Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Suma oszacowania a cena wywołania

9 komentarzy

Pytanie: Czy jest jakaś różnicą pomiędzy suma oszacowania nieruchomości a jej ceną wywołania na licytacji? I jak to wygląda w przypadku licytacji samochodu albo innej ruchomości?

Przeczytaj też: Oszacowanie ruchomości przez komornika lub biegłego

Odpowiedź: Jest, istotna. Suma oszacowania to wartość, jaką ma nieruchomość według biegłego sądowego który dokonał jej oszacowania. A cena wywołania to kwota od jakiej zaczyna się licytacja nieruchomości. Na pierwszej licytacji cena wywołania wynosi 3/4 sumy oszacowania a na drugiej licytacji 2/3 czyli jest jeszcze niższa? Teoretycznie taka cena wywołania powinna zapewnić zbycie takiej nieruchomości ale w praktyce często nikt nie jest zainteresowany – brak licytantów. Powody są różne, np. zbyt wysokie oszacowanie jej przez biegłego sądowego albo to, że nieruchomość jest zamieszkała a czasem to, że nikt potencjalnie zainteresowany nie dowiedział się o licytacji (nie natrafił na obwieszczenie).

Przeczytaj też: Skarga na oszacowanie ruchomości przez komornika

W przypadku ruchomości (zasadniczo oszacowania dokonuje komornik), cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi 3/4 wartości szacunkowej a na drugiej 1/2 wartości szacunkowej. Licytacje ruchomości (są nimi najczęściej pojazdy) skuteczne są znacznie częściej niż licytacje nieruchomości ale też nie zawsze.

Przeczytaj też: Opis i oszacowanie nieruchomości bez oględzin

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Suma oszacowania a cena wywołania'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli cena nieruchomości jest naprawdę atrakcyjna, to nabywcą najczęściej jest ktoś powiązany z komornikiem.

    Deux

    27 cze 21 o 10:01

  2. Komornik musi ogłosić licytację, praktycznie każdy może przeczytać ogłoszenie i przyjść na licytację.

    admin

    27 cze 21 o 15:04

  3. Sprzedaż licytacyjna nieruchomości w atrakcyjnej cenie “swoim ludziom” odbywa się poprzez zablokowanie innych nabywców co odbywa się groźbami karalnymi, byl kiedyś o tym reportaż.

    Leon

    9 sty 22 o 16:45

  4. Mam pytanie o przejęcie nieruchomości przez wierzyciela po bezskutecznej egzekucji z niej. Czy przejęcie jest po cenie wartości szacunkowej czy ceny wywoławczej?

    egeniusz

    24 sty 22 o 11:01

  5. Po cenie wywoławczej która na drugiej licytacji wynosi 2/3 wartości szacunkowej.

    admin

    24 sty 22 o 11:10

  6. A jeżeli jest powiedzmy kilku wierzycieli zainteresowanych przejęciem nieruchomości, to który ma pierwszeństwo?

    Anonim

    28 sty 22 o 20:41

  7. Pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach – temu, czyja należność jest większa.

    admin

    29 sty 22 o 07:55

  8. Ja mam nieco inne tematycznie pytanie ale powiązane. Chodzi mi o to, czy te teoretycznie atrakcyjne ceny wywoławcze zawsze są atrakcyjne? Konkretniej to czy nie dochodzi do jakichś zaniedbań umyślnych albo nieumyślnych na etapie ich wyceny?

    Franek

    5 lut 22 o 16:25

  9. Tak, zdarzają się bardzo zarówno zawyżone jak i zaniżone wyceny dokonane przez biegłego sądowego. Można (zarówno wierzyciela jak i dłużnik) wnieść do sądu skargę na opis i oszacowanie nieruchomości.

    admin

    6 lut 22 o 12:29

Skomentuj