Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pismo do banku w sprawie ugody

skomentuj

Pytanie: Mam pewien problem a raczej nie ja ale mój bardzo dobry przyjaciel. Wziął kredyt na 18,000 zł. Spłacał go cały czas póki nie stracił pracy. Po pewnym czasie nie płacenia rat dostawał pisma z banku później przeszło to na stronę windykacji następnie sadu a w konsekwencji do komornika. Nie odbierał ani listów ani awizo ponieważ był w delegacjach w nowo zatrudnionej pracy.Mój znajomy nie ma pieniędzy na swoim koncie ale na koncie swojej partnerki. Tylko on pracuje gdyż maja 3 małych dzieci. Był u komornika i chciał się jakoś porozumieć ale odpowiedzią było to ze komornika to nie interesuje, ze ma wpłacić cala sumę i wtedy dopiero będzie po sprawie, do tego odsetki za każdy dzień zwłoki to 8,50 zł. Czy można napisać jakiekolwiek pismo i dogadać się bezpośrednio z bankiem w którym jest wzięty kredyt? Przed wysłaniem tej sprawy do komornika znajomy dostał propozycje od banku aby wpłacił 150 zł. wraz z pismem o zgodzie spłaty zadłużenia w taki sposób. Partnerka mojego znajomego wysłała ale tylko pieniądze bez oświadczenia, jak wiadomo taka opcja przepadła czy nie można było by jakoś do niej powrócić?

Odpowiedź: Oczywiście wciąż można próbować negocjować z bankiem i to bank jako wierzyciel egzekwujący może skutecznie wnieść do komornika np. o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Pytanie: Czy mogłabym liczyć na niewielką pomoc w napisaniu takiego pisma do banku? Chociaż jak zacząć je pisać i do kogo zaadresować, co zawierać powinno takie pismo i jakie informacje? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Odpowiedź: Np. „Szanowni Państwo, Zwracam się do Państwa z prośbą o zawieszenie a nawet umorzenie postępowania egzekucyjnego i niniejszym deklaruję spłaty zgodnie z otrzymaną od Państwa propozycją w tym zakresie (pismo z dnia …), czyli (podać szczegółowe warunki spłaty, zaproponowane kiedyś przez bank). Pragnę zauważyć, że dokonywanie wpłat bezpośrednio na konto Banku z pominięciem komornika, spowoduje szybsza spłatę zadłużenia bez potrącania opłaty stosunkowej przez komornika od każdej wpłaty. Nadmieniam iż zaistniała sytuacja nie jest spowodowana złą wolą z mej strony a jedynie splotem okoliczności na które nie miałem większego wpływu.”

Zaadresować najlepiej do tej komórki / osoby w banku skąd przyszło pismo z propozycją rozłożenia spłat a jeżeli nie było to pismo, to najlepiej zadzwonić do banku i zapytać do kogo wysłać pismo. Prawdopodobnie chodzi o bankowy dział windykacji lub prawny.

25/09/2014

kategoria: zadłużenie

Skomentuj