdyby umowy majątkowej nie zawarto. Przepis niniejszy nie wyłącza obrony małżonków w drodze powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli umowa majątkowa małżeńska była skuteczna wobec wierzyciela.

    Jasno z tych przepisów wynika, że jeśli nie chcesz aby Twoja żona odpowiadała za dług majątkiem który był wspólny i należał do przedsiębiorstwa, to musisz kontrahenta poinformować o rozdzielności jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania. Ani chybi na piśmie, nie wiem jak, to Twój problem, np. wysyłając mu list polecony.

    admin

    18 Lut 15 10:15

  5. Dobrze, to zapytam wprost – tak po ludzku – to właściwie po co jest rozdzielność? Po co ją podpisywać skoro przy każdej transakcji trzeba to podkreślać i to na piśmie? Jak żyję nie widziałem takich cudów.

    Podam Ci na swoim przykładzie, bo uważam, że jest trafny.

    Prowadzę szkolenia z zakresu windykacji polubownej.
    Do tego celu potrzebuję zawsze jakiegoś obiektu typu sala konferencyjna.

    Współpracuję z kilkoma podmiotami, w różnych miastach w tym zakresie. Rezerwuję na telefon, maila.
    Wszystko idzie przelewem z mojej strony, 14 dni po imprezie.
    Nie wyobrażam sobie, bym dzwoniąc do hotelu, sali mówił podczas zamawiania ” ale chwileczkę, proszę o uwagę, JA MAM ROZDZIELNOŚĆ z żoną i zaraz wysyłam maila z pismem do podpisu przez Państwa”.

    Po pierwsze rozmówca by chyba zaniemówił, po drugie – i co -ważniejsze – z góry by to śmierdziało na kilometr próbą oszustwa z mojej strony, że się zabezpieczam na wypadek egzekucji.
    Skończyłoby się na tym, że cofnęliby mi zgodę na przelew i musiałbym płacić z góry.

    10 lat prowadzę działalność, miałem już z 500 kontrahentów i w życiu się z czymś takim jeszcze nie spotkałem, a też daję na przelew swoje usługi.

    Mike

    18 Lut 15 12:07

  6. Po głębszym namyśle stwierdzam, że może praktykuje się coś takiego w umowach na duże zlecenia, typu 70,000zł, 100,000zł.
    Ale pokaż mi przedsiębiorcę, który robiąc jakiś zakup na przelew na 1000, 3000zł do każdej fakturki załącza pisemko z informacją o rozdzielności.

    MArtwy przepis.

    Mike

    18 Lut 15 12:11

  7. Ja nie wypowiadam się na temat tego, czy to mądre jest czy nie jest, ja tylko przytoczyłem przepisy.

    Jakbym kogoś też kredytował, to nie myślałbym też o tym, że może będę musiał egzekwować przez komornika z ich ewentualnej byłej wspólności majątkowej która kiedyś wchodziła w skład przedsiębiorstwa.

    Tym niemniej, takie są przepisy i jeżeli ktoś chce żeby umowa rozdzielności majątkowej zadziałała, to powinien o tym poinformować przyszłego wierzyciela.

    admin

    18 Lut 15 12:21

Skomentuj