Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

4 komentarze

Pytanie: Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej? Z jednej strony teoretycznie cena wywoławcza jest atrakcyjna i brak licytantów a z drugiej właśnie pytanie, dlaczego brak licytantów?

Przeczytaj też: Jak postępować na licytacji jako jedyny licytant?

Odpowiedź: Tak, teoretycznie ceny mieszkań i innych nieruchomości na licytacjach komorniczych są atrakcyjne, zwłaszcza na drugiej licytacji kiedy to wynosi tylko 2/3 wartości oszacowania dokonanego przez biegłego (na pierwszej licytacji cena wywoławcza wynosi 3/4 wartości oszacowania).

Przeczytaj też: Suma oszacowania a cena wywołania

Niestety jednak, w wielu przypadkach nieruchomość nieruchomości są oszacowane nierzetelnie i ich wartość jest znacznie zawyżona skutkiem czego nawet na drugiej licytacji cena wywoławcza nie jest bardzo atrakcyjna albo wcale nie jest atrakcyjna. Jednakże bywa i przeciwnie, to znaczy nieruchomość jest oszacowana zbyt nisko i wówczas jest atrakcyjna na licytacji.

Przeczytaj też: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika

Osobny problem z jakim może zmierzyć się nabywca mieszkania a drodze licytacji, to lokatorzy (byli właściciele którzy nie chcą / nie mają dokąd się wyprowadzić. Jeżeli przysługuje im prawo do lokalu zastępczego, to bywa to problem długotrwały.

Przeczytaj też: Ile czasu po licytacji trzeba się wyprowadzić?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 kwietnia, 2023

Komentarze do 'Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli mieszkanie jest oszacowane zbyt wysoko albo zbyt wysoko, to można wnieść do sądu skargę domagając się korekty oszacowania.

    Zbysio

    24 kwi 23 o 17:20

  2. Zaskarżyć opis i oszacowanie może wierzyciel lub dłużnik, poza tym gdy zostanie wyznaczony już termin licytacji i pojawi się obwieszczenie z wartością oszacowania (i ceną wywoławczą) to już nie można zaskarżyć wyceny.

    admin

    24 kwi 23 o 17:26

  3. Naprawdę korzystne cenowo nieruchomości sa sprzedawane przez komornika z wolnej ręki znajomym, podstawionym osobom a nie na licytacji.

    kanik

    29 kwi 23 o 22:17

  4. Bez zgody dłużnika komornik może z wolnej ręki sprzedać tylko nieruchomość gruntową zabudowaną. W pozostałych przypadkach czyli np. mieszkań, domów, na sprzedaż z wolnej ręki wymagana jest zgoda dłużnika.

    admin

    29 kwi 23 o 22:31

Skomentuj