Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kiedy nie można odwołać darowizny

6 komentarzy

Pytanie: Kiedy (i czy w ogóle) nie można cofnąć darowizny pomimo tego, że obdarowany przejawiał obiektywnie rażącą niewdzięczność, złą wolę, nawet nienawiść do darczyńcy? Słyszałem, że istnieją wyjątki ale nie mogę ich odnaleźć.

Odpowiedź: Przede wszystkim, zgodnie z art. 899 § 3 Kodeku cywilnego, darowizna bezwzględnie nie może być odwołana po roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Prócz tego, zgodnie z § 1 tegoż art. darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. A stosownie do art. 902 KC darowizna nie może być odwołana z powodu rażącej niewdzięczności, gdy czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego. Często przytaczanym przykładem jest obdarowanie dziecka wyposażeniem odpowiadającym ich możliwościom finansowym (stać ich na to bez uszczerbku dla zaspokajania ich niezbędnych potrzeb).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 listopada, 2020

kategoria inne

Komentarze do 'Kiedy nie można odwołać darowizny'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam, czy przebaczenie musi być na piśmie wyrażone?

    AS

    27 Lis 20 o 20:47

  2. Nie musi.

    admin

    27 Lis 20 o 20:56

  3. Czy podstawa prawna do zwrotu darowizny w omawianych przypadkach to bezpodstawne wzbogacenie?

    Lidia

    27 Lis 20 o 22:58

  4. Tak, jak stanowi art. 898 § 2 kc zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

    admin

    28 Lis 20 o 07:01

  5. A co jeśli darowizna dokonana została przez jednego ze współmałżonków bez wiedzy a tym samym bez zgody drugiego współmałżonka, czy można ja wtedy tą darowizną odwołać?

    vater

    15 Maj 21 o 10:47

  6. Taka darowizna jest po prostu nieważna.

    admin

    15 Maj 21 o 11:55

Skomentuj