Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kredyt gotówkowy na budowę domu

Brak komentarzy

Pytanie: Tak się złożyło, że sąsiad buduje dom z własnych środków rodzinnych ale trochę się pomylił w szacunkach i zabrakło im pieniędzy a chcieliby go skończyć do jesieni aby zimą już w nim zamieszkać. Trudno im oszacować też, czy jest sens brać kredyt hipoteczny, zapytali mnie czy może gotówkowy wystarczyłby i byłby w sumie tańszy? Jak to w praktyce bywa w podobnych sytuacjach, czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy na sfinansowanie dokończenia budowy nieruchomości? Jak sądzą, proceduralnie chyba jest o wiele łatwiejszy i szybszy do osiągnięcia od kredytu hipotecznego?

Przeczytaj też: Kredyt budowlano – hipoteczny jako współfinansowanie budowy domu

Odpowiedź: Taki jak wyżej dylemat może mieć sporo osób, odpowiedzmy więc i publicznie. Krótkoterminowy kredyt gotówkowy jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli potrzeby inwestora budowlanego nie przekraczają około 20 tysięcy złotych. Procedura zaciągnięcia takiej pożyczki jest stosunkowo prosta i najczęściej nie trwa dłużej, niż dwa tygodnie. Wniosek o taki kredyt jest mało skomplikowany a zabezpieczeniem na ogół może być pisemne zobowiązanie kredytobiorcy, ewentualnie poręczenie jednego lub dwóch żyrantów. Ogromną zaletą kredytu gotówkowego jest fakt, że bank nie pyta o przeznaczenie pieniędzy, co inaczej wygląda przy kredycie budowlanym – hipotecznym, gdy bank monitoruje całą inwestycję. Jest to ważne, jeśli prowadzi się budowę domu systemem gospodarczym i nie można w żaden sposób udokumentować wszystkich poniesionych wydatków.

Kredyt gotówkowy jest doskonałym rozwiązaniem pod warunkiem, że budowa zmierza ku końcowi i do zrobienia zostały właściwie szczegóły.

Przeczytaj też: Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy?

Najczęściej maksymalna kwota kredytu gotówkowego nie przekracza sześciu miesięcznych dochodów brutto kredytobiorcy. W nielicznych przypadkach banki udzielają takiego kredytu w wysokości 10 krotnych zarobków miesięcznych, ale w takich przypadkach potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie majątkowe, lub hipoteczne, albo poręczenie kilku żyrantów. Niestety kredyt gotówkowy ma też swoje wady. Okres spłaty pożyczki w zależności od jej wysokości i banku, wynosi od pół roku do dwóch lat. Inwestor spłaca pełną ratę kapitałową od całej kwoty kredytu, wraz z nominalnymi odsetkami.

Najkorzystniejsze oferty kredytów gotówkowych są tutaj.

Przeczytaj też: Prawne aspekty kredytów hipotecznych

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 lipca, 2020

Skomentuj