Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Skąd komornik wie ile zarabia dłużnik?

4 komentarze

Pytanie: Skąd komornik wie ile zarabiam? Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Czy w ogóle komornik gdzieś może sprawdzić jakie wynagrodzenie otrzymuję, czy tylko polega na tym ile mu pracodawca prześle wskutek zajęcia pensji?

Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?

Odpowiedź: Zgodnie z przepisem art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego, dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę. Z tego właśnie komornik wie, ile dłużnik zarabia. Oczywiście istnieje takie ryzyko, że pracodawca przełoży wykazy niezgodne ze stanem faktycznym co oczywiście może skutkować konsekwencjami karnymi podobnie jak niewykonanie tego polecenia komornika.

Przeczytaj też: Obowiązki pracodawcy wobec komornika

Wysokość zarobków dłużnika można też obliczyć na podstawie wysokości składek płaconych na jego ubezpieczenie do ZUS. Nie wiem natomiast, czy komornicy uzyskują z ZUS także i tę informację. Niewątpliwie mają prawo żądać i tej informacji.

Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 grudnia, 2020

Komentarze do 'Skąd komornik wie ile zarabia dłużnik?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik może też zażyczyć sobie z banku albo od samego dłużnika wykaz operacji na koncie bankowym na przestrzeni miesięcy i tak dowie się, w jakiej wysokości wynagrodzenie otrzymuje.

  Sasza

  23 gru 20 o 16:10

 2. No chyba że dłużnik bierze wypłate do ręki to się komornik tak nie dowie. A lepiej brać do ręki mając komornika, żeby jej jeszcze raz nie zajął kiedy wpłynie na konto.

  Zak

  21 maj 21 o 18:20

 3. A jak jest gdy dłużnikiem jest prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą?

  Justyna

  16 cze 21 o 20:30

 4. Dłużnikowi prowadzącemu działalność komornik może zabrać wszystek zarobek.

  admin

  16 cze 21 o 21:56

Skomentuj