Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik sprawdza lub wpisuje do BIK?

4 komentarze

Pytanie: Wskutek niespłacenia przeze mnie tak zwanej koleżeńskiej pożyczki z powodu innych koniecznych wydatków, sprawa traf9iła do sądu a od niedawna jest u komornika. Dokonał pierwszych zajęć ale w żadnym piśmie nie ostrzegł mnie przed wpisaniem do BIK a słyszałam nieformalnie, że sprawdza BIK pod kątem stwierdzenia czy nie doszło do wyłudzenia jak i wpisuje do BIK. Czy to prawda a jak tak, to w którym momencie egzekucji to następuje?

Przeczytaj też: Który bank nie sprawdza BIK?

Odpowiedź: Komornik nie jest wierzycielem w sprawie i choćby z tego powodu nie może wpisać dłużnika do BIK. Poza tym, długu z tytułu prywatnej pożyczki czyli udzielonej przez osobę która nie prowadzi działalności gospodarczej nie można wpisać do BIK.

Także jak chodzi o samo sprawdzanie dłużnika w BIK, to i tego komornik nie robi. Zadaniem komornika jest jedynie prowadzenie egzekucji zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego a w tej ustawie brak przepisu na podstawie którego komornik miałby ustalać, czy postępowanie dłużnika w sprawie która została komornikowi zlecona, nie wypełnia aby znamion wyłudzenia (z uwagi na istnienie innych zadłużeń?).

Przeczytaj też: Czy komornik zawiadamia prokuraturę?

Ewentualnie może (nie musi) poinformować wierzyciela egzekwującego o tym, że już wcześniej prowadził bezskuteczne postępowania egzekucyjne przeciwko danemu dłużnikowi sugerując jednocześnie, że dłużnik, zaciągając kolejny dług w takiej sytuacji, prawdopodobnie wiedział, że tego długu nie spłaci (w domyśle: doszło do wyłudzenia i można to zgłosić). Takiej informacji kiedyś udzielił mi komornik. Warto wiedzieć o tym, że wierzycielowi egzekwującemu (a nawet jeszcze przed zleceniem egzekucji) przysługuje prawo do uzyskania od komornika informacji o ewentualnych innych postępowaniach egzekucyjnych prowadzonych przeciwko dłużnikowi i o efektach takich postępowań: https://pamietnikwindykatora.pl/udzielenie-wierzycielowi-informacji-o-egzekucjach-przeciwko-jego-dluznikowi/.

Komornik nie sprawdza żadnych baz dłużników.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy komornik sprawdza lub wpisuje do BIK?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A czy mógłby komornik wpisac do KRD gdyby miał umowę z KRD? Rozumiem że praktykują tego ale czy moglby?

  Anonim

  21 sty 21 o 17:55

 2. Nie ma takiej możliwości, komornik nie jest wierzycielem. Poza tym, ten rejestr jak i inne tego typu są strasznie nieskuteczne w windykacji.

  admin

  22 sty 21 o 09:00

 3. OK, komornik nie wpisuje do BIK a czy zajęcie komornicze z jakiegoś innego powodu widać w BIK? Nie wiem, może jest ściągane tam z jakiejś bazy?

  Marta

  12 mar 23 o 14:25

 4. Nie, w BIK w żadnym wypadku nie figuruje zajęcie komornicze. Może być tak, że dług widniejący w BIK jest / był egzekwowany przez komornika ale nie musi tak być, wpis w BIK może widnieć mimo tego, że nie była prowadzona egzekucja komornicza.

  admin

  12 mar 23 o 14:38

Skomentuj