Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste kredytu

1 komentarz

Pytanie: Chyba będę potrzebował zaciągnąć kredyt gotówkowy na ok. 50000 zł. i będę musiał porównać nieco ofert. Kolega uczulił mnie abym zwracał uwagę nie tyle na oprocentowanie nominalne co oprocentowanie rzeczywiste jednak nie był pewny na czym polega różnica, z czego wynika. Proszę o poradę.

Odpowiedź: Oprocentowanie nominalne jest wartością która pokazuje jedynie oprocentowanie kwoty głównej kredytu albo pożyczki, czyli oprocentowanie kapitału. Natomiast rzeczywisty, ostateczny koszt kredytu może być o wiele wyższy. Oprocentowanie nominalne nie może przekroczyć odsetek maksymalnych które z kolei nie mogą przekroczyć czterokrotności wartości obowiązującej stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Takie odsetki maksymalne wprowadzono w tzw. ustawie antylichwiarskiej której celem, jak sama nazwa wskazuje, jest czy raczej miało być zapobieganie lichwie a więc narzucaniu wygórowanych odsetek. I owszem, banki oraz inne podmioty (w tym osoby prywatne) udzielające pożyczek muszą przestrzegać tego ograniczenia i zapewne przestrzegają.Jednak to nie przeszkadza im czerpać większych zysków a to przez pobieranie dodatkowych opłat, jak prowizji za przyznanie kredytu, ubezpieczeń. Ostateczny koszt kredytu może być znacznie wyższy niż podawane w ofertach i umowach oprocentowanie nominalne. Dlatego, studiując oferty banków należy dowiadywać się o rzeczywista roczną stopę oprocentowania (w skrócie RRSO) a więc o procentowe ujęcie wszystkich składników kosztu kredytu czyli oprocentowania nominalnego plus te wszystkie dodatkowe opłaty. Przy czym w Pana przypadku, jeżeli interesują Pana oferty kredytów i pożyczek w granicach 50 tys. zł. tzn. że interesuje Pana tzw. kredyt konsumencki pod pojęcie którego podpadają kredyty i pożyczki do kwoty 80 tys. zł. lub jej równowartości w walucie obcej. W przypadku takich kredytów banki oraz inni pożyczkodawcy mają obowiązek podawać całkowity koszt kredytu a więc rzeczywistą roczną stopę procentową.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

16/10/2014

kategoria kredyty gotówkowe

1 komentarz do 'Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. To dobrze, że ludzie coraz częściej pytają o oprocentowanie rzeczywiste (czyli własnie o RRSO) a nie po prostu o oprocentowanie, które rozumiane jest jako oprocentowanie nominalne. Albowiem o faktycznym koszcie kredytu informuje właśnie wskaźnik RRSO. Banki, walcząc o klienta na kredyty, od czasu do czasu obniżają (na jakiś czas) RRSO. Dziś jakiś kredyt może być najtańszy a jutro inny – z innego banku.

    stolarz

    18 Gru 14 06:29

Skomentuj