Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skąd komornik wie ile zarabia dłużnik?

1 komentarz

Pytanie: Skąd komornik wie ile zarabiam? Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Czy w ogóle komornik gdzieś może sprawdzić jakie wynagrodzenie otrzymuję, czy tylko polega na tym ile mu pracodawca prześle wskutek zajęcia pensji?

Odpowiedź: Zgodnie z przepisem art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego, dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę. Z tego właśnie komornik wie, ile dłużnik zarabia. Oczywiście istnieje takie ryzyko, że pracodawca przełoży wykazy niezgodne ze stanem faktycznym co oczywiście może skutkować konsekwencjami karnymi podobnie jak niewykonanie tego polecenia komornika.

Wysokość zarobków dłużnika można też obliczyć na podstawie wysokości składek płaconych na jego ubezpieczenie do ZUS. Nie wiem natomiast, czy komornicy uzyskują z ZUS także i tę informację. Niewątpliwie mają prawdo żądać i tej informacji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 grudnia, 2020

1 komentarz do 'Skąd komornik wie ile zarabia dłużnik?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik może też zażyczyć sobie z banku albo od samego dłużnika wykaz operacji na koncie bankowym na przestrzeni miesięcy i tak dowie się, w jakiej wysokości wynagrodzenie otrzymuje.

    Sasza

    23 Gru 20 o 16:10

Skomentuj