Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bankowa windykacja kredytu

skomentuj

Pytanie: Moja mama (80 lat) i mój ojczym (64) mieszkają w Mińsku Mazowieckim i mają bardzo duże problemy z bankami, ponieważ nie spłacają czasowo swoich kredytów, do tego dochodzą odsetki itd. oni sami już nie wiedzą co mają płacić, kiedy i w jakiej wysokości. W ubiegłym tygodniu był u nich jakiś elegancki pan (podobno z Banku …) i powiedział, że muszą bez zwłoki zapłacić 360 zł. zaległego sprzed 3 lat kredytu.

Teraz nie wiem czy jest takie coś w Polsce, że chodzą przedstawiciele banków po mieszkaniach i żądają pieniędzy od dłużników?

Druga sprawa, to, ile pieniędzy z renty musi im do życia na miesiąc pozostać? Ostatnio moja mama nie mogła otrzymać z banku renty, bo bank sobie zatrzymał 260zl.( na zaległe kredyty) dopiero po interwencji, za 2- 3 dni otrzymała te resztę skróconej renty, czyli 740 złl. tak dzieje się już od listopada 2010 roku.

Moja mama powinna 1000 zł ( w tym jest już opiekuńcze) otrzymywać, a mój ojczym 760zl. razem w sumie mają bardzo niewiele do życia. Z tych pieniędzy muszą jeszcze dużo lekarstw kupować, bo są chorzy na serce, zapłacić czynsz, światło , gaz itd.

Trzecia to: czy banki mogą od 6.30 rano do 21.00 wieczora, nawet w sobotę dzwonić i domagać się zadłużenia. Każdy telefon, każda rozmowa jest oczywiście na koszt moich rodziców. Kiedy przychodzi list od banków, to on też kosztuje, przeważnie 10zl. albo więcej, te rozmowy też nie są tanie…to wszystko przychodzi na ich koszt, jest to możliwe ??? telefon terror??? pocztowy terror???

Ja muszę jeszcze pracować i nie mogę się nimi zająć, tylko przez internet, albo trzeba będzie zamówić adwokata.

Odpowiedź: Prawo nie zabrania pełnomocnikowi wierzyciela (windykatorowi) złożyć wizyty u dłużnika w celu ponaglenia do spłaty długu. Dłużnik natomiast może nie wpuścić windykatora do mieszkania. Komornik może potrącić do 25% emerytury. Bank jako wierzyciel ma prawo monitować – telefonować i pisać do dłużnika z ponagleniami o zapłatę. Koszty windykacji pozasądowej i pozakomorniczej mogą zostać doliczone dłużnikowi  o ile jest to uwzględnione w umowie pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, taka umowa powinna też precyzować koszty windykacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/09/2014

kategoria zadłużenie

Skomentuj