Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Doradca kredytowy z którym warto się spotkać

skomentuj

Osoby, które chcą podjąć kredyt na wiele lat, muszą dokładnie prześledzić umowę i być pewnymi tego, co podpisują. Jeśli nie rozumiesz zapisów umowy, skonsultuj to z pracownikiem banku. Powinien on rzetelnie wyjaśnić to, co znajduje się w umowie i przełożyć to na zrozumiały dla klienta język. Jeśli rozmowa z pracownikiem banku nie wydaje ci się wiarygodna, możesz spróbować szukać pomocy u doradcy kredytowego lub u prawnika, który zajmuje się tego typu sprawami.

Niestety wciąż niewiele osób trafia do doradcy kredytowego, traktując go jako pośrednika, co nie jest prawdą. Istotą działanie doradcy kredytowego jest bezstronność, w przeciwieństwie do pracownika banku. Doradca kredytowy ma za zadanie sprawdzić dokładnie umowę kredytową i wyjaśnić potencjalnemu kredytobiorcy zasady w niej zawarte. Efektem pracy dobrego doradcy kredytowego jest zadowolenie kredytobiorcy z podjętego kredytu i współpraca kredytobiorcy z bankiem bez żadnych niespodzianek ze strony banku.

Do doradcy kredytowego można wybrać się nie tylko w sytuacji, kiedy dostajemy umowę i nie do końca rozumiemy zapisy w niej zawarte, ale także wtedy, kiedy mamy problem z wyborem oferty kredytu spośród kilku różnych propozycji wysuwanych przez różne banki.

Dobry doradca powinien przeanalizować naszą sytuację, zdolność kredytową, możliwe konsekwencje spłacania określonego kredytu, powinien wytłumaczyć nam różne sytuacje hipotetyczne przewidziane przez zapisy umowy, a następnie ocenić nasze potrzeby i doradzić odpowiedni produkt bankowy. Nie należy udawać się do takiego doradcy, który pracuje pod szyldem jakiejkolwiek instytucji finansowej. Doradcą powinna być osoba, która działa autonomicznie i nie jest sponsorowana przez żaden z banków. W skład obowiązków, jakie należą do doradca kredytowego należy także negocjowanie w imieniu klienta dobrych warunków umowy kredytowej i napisanie wniosku o przyznanie kredytu.

Doradcy klienta, którzy pracują w bankach są tak naprawdę sprzedawcami kredytów i nie należy spodziewać się od nich rzetelnej informacji – mimo że mają nad sobą Komisję Nadzoru Finansowego i inne instytucje, które ochraniają dobra klienta. Mimo wszystko na szeroką skalę w niedawnych czasach sprzedawano klientom fundusze inwestycyjne opisując je jako lokaty. Doradca klienta, który sprzedaje kredyty w siedzibie banku i na stacjach benzynowych to osoba, która nie uwzględni do końca potrzeb klienta, ale przede wszystkim będzie miała na celu wykonanie planu i doprowadzenie do jak najwyższych opłat wnoszonych przez klienta. Oznacza to, że sprzedawca kredytów w banku nie będzie uwzględniał optymalnego dla klienta okresu kredytowania, tylko wydłuży maksymalnie czas kredytowania, bo to powoduje generowanie wyższych odsetek. Bardzo rzadko doradcy klienta pracujący w bankach powiedzą nam o tym, że na oprocentowanie ma wpływ także wskaźnik WIBOR aktualizowany co jakiś czas, nie dostaniemy także nigdy informacji o tym, że w umowie jest zapis o podwyżkach oprocentowania jeśli nie spełnimy określonego warunku. To wszystko należy sprawdzić samodzielnie czytając umowę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

06/10/2014

kategoria kredyty

Skomentuj