Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Współkredytobiorca nie spłaca kredytu

13 komentarzy

Pytanie: Mam pytanie, jestem w bardzo trudnej sytuacji, mąż odszedł ode mnie z dnia na dzień i zostawił mnie z kredytem, którego nie chce spłacać. W 2008 roku zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny w banku bph (wtedy ge money bank) na kwotę 900 tyś zł (za 30 tyś got. mąż otworzył swoją działalność gosp, której już nie prowadzi). Oboje podpisaliśmy ten kredyt i razem odpowiadamy, proszę napisać jak mogę zmusić byłego męża (mam w tej chwili już rozwód z orzekaniem o jego winie) do spłacani połowy raty co miesiąc, mówi że nie pracuje, a ja mam stały dochód, ale i dziecko na utrzymaniu.

Odpowiedź: Niestety, nie może Pani prawnie zmusić byłego męża (jak i w ogóle współkredytobiorcy) do spłacania połowy rat kredytu na bieżąco, do banku. Może Pani natomiast żądać od niego zwrotu na Pani rzecz połowy już spłaconych przez Panią rat a gdy nie wpłaci Pani tej sumy, może Pani złożyć przeciwko niemu pozew o zapłatę. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego może Pani skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji zasądzonych kwot. Jeżeli w międzyczasie dokona Pani kolejnej częściowej spłaty kredytu, może Pani skierować kolejny pozew o zapłatę przeciwko byłemu mężowi o zapłatę połowy tej sumy na pani rzecz. Zaznaczamy, że powództwo o zapłatę może dotyczyć połowy już wpłaconej sumy z tytułu kredytu a nie kwoty co do której przewiduje Pani, że też będzie Pani musiała sama spłacić. Być może powództwo i uzyskanie tytułu wykonawczego w zakresie połowy kwoty już wpłaconej przez Panią i zapowiedź kolejnego powództwa spowoduje że były mąż zacznie poczuwać się do dobrowolnej spłaty kredytu jako współkredytobiorca.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 października, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Współkredytobiorca nie spłaca kredytu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc, a mianowicie kredytobiorca nie spłaca kredytu.
  Moja znajoma (B) jest współkredytobiorcą ze swoją siostrzenicą (A).
  “A” miała spore kłopoty finansowe, wzięła kilka kredytów chwilówek, kwota tych kredytów i odsetek bardzo urosła. Postanowiła te kredyty skonsolidować. Ze względu na słabą zdolność kredytową, poprosiła swoją ciotkę (B) alby wzięła kredyt z nią.
  W chwili obecnej “A” przestała spłacać raty, od banku nie odbiera telefonów. “B” otrzymuje pisma i telefony z banku z ostrzeżeniami o rozpoczęciu windykacji. Zadłużenie z dnia na dzień rośnie. “A” nie pracuje, nie ma stałego źródła dochodu, tylko alimenty i 500+. “B” obawa się iż windykacja zajmie jej emeryturę.
  “A” unika “B”, nie odbiera telefonów, nie otwiera drzwi,unika kontaktu, nie chce rozmawiać.

  Co w takiej sytuacji można zrobić?

  Maja

  18 Cze 18 o 17:14

 2. Nic nie da się zrobić, B może tylko windykować od A te kwoty które spłaciła o ile ma z A jaką umowę z której wynika że to dla niej wzięła kredyt a nie dla siebie.

  admin

  18 Cze 18 o 18:53

 3. Dzien dobry,
  A jezeli tylko ja splacam kredyt wziety razem z zona, to czy moge od jej niezaplaconej czesci zadac takze odsetek za opoznienie?
  Pozdrawiam serdecznie

  Marek

  15 Kwi 19 o 07:48

 4. Przepraszam, nie zauważyłem tego komentarza. Tak, może Pan żądać od żony odsetek za opóźnienie.

  admin

  3 Lip 20 o 11:59

 5. Razem z bratem jesteśmy wspołwlascicielami samochodu na ,który wzięliśmy kredyt. Jednak tylko ja go splacałem. Co zrobić aby znieść wspolwlasnosc i nie spłacać brata.

  Agata

  30 Kwi 21 o 17:35

 6. Jeżeli jesteście solidarnymi kredytobiorcami to bank może żądać od Pani spłaty całego kredytu jeżeli brat nie płaci. A Pani może od brata żądać zapłaty kwot które spłaciła Pani za niego. Jeżeli nie zrozumiałem pytania, to proszę o uściślenie.

  admin

  30 Kwi 21 o 19:45

 7. Doświadczenie życiowe jest żałosne w tym zakresie: ten który spłaci kredyt nie może ściągnąć swojej doli od współkredytobiorcy, to problem także żyrantów a jakże inaczej.

  mikun

  4 Lip 21 o 09:27

 8. Już stosunkowo rzadko banki mają w procedurze żyrantów, teraz to właśnie współkredytobiorcy zamiast.

  Leszek

  2 Sie 21 o 07:02

 9. Na jedno wychodzi to odpowiedzialność wobec poręczyciela albo współkredytobiorcy w przypadku niespłacania kredytu jest taka sama.

  kapiszon

  8 Sie 21 o 05:09

 10. Nie taka sama, bo poręczyciel z tytułu poręczenia nie otrzymuje przecież nic z tego kredytu. Spłaciwszy za kredytobiorcę cały kredyt ma prawo żądać od niego żeby mu zwrócił całość.

  Peter

  13 Sie 21 o 11:16

 11. Tak jak bank przy nikłej zdolności kredytowej wymaga poręczyciela tak i poręczyciel powinien wymagać od kredytobiorcy poręczyciele hłe hłe.

  Anonim

  18 Wrz 21 o 04:19

 12. Witam ja mam takie pytanie, czy współkredytobiorca czy też kredytobiorca solidarny ma prawo zażądać od banku ażby prowadził egzekucję równolegle także przeciwko drugiemu współkredytobiorcy? Załóżmy że jestem współkredytobiorcą, drugi nie płaci swojej części kredytu, bank o to kieruje sprawę do komornika przeciwko mnie a przeciwko temu który nie płaci – nie kieruje. Czy mogę żądać aby też skierował przeciwko niemu od razu?

  Iwona

  29 Wrz 21 o 04:12

 13. Witam, nie, nie ma Pani prawa tego żądać, bank ma prawo skierować egzekucję tylko przeciwko jednemu ze współkredytobiorców.

  admin

  29 Wrz 21 o 08:57

Skomentuj