Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zasady udzielania pożyczek przez lombardy

skomentuj

Pytanie: Uprzejmie proszę o przybliżenie zasad udzielania pożyczek przez lombardy. Czy zdolność kredytowa jest jakoś sprawdzana, co jest sprawdzane. Na jaki procent takie pożyczki są udzielane i czy są to bezpieczne pożyczki. Niegdyś czytałam w jakiejś gazecie że lombardy brutalnie, bezprawnie odzyskują pożyczki, czy rzeczywiście?

Odpowiedź: Lombardy udzielają pożyczek pod zastaw i zdolność kredytowa nie jest sprawdzana. Generalnie można w lombardach uzyskać pożyczkę w kwocie nie większej niż 50% wartości zastawionej rzeczy. Jeżeli pożyczka nie zostanie zwrócona w umówionym terminie, to lombard przejmuje rzecz na własność, co zazwyczaj bardziej lombardowi opłaca się niż uzyskanie spłaty pożyczki wraz z odsetkami. W związku zakładamy, że lombardy nie prowadzą windykacji udzielonych pożyczek.

Podobno w niektórych lombardach to nie są pożyczki pod zastaw ale umowy kupna-sprzedaży. Klient lombardu przynosi rzecz, jest wyceniana i lombard ją kupuje. Zostaje sporządzona i podpisana umowa kupna – sprzedaży w której jest jednak zapis stanowiący iż klient – sprzedający może odstąpić w określonym terminie od umowy ale musi z tego tytułu zapłacić lombardowi określone odstępne i oczywiście zwrócić otrzymaną zapłatę – cenę sprzedanej rzeczy. Otrzymuje zatem zapłatę za sprzedany przedmiot (czyli praktycznie pożyczkę) i w określonym terminie może odstąpić od umowy i odebrać swą rzecz pod warunkiem zapłaty odstępnego i zwrotu otrzymanej zapłaty (czyli praktycznie – spłaty pożyczki).

Koszty pożyczek udzielanych przez lombardy jest mniej więcej takie jak pozabankowych, popularnych chwilówek. Poniżej podajemy oprocentowanie pożyczek w jednym z lombardów.

Kwota pożyczki (w PLN)       Oprocentowanie (dziennie)
od 20 do 990                         0,50 %
od 1000 do 1990                   0,45 %
od 2000 do 2990                   0,40 %
od 3000 do 4990                   0,35 %
od 5000 do 9990                   0,30 %
od 10000                               do negocjacji

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

21/09/2014

kategoria lombardy

Skomentuj