Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik pobrał dwa razy – jak odzyskać nadpłatę?

7 komentarzy

Od czasu do czasu kontaktuje się ze mną jakiś (już były) dłużnik zdenerwowany gdyż jak twierdzi, komornik pobrał więcej niż wynosił dług (z odsetkami i kosztami). Często jest to dwa razy więcej o ile wierzytelność dłużnika była wystarczająco wysoka. Jak to możliwe, że doszło do takiej podwójnej egzekucji? Czy w takim wypadku są podstawy do niepokoju, że wierzyciel wzbogaci się bezpodstawnie albo i komornik?

Do takich sytuacji dochodzi nierzadko gdy komornik kieruje zajęcie równolegle do np. wynagrodzenia za pracę (bezpośrednio w zakładzie pracy) oraz do rachunku bankowego. Bank i zakład pracy nie kontaktują się ze sobą – nie uzgadniają kto z nich i jaką kwotę przekaże komornikowi ba, bank nie wie, że komornik zajął wynagrodzenie a zakład pracy, że komornik zajął rachunek bankowy. Bank i zakład pracy otrzymuje od komornika polecenie wykonania zajęcia i przekazania komornikowi środków. Zarówno bank jak i zakład pracy otrzymuje na zajęciu pełną kwotę długu do egzekucji. Komornik nie dzieli więc kwoty na każde zajęcie – przecież nie wie czy i ile uda się wyegzekwować z wynagrodzenia (może dłużnik otrzymuje wynagrodzenie minimalne wolne od zajęcia?) a ile z rachunku bankowego. I takie postępowanie komornika, jest zgodne z prawem. Również banki między sobą nie uzgadniają (w przypadku zajęcia np. dwóch kont) który jaką kwotę przekaże komornikowi. Podobnie w przypadku innych wierzytelności jak np. nadpłata podatku, wierzytelność z tytułu wynajmu lokalu albo przysługująca dłużnikowi – firmie od kontrahenta (niezapłacona faktura). Gdy takich czy innych wierzytelności jest kilka to niewykluczone, że dojdzie nie do podwójnej ale nawet do potrójnej albo i poczwórnej egzekucji…

Przechodzę do sedna na które czekacie. Jak odzyskać pieniądze? komornik, zorientowawszy się, że wpłynęło więcej niż całkowity dług z odsetkami i kosztami, oczywiście ma obowiązek bezzwłocznie zwrócić dłużnikowi wyegzekwowaną nadwyżkę i oczywiście od tej nadwyżki nie przysługuje komornikowi opłata stosunkowa. Komornik w żadnym wypadku nie ma prawa przekazać nadwyżki wierzycielowi a gdyby to uczynił, to jego – komornika problem, i z własnych pieniędzy musi (już byłemu) dłużnikowi zwrócić a następnie niech sobie odzyskuje pieniądze od byłego wierzyciela. A komornik odpowiada finansowo solidarnie ze Skarbem Państwa czyli gdyby komornik uporczywie nie zwracał pieniędzy, to można pozwać o zwrot razem ze Skarbem państwa jako dłużnikiem solidarnym.

W 99,99% przypadków komornik bez zwłoki sam zwraca nadpłatę a jeżeli bardzo się niecierpliwisz, to zatelefonuj lub napisz z ponagleniem o zwrot nadpłaty. Gdyby się ociągał, to przysługuje Ci skarga na czynność komornika ale ta podlega opłacie 100 złotych i dlatego w takich razach sugeruję złożyć bezpłatne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez komornika przestępstwa: https://pamietnikwindykatora.pl/bezplatna-alternatywa-do-skargi-na-czynnosci-komornika-czyli-zawiadomienie-prokuratury/. Pozew o zapłatę zostaw jako ostateczność, zapewne nie dojdzie do konieczności skorzystania z tej drogi prawnej.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 czerwca, 2020

Komentarze do 'Komornik pobrał dwa razy – jak odzyskać nadpłatę?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Uważam, że w opisanej sytuacji nadpłatę musiałby odzyskiwać od wierzyciela a nie od komornika. Komornik nie miałby przecież tych pieniędzy lecz wierzyciel. tak samo jest w przypadku nieuzasadnionej egzekucji w ogóle kiedy to dłużnik przykładowo nie otrzymał nakazu zapłaty i nie mógł się odwołać a ostatecznie powództwo zostało oddalone.

  Gaga

  3 Cze 20 o 14:50

 2. To jest zupełnie inna sytuacja niż w podanym przez Ciebie przypadku gdzie komornik nie zawinił – otrzymał wniosek egzekucyjny z naówczas prawomocnym wyrokiem i prowadził egzekucję do czego był obowiązany. A co innego pomyłka komornika – przekazanie wierzycielowi kwoty wyższej niż wynosi należność mu przysługująca. Komornik musi swój błąd naprawić.

  admin

  3 Cze 20 o 15:01

 3. To tak w teorii adminie, praktyka życiowa rozmija się z teorią

  praktyk

  4 Cze 20 o 07:19

 4. W takich sprawach nie sądzę, ze się rozmija. Konkretny przypadek proszę.

  admin

  4 Cze 20 o 09:24

 5. Gorzej jeżeli tą nadpłatę przekazał wierzycielowi który nie zawsze sam jest wypłacalny.

  Montgomery

  21 Sie 21 o 19:51

 6. Jako że jest to wina komornika, to uważam że można pozwać jego o zwrot co gdy tak jest, to i solidarnie ze skarbem państwa.

  admin

  22 Sie 21 o 05:02

 7. A nie trzeba najpierw pozwać tego dawnego wierzyciela i dopiero jeżeli egzekucja bezskuteczna, to komornika ze skarbem państwa?

  notomasz

  27 Sie 21 o 21:40

Skomentuj