Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bezskuteczny komornik a dłużnik – oszust wciąż firmę prowadzi

komentarzy 5

Pytanie: Czy w tym kraju osoba pokrzywdzona przez inną a konkretnie oszukana może odzyskać swoje pieniądze? Kilka lat temu zleciłem wykonanie kuchni na co zaliczkowałem. Po dłuższym czasie nie wywiązania się z umowy złożyłem pozew do sądu. Sprawę wygrałem ( poniosłem dodatkowe koszty ) ale komornik sądowy zrezygnował z dochodzenia wierzytelności. Podobno osoba jest znaną cytuję: PCHŁĄ SZACHRAJKĄ ( tak określił ją komornik ;-). Osoba ta nadal prowadzi działalność gospodarczą, żyje, płaci rachunki. Czy istnieje w Polsce instytucja pomagająca ludziom jak ja?

Odpowiedź: Niestety, w naszym kraju (nie wiem jak zagranicą) większość egzekucji komorniczych jest bezskutecznych i bezskuteczne egzekucje przeciwko przedsiębiorcy też są zjawiskiem powszechnym. Może Pan złożyć w prokuraturze / na policji doniesienie o wyłudzeniu pieniędzy czyli o oszustwie. Strach przed poniesieniem kary pozbawienia wolności może pchnie dłużnika do zapłaty a może nie pchnie ale nie zawadzi spróbować użyć tego środka nacisku – nic to nie kosztuje. Jeżeli komornik zna tego dłużnika i tak go określa jak Pan napisał, to zapewne stąd, że prowadził przeciwko niemu bezskutecznie egzekucje z wniosków innych wierzycieli.Warto by zasięgnąć od komornika konkretnych informacji w tym zakresie. Po to, aby w doniesieniu do organów ścigania uwypuklić, że nie jest Pan pierwszym pokrzywdzonym, co tym bardziej wskazuje na z góry powzięty przez dłużnika zamiar pokrzywdzenia finansowego Pana a właśnie taki zamiar jest kluczową przesłanką do postawienia zarzutu oszustwa. Dysponując wyrokiem może Pan na podstawie art. 760(1) Kodeksu postępowania cywilnego wystąpić do komornika z wnioskiem o udostępnienie Panu informacji o łącznej kwocie należności bezskutecznie ściąganych od dłużnika i liczbie wierzycieli oraz kiedy zostało wszczęte pierwsze z bezskutecznie zakończonych postępowań egzekucyjnych. Zanim Pan podejmie te kroki, może Pan uprzedzić o tym dłużnika dając mu np. tydzień na zapłatę.

Na niektórych dłużników dyscyplinująco działa też upublicznianie długu ale raczej nie w żadnym BIG-u jak KRD, ERIF czy Infomonitor, ale w ogólnie dostępnych zasobach internetowych a w szczególności w miejscu, miejscowości zamieszkania / prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika. Będąc windykatorem, wielokrotnie plakatowałem / zlecałem plakatowanie informacji o zadłużeniu pod hasłem „sprzedam dług” z podaniem szczegółów czyj (imię i nazwisko, nazwa i adres firmy), jaka kwota, z jakiego tytułu (niezwrócona zaliczka mimo niewykonania kuchni). Należy takie działania dozować. Jak zapewne Pan domyśla się, dyskredytują (słusznie) dłużnika – przedsiębiorcę i bywa, że mobilizują do zapłaty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

03/02/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Bezskuteczny komornik a dłużnik – oszust wciąż firmę prowadzi'

Subscribe to comments with RSS

 1. Z tego co zauwazylem max 30% reaguje na takowe dzialania i to jeszcze trzeba sie prosic o pieniadze.

  Misiek

  3 Lut 15 23:56

 2. Jeżeli to jest dłużnik – firma z niewielkiej miejscowości której klientami są przeważnie mieszkańcy z tej miejscowości, to prawdopodobieństwo skuteczności oceniam na ok. 60%

  admin

  4 Lut 15 09:39

 3. Okazało się że jeden z ‚przywódców’ strajkujących rolników też ma długi na ok. 140tyś. Komornik bezskuteczny, oficjalnie dłużnik nic nie ma. Przy okazji protestów temat podjęły wiadomości TVP. Ciekawy jestem czy publikacja w wiadomościach, która ma większy zasięg niż plakatowanie odniesie skutek.

  Michał

  5 Lut 15 07:37

 4. Raczej nie odniesie skutku choćby dlatego, że informacja zostanie od razu przekazana wszystkim. Plakatowanie zaś i mailing celem odzyskania długu stopniuje się po to aby dłużnik widział, że jeszcze ma dużo do stracenia i lepiej zapłacić i powstrzymać to.

  admin

  5 Lut 15 08:13

 5. A ja bym do tematu podszedł od innej strony. Są komornicy i „komornicy”. W mniejszych miejscowościach jest tak, że komornik, który „obrabiał” już jakiegoś dłużnika ma wyrobione zdanie na temat ponownej egzekucji. Innymi słowy- jeżeli dłużnik jest mu znany i prowadził kilka jego spraw, które skończyły się na „824”- to temat taki jest odpuszczany.
  W takim przypadku sugerowałbym skorzystać z komornika z „8”. Inna sprawa, że jeżeli się nie zna rynku komorniczego to poza dodatkowymi kosztami nic się nie uzyska. Nawet dobry komornik musi być odpowienio prowadzony przez wierzyciela żeby mógł wyegzekwować należności- szczególnie jeżeli posiadany majątek dłużnika jest „ukryty”.
  Sugestia? Windykacja specjalizująca się w egzekucji. Jeżeli oni nic nie poradzą to należy, przynajmniej póki co, sobie odpuścić…

  karamba

  6 Lut 15 12:54

Skomentuj