Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak ustalić spadkobierców zmarłego dłużnika

3 komentarze

Ustalanie spadkobierców dłużnika może dotyczyć dwóch sytuacji. Pierwsza i znacznie łatwiejsza dla wierzyciela to ta, w której nastąpiło już stwierdzenie nabycia spadku. Wierzyciel spadkodawcy wykazuje interes prawny (pismo z sądu lub z postępowania egzekucyjnego od komornika w zależności od tego, na którym z tych etapów dłużnik zmarł) i uzyskuje informację z sądu, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jeżeli tak, to powinien uzyskać dane spadkobierców aby “przekierować” dochodzenie należności przeciwko nim.

Przeczytaj też: Odpowiedzialność solidarna spadkobierców

Uwaga: jeżeli informacja z sądu jest taka, że nie zostało, to jeszcze nie musi znaczyć, że nie miało miejsce stwierdzenia nabycia spadku. Zamiast bowiem do sądu, spadkobiercy mogli udać się do notariusz i tam uzyskać poświadczenie dziedziczenia mające taką sama moc jak sądowe stwierdzenie o nabyciu spadku. Czy takowe miało miejsce i u którego notariusza, można ustalić szybko online w rejestrach notarialnych: https://rejestry-notarialne.pl/37 po czym zażądać od notariusza podania danych spadkobierców.

Druga – trudniejsza dla wierzyciela sytuacja, to ta w której brak jest t stwierdzenia nabycia spadku (i sprawa spadkowa nie została nawet założona) jak i brak poświadczenia dziedziczenia (spadkobiercy nie stawili się w tym celu u notariusza). Wierzyciel chcący dochodzić zapłaty od spadkobierców musi zam wystąpić do sądu (i tylko do sądu a nie do notariusza) o stwierdzenie nabycia spadku.

Przeczytaj też: Spadek, długi spadkowe – przedawnienie

Często problem wtedy jest taki, że wierzyciel nie wie kto (z imienia i nazwiska) dziedziczy po dłużniku i trzeba ustalić krąg spadkobierców. Jak to sprawdzić, jak ustalić ich dane osobowe? Zgodnie z art. 670 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą ale nie oznacza to, że wnioskodawca nie musi przysłowiowym palcem kiwnąć. Krewnych spadkodawcy można ustalić w urzędzie stanu cywilnego. Może jednak być tak, że dany urząd odmawia udzielenia informacji na podstawie pisma z postępowania sądowego o zapłatę lub od komornika wskazującego na prawo wierzyciela do zainicjowania postępowania spadkowego. W takiej sytuacji wypadałoby mimo tego zainicjować postępowanie spadkowe a gdy sąd wezwie wnioskodawcę do przedstawienia grona spadkobierców, wówczas wystąpić z tym wezwaniem (ponownie) do urzędu stanu cywilnego.

Przeczytaj też: Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak ustalić spadkobierców zmarłego dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Można też przez ogłoszenie w prasie szukać spadkobierców – art. 672 kpc.

  Krysio

  27 lis 20 o 18:28

 2. Już to widzę, jak spadkobiercy dłużnika się zgłaszają żeby ściągnąć na siebie komornika… Pomijając to, że pewnie żaden z nich takiego ogłoszenie nie przeczyta (nie kupi gazety).

  admin

  27 lis 20 o 19:40

 3. a może ten art. 672 kpc i ogłoszenie w prasie to coś w rodzaju “za długi mojego męża nie odpowiadam”

  Anonim

  15 maj 21 o 04:13

Skomentuj