Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt hipoteczny – co należy wiedzieć

komentarze 3

Na rynku jest wiele różnych rodzajów kredytów. Ktoś niezorientowany może mieć problem z właściwym wyborem kredytu, banku, okresu spłaty itp. Kiedy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny? Do kogo jest on skierowany I kiedy warto z niego skorzystać? Kredyt hipoteczny skierowany jest do osób, które chcą nabyć jakąś nieruchomość. Najczęściej tę nieruchomość stanowi dom lub mieszkanie. Do niedawna bardzo popularne były kredyty hipoteczne w walucie obcej, ale skutkiem panującego od kilku lat kryzysu, bardziej powszechne stały się kredyty w walucie polskiej. Banki obecnie prześcigają się w ofercie, aby skusić klientów do zaciągnięcia kredytu właśnie u nich. Dlatego też proponują stosunkowo niskie marże, przeciętnie ok. 1, 5 % wartości kredytu. Dają też możliwość długiego i dogodnego okresu spłaty, nawet do 40 lat. Co więcej, nie jest konieczny wysoki wkład własny, większości banków wystarczy, aby kredytobiorca zabezpieczył środki w wysokości ok. 10% wartości kredytu. Kredyty hipoteczne mogą być wypłacane w transzach, na ogół jest to jednak kwestia umowna pomiędzy bankiem a klientem. Zabezpieczeniem dla kredytodawcy jest właśnie hipoteka na danej nieruchomości. Przy wyborze kredytu warto zwrócić uwagę na opłaty za udzielenie kredytu – mogą one stanowić nawet 2-3% wartości nieruchomości. A ile wynosi obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych? Najczęściej banki oferują kredyt w wysokości od 4, 7 do 5, 5% przy kredycie zaciąganym w polskich złotych. Zanim podejmie się decyzję o kredycie hipotecznym, trzeba pamiętać, że nie jest łatwo go uzyskać. Banki dokładnie przeanalizują naszą sytuację finansową, wysokość osiąganych dochodów, poziom średniomiesiecznych wydatków i wysokość już zaciągniętych zobowiązań. Warto to sobie samemu dobrze przekalkulować, zanim udamy się do banku.

Wrzesień 13th, 2014 at 7:49 pm

kategoria: kredyty hipoteczne

Komentarze do 'Kredyt hipoteczny – co należy wiedzieć'

Subscribe to comments with RSS

 1. Przed światowym kryzysem ekonomicznym bardzo korzystne było dla Polaków zaciąganie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Wiele osób zdecydowało się na to ze względu na niską cenę franka na rynku kursów walut. Niestety, po wybuchu kryzysu raty kredytów we frankach wzrosły tak bardzo, że pożyczki w tej walucie stały się w Polsce zupełnie nieopłacalne i obecnie banki już ich nie udzielają. Ale nie tylko frank jest u nas tak niepopularny, gdyż także w euro coraz trudniej będzie dostać pożyczkę. A to dlatego, że bankom zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim klientom także podczas zmieniającej się sytuacji na rynku, więc musiały wypracować nową strategię, nawet jeśli miałoby się to dla nich okazać na dłuższą metę mało opłacalne. Mimo to nadal wiele osób uważa, że kredyty w euro są bardziej opłacalne niż w złotówkach i na razie nic nie grozi europejskiej walucie jeśli chodzi o nasze zadłużenie. Ma to związek głownie z niskim oprocentowaniem, a także z niskimi ratami – warunki te w porównaniu do tych oferowanych przy pożyczce w złotych są dużo bardziej korzystne. Jednak najważniejszym aspektem kredytów zaciąganych w obcej walucie jest ryzyko kursowe i tego obawiają się zarówno banki, jak i ich klienci.

  Satyr

  5 Lis 14 at 05:56

 2. Własne mieszkanie jest czymś o czym marzy wielu młodych ludzi rozpoczynających swoje dorosłe życie. Dla wielu z nich jedyną możliwością na zakup mieszkania jest wzięcie kredytu hipotecznego. Kredyty te udzielane są przez wiele banków, z różnym oprocentowaniem, marżą czy wysokością raty. Wzięcie kredytu hipotecznego to decyzja z konsekwencjami na całe życie. Spłata opiewa na 20 czy 30 lat, a raty mogą przekraczać 1000zł miesięcznie, w zależności od wielkości kredytu i czasu spłaty. Z racji dużej konkurencji na rynku kredytowym banki prześcigają się w ofertach, proponując różne promocje, obniżanie oprocentowania czy marży. Z pomocą przychodzą tu kalkulatory kredytowe, pozwalające na szybkie sprawdzenie ofert kredytów prezentowanych przez różne banki. Kalkulator jednak nigdy nie powinien podejmować decyzji za nas. Wszystkie szczegóły należy dokładnie omówić w banku z pracownikiem, dokładnie przejrzeć umowę kredytu, oraz pomyśleć realnie, jak dużym obciążeniem dla naszego budżetu będzie spłata takiego kredytu.

  Kredyt hipoteczny niełatwo dostać a sytuacja ta nie ulega ułatwieniu. Poza zdolnością kredytową, na którą składają się przede wszystkim dochody kredytobiorcy i członków jego rodziny, jak i inne kredyty wzięte wcześnie, wymagany jest od jakiegoś czasu również wkład własny w wysokości 5% od wartości kredytu. Prawo kredytowe będzie się stopniowo zaostrzać, zwiększając wkład własny, aż do 2017 roku gdy osiągnie wymagane 20% wkładu własnego. Dla kredytu wysokości 200 tysięcy będzie to 40 tysięcy złotych, tak więc wzięcie kredytu hipotecznego będzie musiało być wcześniej zaplanowane. Wymagać też będzie wcześniejszych oszczędności. Wkład własny nie może być pieniędzmi z innego kredytu, gdyż obniża to zdolność kredytową. Działania te nie mają na celu utrudnienie dostępu do kredytu, ale zwiększenie stabilności rynku nieruchomości i usług finansowych. Z pomocą przychodzi program rządowy „Mieszkanie dla młodych” oferujący dopłatę do kredytu, w wysokości 50% wartości odsetek kredytu. Program ten ma jednak wiele ograniczeń. Wiek kredytobiorcy nie może przekraczać 35lat, refundowane są tylko kredyty na mieszkania i nieruchomości, oznacza to iż nie możemy wziąć większego kredyty niż wartość mieszkania, na przykład w celu zdobycia pieniędzy na wykończenie. Program ten dotyczy tylko nowych mieszkań, nie obejmuje rynku wtórnego, co sprawia że wielu osobom, w niedużych miastach nie pomoże w spłacie kredytu hipotecznego.

  Tomcio

  6 Lis 14 at 10:15

 3. Lata 2004-2008 to prawdziwy boom na rynku nieruchomości. W tym czasie do użytku oddano mnóstwo nowych mieszkań. Ten boom doprowadził do kolejnego boomu w postaci kredytów hipotecznych. Przed rokiem 2008 o kredyt hipoteczny było zdecydowanie łatwiej niż dzisiaj. Kryzys finansowy, który swój początek miał w roku 2008 wiele jednak zmienił. Od tamtego czasu wzrosła wysokość rynkowych stóp procentowych. Gdy w roku 2007 wartość ta wynosiła 5%, obecnie sięga prawie już 7%. Jak to odbija się na wysokości miesięcznej raty? Przy kredycie na 300 tysięcy złotych, zaciągniętym na 15 lat, miesięczna rata może być wyższa nawet o 800 zł w stosunku do sytuacji sprzed roku 2008.

  W efekcie coraz więcej kredytobiorców ma trudności z dopięciem domowego budżetu. Jednocześnie zarobki wcale nie poszły w górę. Czy jest więc rada na załatanie dziury budżetowej? Tak, rozwiązaniem naszych problemów powinien być kredyt refinansowany. Jest to doskonała recepta nie tylko na szalejącą inflacje. Kredyt refinansowany jest doskonałym sposobem na pożegnanie się z poprzednim kredytem, o ile jego warunki były naprawdę niekorzystne jak na dzisiejszą miarę.

  Wyjaśnijmy jednak na czym polega kredyt refinansowany. Kredyt refinansowany to nowy kredyt, zaciągany w innym banku, po to, aby spłacić poprzedni kredyt hipoteczny, zaciągnięty na niekorzystnych warunkach. Za pomocą nowego kredytu można wiele zyskać. Nowy kredyt to szansa na wynegocjowanie nowych, lepszych warunków. Można na przykład wydłużyć czas kredytowania lub obniżyć oprocentowanie, obniżyć wysokość jednorazowe prowizji i innych opłat ukrytych. W ten sposób uzyskamy mniejszą miesięczną ratę. Przede wszystkim jednak, kredyt refinansowany powinien mieć zdecydowanie lepsze warunki. Marża, prowizja, a nawet oprocentowanie powinny być niższe niż przy poprzednim zobowiązaniu kredytowym.

  Kredyt refinansowany jest oczywiście kredytem hipotecznym. To kolejny plus tego rozwiązania. Nieruchomość kupiona przed rokiem 2008, położona w dobrej lokalizacji mogła zdrożeć. W efekcie bank wyżej oceni wartość nieruchomości, udzielając większej kwoty kredytu.

  Zanim jednak złożymy w owczym pędzie wniosek o refinansowanie, musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Podstawę analizy będzie stanowiło porównanie starej i nowej umowy kredytowej. Ważnym czynnikiem będzie wysokość oprocentowania, prowizja oraz marża za udzielenie kredytu. Chodzi o to by na refinansowaniu skorzystać. Nowa umowa powinna być o wiele korzystniejsza od starej. Zwróćmy tez uwagę, czy poprzedni bank nie zawarł w umowie, punktu nakazującego nam dokonanie opłaty za wcześniejsza spłatę starego zobowiązania. Może być ona na tyle wysoka, że pochłonie ewentualne korzyści z refinansowania. W efekcie refinansowanie kredytu będzie bezzasadne.

  wójt

  7 Lis 14 at 07:28

Skomentuj