Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt hipoteczny – warto go poznać

komentarze 2

Decyzja o podpisaniu umowy kredytu hipotecznego, zawsze jest koniecznością, podyktowaną chęcią zakupu określonej nieruchomości i brakiem środków na zrealizowanie tej transakcji. W zasadzie nie ma w braku środków niczego zaskakującego – ile nieruchomości kosztują, wie każdy, każdy również zna przeciętne zarobki. Kredyt jest w takiej sytuacji konieczny. Przed podpisaniem umowy kredytu, trzeba jednak dowiedzieć się o nim wszystkiego.

Każdy kredyt hipoteczny to umowa, która będzie obowiązywać przez co najmniej kilka, a z reguły kilkadziesiąt lat. Zawsze będzie to umowa, na mocy której klient czyli kredytobiorca będzie zmuszony miesiąc w miesiąc płacić wysokie raty kredytu i nie ma przed tym ucieczki. Wiedząc o tym, warto przed podpisaniem umowy kredytu, dokładnie poznać jego szczegóły.

Co warto wiedzieć? Odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim warto poznać pełne zasady kredytu i jego koszty – oprocentowanie, wysokość innych opłat, ale przez cały okres trwania umowy kredytowej. Dlaczego przez cały? Często zdarza się, że dobre oprocentowanie obowiązuje na przykład tylko przez rok trwania umowy. To przy oprocentowaniu stałym, oczywiście w sytuacji gdy oprocentowanie kredytu jest zmienne, również może dojść do nieprzewidzianych sytuacji.

Jak poznać szczegóły kredytu? Recepta jest jedna – aby poznać szczegóły trzeba przeczytać umowę kredytu oraz wszelkie załączniki do niej dodane i je zrozumieć. To niby oczywiste, jednak bardzo wiele osób po prostu tego nie robi, uznając, że pisane trudnym, prawniczym językiem umowy, to coś, czego nie da się poznać do końca. Trzeba jednak się przemóc i poznać treść umowy do końca – nie ma innego wyjścia. Podpis pod umową jest zawsze zobowiązaniem, złożenie go jest nieodwracalne.

Podsumowując – kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który umożliwia zakup lub budowę nieruchomości, jednak jednocześnie jest zobowiązaniem. Poznanie wszystkich zapisów umowy, zrozumienie zasad przyznawania kredytu i obowiązywania umowy kredytowej jest więc bardzo istotne. Sama wiedza na temat tego jakiej wysokości ratę w danym miesiącu zapłacić może być niewystarczająca.

kategoria: kredyty hipoteczne

Komentarze do 'Kredyt hipoteczny – warto go poznać'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy jest możliwa egzekucja komornicza z nieruchomości którą dłużnik ma na kredyt hipoteczny? Chodzi mi o to, że jest obciążona hipoteką banku w ramach zabezpieczenia spłaty kredytu. Czy komornik może zlicytować taka nieruchomość np. mieszkanie i czy ktoś zechce takie mieszkanie kupić na licytacji?

    ziemianin102

    26 Gru 14 at 02:47

  2. Egzekucja z takiej nieruchomości jest możliwa i np. moja firma, gdy zaistniała taka konieczność, kierowała egzekucję do takiej obciążonej hipoteką nieruchomości należącej do dłużnika który ma ją w kredycie hipotecznym. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że bank jako wierzyciel hipoteczny również uczestniczy w takiej egzekucji nawet jeżeli wniosek o egzekucję do takiej nieruchomości złożył inny wierzyciel, a bank nie. Co więcej, wierzytelności zabezpieczone hipoteką mają pierwszeństwo w zaspokajaniu przed innymi wierzytelnościami. wierzytelnościami może się okazać że suma uzyskana z egzekucji takiej nieruchomości jest niewiele wyższa albo nawet niższa od wartości hipoteki bankowej; wtedy tylko bank otrzyma pieniądze. Tak czy inaczej świadomość perspektywy utraty mieszkania może zobligować dłużnika do regulowania należności na rzecz wierzyciela który złożył wniosek o egzekucję z nieruchomości. Albowiem zwróćmy uwagę na to, że bank nie jest wierzycielem egzekwującym (o ile dłużnik spłaca raty kredytu terminowo) i dopiero uczestniczy w podziale sumy uzyskanej z egzekucji – z licytacji.

    admin

    26 Gru 14 at 06:56

Skomentuj