Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Współkredytobiorca nie spłaca kredytu

8 komentarzy

Pytanie: Mam pytanie, jestem w bardzo trudnej sytuacji, mąż odszedł ode mnie z dnia na dzień i zostawił mnie z kredytem, którego nie chce spłacać. W 2008 roku zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny w banku bph (wtedy ge money bank) na kwotę 900 tyś zł (za 30 tyś got. mąż otworzył swoją działalność gosp, której już nie prowadzi). Oboje podpisaliśmy ten kredyt i razem odpowiadamy, proszę napisać jak mogę zmusić byłego męża (mam w tej chwili już rozwód z orzekaniem o jego winie) do spłacani połowy raty co miesiąc, mówi że nie pracuje, a ja mam stały dochód, ale i dziecko na utrzymaniu.

Odpowiedź: Niestety, nie może Pani prawnie zmusić byłego męża (jak i w ogóle współkredytobiorcy) do spłacania połowy rat kredytu na bieżąco, do banku. Może Pani natomiast żądać od niego zwrotu na Pani rzecz połowy już spłaconych przez Panią rat a gdy nie wpłaci Pani tej sumy, może Pani złożyć przeciwko niemu pozew o zapłatę. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego może Pani skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji zasądzonych kwot. Jeżeli w międzyczasie dokona Pani kolejnej częściowej spłaty kredytu, może Pani skierować kolejny pozew o zapłatę przeciwko byłemu mężowi o zapłatę połowy tej sumy na pani rzecz. Zaznaczamy, że powództwo o zapłatę może dotyczyć połowy już wpłaconej sumy z tytułu kredytu a nie kwoty co do której przewiduje Pani, że też będzie Pani musiała sama spłacić. Być może powództwo i uzyskanie tytułu wykonawczego w zakresie połowy kwoty już wpłaconej przez Panią i zapowiedź kolejnego powództwa spowoduje że były mąż zacznie poczuwać się do dobrowolnej spłaty kredytu jako współkredytobiorca.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 października, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Współkredytobiorca nie spłaca kredytu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc, a mianowicie kredytobiorca nie spłaca kredytu.
  Moja znajoma (B) jest współkredytobiorcą ze swoją siostrzenicą (A).
  “A” miała spore kłopoty finansowe, wzięła kilka kredytów chwilówek, kwota tych kredytów i odsetek bardzo urosła. Postanowiła te kredyty skonsolidować. Ze względu na słabą zdolność kredytową, poprosiła swoją ciotkę (B) alby wzięła kredyt z nią.
  W chwili obecnej “A” przestała spłacać raty, od banku nie odbiera telefonów. “B” otrzymuje pisma i telefony z banku z ostrzeżeniami o rozpoczęciu windykacji. Zadłużenie z dnia na dzień rośnie. “A” nie pracuje, nie ma stałego źródła dochodu, tylko alimenty i 500+. “B” obawa się iż windykacja zajmie jej emeryturę.
  “A” unika “B”, nie odbiera telefonów, nie otwiera drzwi,unika kontaktu, nie chce rozmawiać.

  Co w takiej sytuacji można zrobić?

  Maja

  18 Cze 18 o 17:14

 2. Nic nie da się zrobić, B może tylko windykować od A te kwoty które spłaciła o ile ma z A jaką umowę z której wynika że to dla niej wzięła kredyt a nie dla siebie.

  admin

  18 Cze 18 o 18:53

 3. Dzien dobry,
  A jezeli tylko ja splacam kredyt wziety razem z zona, to czy moge od jej niezaplaconej czesci zadac takze odsetek za opoznienie?
  Pozdrawiam serdecznie

  Marek

  15 Kwi 19 o 07:48

 4. Przepraszam, nie zauważyłem tego komentarza. Tak, może Pan żądać od żony odsetek za opóźnienie.

  admin

  3 Lip 20 o 11:59

 5. Razem z bratem jesteśmy wspołwlascicielami samochodu na ,który wzięliśmy kredyt. Jednak tylko ja go splacałem. Co zrobić aby znieść wspolwlasnosc i nie spłacać brata.

  Agata

  30 Kwi 21 o 17:35

 6. Jeżeli jesteście solidarnymi kredytobiorcami to bank może żądać od Pani spłaty całego kredytu jeżeli brat nie płaci. A Pani może od brata żądać zapłaty kwot które spłaciła Pani za niego. Jeżeli nie zrozumiałem pytania, to proszę o uściślenie.

  admin

  30 Kwi 21 o 19:45

 7. Doświadczenie życiowe jest żałosne w tym zakresie: ten który spłaci kredyt nie może ściągnąć swojej doli od współkredytobiorcy, to problem także żyrantów a jakże inaczej.

  mikun

  4 Lip 21 o 09:27

 8. Już stosunkowo rzadko banki mają w procedurze żyrantów, teraz to właśnie współkredytobiorcy zamiast.

  Leszek

  2 Sie 21 o 07:02

Skomentuj