WIBOR – główny współczynnik decydujący o oprocentowaniu kredytów w złotych
Każdy kredytobiorca, posiadający kredyt w złotych lub planujący zaciągnięcie takiego zobowiązania, powinien choć pobieżnie orientować się w tym zagadnieniu. Jest to bowiem główny czynnik, decydujący o wysokości oprocentowania kredytów, a więc de facto decydujący o kosztach, które ponosi kredytobiorca.
Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny. Za co musimy zapłacić?
WIBOR (od angielskiego ‘Warsaw Interbank Offered Rate’) oznacza koszt pożyczek międzybankowych, czyli wysokość oprocentowania kredytów, udzielanych między sobą przez banki na polskim rynku międzybankowym. WIBOR funkcjonuje od 12 lat, a jego poziom jest ustalany codziennie w dni robocze.
Istnieje kilka rodzajów tego wskaźnika – bardzo popularny jest np. WIBOR 3M, aktualizowany raz na 3 miesiące. WIBOR 3M dotyczy głównie kredytów hipotecznych. Oznacza to, że posiadacze takich kredytów w złotych (jeśli są oparte na WIBOR 3M) mogą spodziewać się aktualizacji wysokości oprocentowania, a więc wysokości miesięcznej raty, raz na 3 miesiące.
Przeczytaj też: Stawka referencyjna
Główny wpływ na poziom WIBORu mają ruchy dotyczące podstawowych stóp procentowych. Kiedy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy procentowe, spada też poziom współczynnika WIBOR. Analogiczny ruch w przeciwnym kierunku powoduje podniesienie wartości tego współczynnika. W kwietniu 2013 roku wysokość WIBORu 3M utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie – 3,25 %.
Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny krok po kroku
Każdy, kto myśli o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinien zapoznać się z terminologią bankową. Dla przeciętnego konsumenta starającego się o kredyt hipoteczny jednym z ważniejszych terminów jest zdolność kredytowa.
Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność konsumenta do spłacenia zobowiązania. Przy obliczaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę całe mnóstwo różnych czynników. Każdy bank ma inne kryteria, na podstawie których ocenia się zdolność kredytową. Zwykle jednak zdolność kredytową oblicza się na podstawie różnicy między przychodami a stałymi zobowiązaniami kredytobiorcy. Do stałych zobowiązań mogą należeć opłaty za rachunki, kredyty np. na zakup samochodu czy opłaty za szkołę dziecka. Najważniejsza jest kwota, jaka zostaje kredytobiorcy po odliczeniu wszystkich wydatków na stałe opłaty. Bank nie udzieli kredytu. gdy stanowi ona na przykład 60% pozostałych wolnych środków do życia. Banki są odpowiedzialne i muszą mieć pewność, że kredytobiorca będzie miał z czego żyć po spłacie raty kredytu.
Wszystko to sprawia, że niekiedy o kredyt hipoteczny bardzo trudno. Nasza zdolność kredytowa jest zbyt mała, by móc zaciągnąć tak poważne zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny. Całe szczęście istnieją sposoby za pomocą, których można samemu poszerzyć swoją zdolność kredytową. Tym samym zyskujemy większe szanse na kredyt hipoteczny. Pierwszym krokiem do zwiększenia zdolności kredytowej jest spłata wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Najlepiej będzie jeśli spłacimy wszystkie dotychczasowe zobowiązania na kartach kredytowych, kredyty za samochód, chwilówki itp. Jeśli nie możemy dokonać szybkiej spłaty tych kredytów to postarajmy się negocjować z bankiem wydłużenie okresu spłaty. Tym samym uzyskamy mniejszą miesięczną ratę. Bank analizując naszą zdolność kredytową bierze pod uwagę głównie nasze miesięczne wydatki.
Dobrym pomysłem na zwiększenie zdolności kredytowej jest poszukanie drugiego kredytobiorcy. Tutaj wygrywają związki małżeńskie. Zwykle to właśnie małżonkowie razem starają się o kredyt. Nie ma co ukrywać, co dwie pensje to nie jedna. Single nie są jednak pozbawieni tej opcji. Wcale nie trzeba być w związku małżeńskim, by starać się o kredyt hipoteczny z kimś innym. Najlepiej jeśli jest to, któryś z rodziców mający stałą prace a co za tym idzie mający zdolność kredytową.
Największy wpływ na naszą zdolność kredytową mają oczywiście dochody. Dobrze jeśli mamy możliwość ich zwiększenia. Warto więc poszukać dodatkowej pracy, innego dodatkowego źródła dochodów. Trzeba też zaznaczyć, że w najlepszej pozycji są ci, którzy posiadają stałą umowę o pracę, na czas nieokreślony. W dochód można dzięki niej wliczyć premie, pracę za nadgodziny czy tak zwane trzynastki. Warto też pomyśleć o tym jak ograniczyć swoje wydatki. Pamiętajmy, kredyt hipoteczny jest zbyt poważnym zobowiązaniem by bank mógł go udzielić bez pewności odzyskania pieniędzy. Pewność tego, czy kredyt będzie spłacany daje wyłącznie zdolność kredytowa.
Ochman
7 lis 14 o 15:10
Jaki kredyt na dom – pyta wiele osób. Przyjmuję, że nie chodzi tu o pożyczkę hipoteczną (czyli pożyczkę gotówkową pod zabezpieczenie hipoteczne) ale o kredyt hipoteczny – mieszkaniowy. No cóż, trzeba samemu wybrać sobie, dostosowawszy do własnych możliwości i potrzeb. generalnie jednak są bardziej i mniej atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych ale to może być tak, że dzisiaj jeden a za kilka dni (w promocji) inny będzie na lepszych warunkach.
celujący
3 gru 14 o 11:35