Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ostrożnie z poręczaniem kredytów!

komentarze 2

Ostrzeżeń przed poręczaniem kredytów nigdy nie za wiele więc, choć już nie raz ostrzegałem, to jeszcze raz, dla nowych Użytkowników tego bloga. Wygrzebałem maila który otrzymałem gdy jeszcze zajmowałem się windykacją, to znaczy gdy przyjmowałem zlecenia (a teraz tylko bezpłatnie doradzam i to bardziej dłużnikom niż wierzycielom; to coś jak przedzierzgnięcie się prokuratora w adwokata, znam takiego jednego, pijaka).

Kilka miesięcy temu poręczyłem kredyt w SKOK koledze z pracy w wysokości  5000 zł. Kolegę zwolnili i przestał spłacać  kredyt. W konsekwencji zmuszony zostałem do spłacenia całego kredytu razem z odsetkami  za kolegę. Kolega winien jest mi ponad 5000 zł. Licząc na uczciwość ze strony kolegi, nie oddałem jeszcze sprawy do sądu ale widzę, że kolega nie ma zamiaru oddać pieniędzy dobrowolnie. Zwracam się z pytaniem, czy możecie mi pomóc w odzyskaniu moich pieniędzy? Jeżeli tak, to proszę mi podać jakie potrzebujecie informacji w tej sprawie i ile mnie to będzie kosztowało /sądy, rejestry dłużników, upomnienia, Wasza prowizja itp./ i czy w ogóle jest to do ściągnięcia.

No właśnie – „… i czy w ogóle jest to do ściągnięcia” – dobre pytanie. Praktyka pokazuje, że w takich sprawach skuteczność windykacji i egzekucji komorniczej jest bardzo niska.  Ten „kolega” z wyżej przedstawionego e-maila może nie prędko pracę znaleźć a jeżeli już nawet znajdzie, to za niskie wynagrodzenie, może minimalne którego komornik nie może zająć. Możliwe też że ma też i inne długi, możliwe też że wyjedzie do pracy za granicą i szukaj wiatru w polu – to częste prawdziwe scenariusze. Ostrożnie więc z poręczaniem kredytów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/12/2014

kategoria żyrant

Komentarze do 'Ostrożnie z poręczaniem kredytów!'

Subscribe to comments with RSS

  1. a bo to jeden adwokat to pijak? 🙂

    ryszard ochódzki

    20 Gru 14 18:38

  2. Ho, ho, to nie taki zwykły pijak jako pijak.

    admin

    20 Gru 14 19:47

Skomentuj