Jak ustalić spadkobierców zmarłego dłużnika
Ustalanie spadkobierców dłużnika może dotyczyć dwóch sytuacji. Pierwsza i znacznie łatwiejsza dla wierzyciela to ta, w której nastąpiło już stwierdzenie nabycia spadku. Wierzyciel spadkodawcy wykazuje interes prawny (pismo z sądu lub z postępowania egzekucyjnego od komornika w zależności od tego, na którym z tych etapów dłużnik zmarł) i uzyskuje informację z sądu, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jeżeli tak, to powinien uzyskać dane spadkobierców aby “przekierować” dochodzenie należności przeciwko nim.
Przeczytaj też: Odpowiedzialność solidarna spadkobierców
Uwaga: jeżeli informacja z sądu jest taka, że nie zostało, to jeszcze nie musi znaczyć, że nie miało miejsce stwierdzenia nabycia spadku. Zamiast bowiem do sądu, spadkobiercy mogli udać się do notariusz i tam uzyskać poświadczenie dziedziczenia mające taką sama moc jak sądowe stwierdzenie o nabyciu spadku. Czy takowe miało miejsce i u którego notariusza, można ustalić szybko online w rejestrach notarialnych: https://rejestry-notarialne.pl/37 po czym zażądać od notariusza podania danych spadkobierców.
Druga – trudniejsza dla wierzyciela sytuacja, to ta w której brak jest t stwierdzenia nabycia spadku (i sprawa spadkowa nie została nawet założona) jak i brak poświadczenia dziedziczenia (spadkobiercy nie stawili się w tym celu u notariusza). Wierzyciel chcący dochodzić zapłaty od spadkobierców musi zam wystąpić do sądu (i tylko do sądu a nie do notariusza) o stwierdzenie nabycia spadku.
Przeczytaj też: Spadek, długi spadkowe – przedawnienie
Często problem wtedy jest taki, że wierzyciel nie wie kto (z imienia i nazwiska) dziedziczy po dłużniku i trzeba ustalić krąg spadkobierców. Jak to sprawdzić, jak ustalić ich dane osobowe? Zgodnie z art. 670 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą ale nie oznacza to, że wnioskodawca nie musi przysłowiowym palcem kiwnąć. Krewnych spadkodawcy można ustalić w urzędzie stanu cywilnego. Może jednak być tak, że dany urząd odmawia udzielenia informacji na podstawie pisma z postępowania sądowego o zapłatę lub od komornika wskazującego na prawo wierzyciela do zainicjowania postępowania spadkowego. W takiej sytuacji wypadałoby mimo tego zainicjować postępowanie spadkowe a gdy sąd wezwie wnioskodawcę do przedstawienia grona spadkobierców, wówczas wystąpić z tym wezwaniem (ponownie) do urzędu stanu cywilnego.
Przeczytaj też: Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Można też przez ogłoszenie w prasie szukać spadkobierców – art. 672 kpc.
Krysio
27 lis 20 o 18:28
Już to widzę, jak spadkobiercy dłużnika się zgłaszają żeby ściągnąć na siebie komornika… Pomijając to, że pewnie żaden z nich takiego ogłoszenie nie przeczyta (nie kupi gazety).
admin
27 lis 20 o 19:40
a może ten art. 672 kpc i ogłoszenie w prasie to coś w rodzaju “za długi mojego męża nie odpowiadam”
Anonim
15 maj 21 o 04:13