Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej komornika

1 komentarz

Pytanie: Komornik prowadzi egzekucje z mojego wynagrodzenia i jak obliczyłam i sprawdziłam, pobiera od każdej ściągniętej kwoty 10 procent dla siebie. To jest skandal (rozumiem, że sam sobie nie ustalił tylko takie prawo jest), bo proszę zauważyć, że on tylko raz na początku wysłał do firmy zajęcie i już nic więcej nie zrobił, co miesiąc otrzymuje i dalej przez długo będzie otrzymywał przelew części mojej pensji i od tego 10 procent bierze dla siebie. 10% za nic, za niekiwnięcie nawet palcem! Mam aktualnie trudną sytuację i nie wchodząc w dalsze szczegóły mam pytanie, czy można (rozumiem że jak już to pewnie nie do komornika…) zawnioskować gdzieś o obniżenie tej opłaty egzekucyjnej? Czy jest w ogóle sens?

Odpowiedź: Dłużnik może na podstawie art. 48 Ustawy o kosztach komorniczych złożyć do sądu wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej – stosunkowej jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub sytuacji majątkowej dłużnika oraz wysokości jego dochodów. Jednakże wniosek taki wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o pobraniu lub ustaleniu opłaty.

W różnych sprawach prowadzonych przeze mnie kilkoro dłużników takowy wniosek złożyło ale nigdy żaden sąd nie przychylił się do wniosku.

Według mnie też opłata stosunkowa w wysokości 10% za egzekucję z wynagrodzenia ma się nijak do prawie żadnego nakładu pracy komorników, podobnie jak egzekucja z rachunku bankowego albo nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym. Nakład pracy komornika w każdym takim przypadku jest taki sam – prawie zerowy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nie ma praktycznie szans na obniżenie przez sąd opłaty dla swoich czyli dla komorników a dokładniej przeciwko nim.

    Ada

    8 Lut 21 o 23:00

Skomentuj