Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prawa i szanse żyranta

1 komentarz

Pytanie: W paru słowach chciałabym przedstawić moją sprawę. W 2002 roku poręczyłam pożyczkę znajomej w . W 2011 r. komornik rozpoczął egzekucję z nieruchomości mojej i mojej siostry, w związku z tym, ja podpisałam ugodę z bankiem i spłacam pożyczkę do banku, w miesięcznych ratach. Spłaciłam 4 raty po 1.000 zł, (plus opłaty) pozostało jeszcze do spłaty ponad 12 tys. zł. Mam namiary na pracującą dłużniczkę, jednak wszystkie obietnice zwrotu kończą się na słowach. Bardzo proszę o opinię możliwości odzyskania spłat.

Odpowiedź: Poręczyciel, który spłacił kredyt za kredytobiorcę dobrowolnie lub w wyniku egzekucji, ma prawo żądać od kredytobiorcy aby ten zwrócił mu z tego tytułu pieniądze. Poręczyciel czyli żyrant może żądać od kredytobiorcy zwrotu kosztów które faktycznie już poniósł a nie także tych, co do których przewiduje że też go nie ominą.

W opisanym stanie rzeczy odzyskanie pieniędzy od kredytobiorcy może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe w standardowej procedurze to jest sądowo – egzekucyjnej. Wygląda bowiem to tak, jakby kredytobiorca nie miał żadnego majątku skoro wierzyciel zdecydował się na prowadzenie egzekucji z nieruchomości i to w dodatku będącej współwłasnością a nie wyłączną własnością żyranta.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

25/09/2014

kategoria żyrant

1 komentarz do 'Prawa i szanse żyranta'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kiedy ludzie się nauczą, że żyrowanie to bardzo niebezpieczna sprawa? Wystarczy, że główny kredytobiorca straci pracę (nawet nie ze swojej winy) albo poważnie zachoruje. Tu nie trzeba żadnej złej woli, wystarczy przypadek losowy.

    Mike

    25 Wrz 14 10:39

Skomentuj