Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Suma oszacowania a cena wywołania

9 komentarzy

Pytanie: Czy jest jakaś różnicą pomiędzy suma oszacowania nieruchomości a jej ceną wywołania na licytacji? I jak to wygląda w przypadku licytacji samochodu albo innej ruchomości?

Przeczytaj też: Oszacowanie ruchomości przez komornika lub biegłego

Odpowiedź: Jest, istotna. Suma oszacowania to wartość, jaką ma nieruchomość według biegłego sądowego który dokonał jej oszacowania. A cena wywołania to kwota od jakiej zaczyna się licytacja nieruchomości. Na pierwszej licytacji cena wywołania wynosi 3/4 sumy oszacowania a na drugiej licytacji 2/3 czyli jest jeszcze niższa? Teoretycznie taka cena wywołania powinna zapewnić zbycie takiej nieruchomości ale w praktyce często nikt nie jest zainteresowany – brak licytantów. Powody są różne, np. zbyt wysokie oszacowanie jej przez biegłego sądowego albo to, że nieruchomość jest zamieszkała a czasem to, że nikt potencjalnie zainteresowany nie dowiedział się o licytacji (nie natrafił na obwieszczenie).

Przeczytaj też: Skarga na oszacowanie ruchomości przez komornika

W przypadku ruchomości (zasadniczo oszacowania dokonuje komornik), cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi 3/4 wartości szacunkowej a na drugiej 1/2 wartości szacunkowej. Licytacje ruchomości (są nimi najczęściej pojazdy) skuteczne są znacznie częściej niż licytacje nieruchomości ale też nie zawsze.

Przeczytaj też: Opis i oszacowanie nieruchomości bez oględzin

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Suma oszacowania a cena wywołania'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli cena nieruchomości jest naprawdę atrakcyjna, to nabywcą najczęściej jest ktoś powiązany z komornikiem.

  Deux

  27 cze 21 o 10:01

 2. Komornik musi ogłosić licytację, praktycznie każdy może przeczytać ogłoszenie i przyjść na licytację.

  admin

  27 cze 21 o 15:04

 3. Sprzedaż licytacyjna nieruchomości w atrakcyjnej cenie “swoim ludziom” odbywa się poprzez zablokowanie innych nabywców co odbywa się groźbami karalnymi, byl kiedyś o tym reportaż.

  Leon

  9 sty 22 o 16:45

 4. Mam pytanie o przejęcie nieruchomości przez wierzyciela po bezskutecznej egzekucji z niej. Czy przejęcie jest po cenie wartości szacunkowej czy ceny wywoławczej?

  egeniusz

  24 sty 22 o 11:01

 5. Po cenie wywoławczej która na drugiej licytacji wynosi 2/3 wartości szacunkowej.

  admin

  24 sty 22 o 11:10

 6. A jeżeli jest powiedzmy kilku wierzycieli zainteresowanych przejęciem nieruchomości, to który ma pierwszeństwo?

  Anonim

  28 sty 22 o 20:41

 7. Pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach – temu, czyja należność jest większa.

  admin

  29 sty 22 o 07:55

 8. Ja mam nieco inne tematycznie pytanie ale powiązane. Chodzi mi o to, czy te teoretycznie atrakcyjne ceny wywoławcze zawsze są atrakcyjne? Konkretniej to czy nie dochodzi do jakichś zaniedbań umyślnych albo nieumyślnych na etapie ich wyceny?

  Franek

  5 lut 22 o 16:25

 9. Tak, zdarzają się bardzo zarówno zawyżone jak i zaniżone wyceny dokonane przez biegłego sądowego. Można (zarówno wierzyciela jak i dłużnik) wnieść do sądu skargę na opis i oszacowanie nieruchomości.

  admin

  6 lut 22 o 12:29

Skomentuj