Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Suma oszacowania a cena wywołania

2 komentarze

Pytanie: Czy jest jakaś różnicą pomiędzy suma oszacowania nieruchomości a jej ceną wywołania na licytacji? I jak to wygląda w przypadku licytacji samochodu albo innej ruchomości?

Odpowiedź: Jest, istotna. Suma oszacowania to wartość, jaką ma nieruchomość według biegłego sądowego który dokonał jej oszacowania. A cena wywołania to kwota od jakiej zaczyna się licytacja nieruchomości. Na pierwszej licytacji cena wywołania wynosi 3/4 sumy oszacowania a na drugiej licytacji 2/3 czyli jest jeszcze niższa? Teoretycznie taka cena wywołania powinna zapewnić zbycie takiej nieruchomości ale w praktyce często nikt nie jest zainteresowany – brak licytantów. Powody są różne, np. zbyt wysokie oszacowanie jej przez biegłego sądowego albo to, że nieruchomość jest zamieszkała a czasem to, że nikt potencjalnie zainteresowany nie dowiedział się o licytacji (nie natrafił na obwieszczenie).

W przypadku ruchomości (zasadniczo oszacowania dokonuje komornik), cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi 3/4 wartości szacunkowej a na drugiej 1/2 wartości szacunkowej. Licytacje ruchomości (są nimi najczęściej pojazdy) skuteczne są znacznie częściej niż licytacje nieruchomości ale też nie zawsze.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Suma oszacowania a cena wywołania'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli cena nieruchomości jest naprawdę atrakcyjna, to nabywcą najczęściej jest ktoś powiązany z komornikiem.

    Deux

    27 Cze 21 o 10:01

  2. Komornik musi ogłosić licytację, praktycznie każdy może przeczytać ogłoszenie i przyjść na licytację.

    admin

    27 Cze 21 o 15:04

Skomentuj