Kiedy nie można odwołać darowizny
Pytanie: Kiedy (i czy w ogóle) nie można cofnąć darowizny pomimo tego, że obdarowany przejawiał obiektywnie rażącą niewdzięczność, złą wolę, nawet nienawiść do darczyńcy? Słyszałem, że istnieją wyjątki ale nie mogę ich odnaleźć.
Przeczytaj też: Unieważnienie darowizny bez zgody małżonka
Odpowiedź: Przede wszystkim, zgodnie z art. 899 § 3 Kodeku cywilnego, darowizna bezwzględnie nie może być odwołana po roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Prócz tego, zgodnie z § 1 tegoż art. darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. A stosownie do art. 902 KC darowizna nie może być odwołana z powodu rażącej niewdzięczności, gdy czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego. Często przytaczanym przykładem jest obdarowanie dziecka wyposażeniem odpowiadającym ich możliwościom finansowym (stać ich na to bez uszczerbku dla zaspokajania ich niezbędnych potrzeb).
Przeczytaj też: Darowizna a majątek wspólny
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Witam, czy przebaczenie musi być na piśmie wyrażone?
AS
27 lis 20 o 20:47
Nie musi.
admin
27 lis 20 o 20:56
Czy podstawa prawna do zwrotu darowizny w omawianych przypadkach to bezpodstawne wzbogacenie?
Lidia
27 lis 20 o 22:58
Tak, jak stanowi art. 898 § 2 kc zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
admin
28 lis 20 o 07:01
A co jeśli darowizna dokonana została przez jednego ze współmałżonków bez wiedzy a tym samym bez zgody drugiego współmałżonka, czy można ja wtedy tą darowizną odwołać?
vater
15 maj 21 o 10:47
Taka darowizna jest po prostu nieważna.
admin
15 maj 21 o 11:55