Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Licytacja sześciu samochodów

komentarzy 20

Od jakiegoś czasu pierwszej licytacji samochodów nie ogłaszam, chcąc Szanownym Użytkownikom prezentować tylko potencjalnie lepsze (i faktyczne) okazje – czyli na drugiej licytacji kiedy to cena wywoławcza wynosi jedynie 50% wartości szacunkowej. Pomyślałem sobie jednak, że a nuż 75% wartości szacunkowej na tej pierwszej licytacji jest okazją i wszystkie samochody zostaną sprzedane? Albowiem komornik wycenił akuratnie (nisko ;-)). A może nie nisko, nie wiem, nic nie sugeruję między wierszami. Ogłaszam zatem poniżej pierwszą licytację, w Kobyłce, 20 maja bieżącego roku. Z Warszawy to zdaje się przysłowiowy rzut beretem. Przedział rocznikowy pojazdów 1998 – 2005. Nic mi nie wiadomo na temat stanu tych pojazdów, uprzedzam.licytacje

Maj 7th, 2014 at 11:28 am

kategoria: Bez kategorii

Komentarze do 'Licytacja sześciu samochodów'

Subscribe to comments with RSS

 1. No, powiem Tobie, że nie wiem czy chciałbym lub Ty chciałbyś być na miejscu tego dłużnika…
  Akurat mam trochę do czynienia przy okazji pracy w windykacji z branżą moto, plus jest to prywatnie moja pasja, stąd mam rozeznanie.
  Ceny tych samochodów naprawdę są mocno zaniżone, chyba, że auta w stanie agonalnym lub uszkodzone.
  Ale wszystkie?

  Michał

  7 maja 14 at 12:05

 2. To świetna informacja!

  admin

  7 maja 14 at 12:17

 3. Jest to klasyczne dla komorników szybkie pozbywanie się spraw.
  Wystawić za pół ceny już na starcie, przy pomocy zaniżonej wyceny.
  Tyle, że fajnie jest tak długo jak te wszystkie pojazdy sprzedane po cenie wywoławczej zaspokoją dług.
  Doświadczenie mi podpowiada, ze przy tej skali licytacji dług jest sporo wyższy, niż owa wartość licytacyjna (po wycenie szacunkowej) pojazdów.
  A to oznacza, że nie dość, że dłużnik pozbędzie się pojazdów (niektóre ciężarowe, można przypuszczać, że są narzędziem pracy) to zapewne nawet po ich sprzedaży dług będzie nadal wisiał i to spory.

  Michał

  7 maja 14 at 12:29

 4. Pytanie z innej ale powiązanej beczki – w licytacji komorniczej ile wynosi minimalna kwota postąpienia? tj o ile min. mogę przelicytować innego kupującego? Kto to ustala – komornik czy może w przepisach jest coś?

  eMTe

  7 maja 14 at 12:45

 5. @eMTe, nie wiem na pewno; w przypadku licytacji nieruchomości postąpienie ponoć nie może być niższe jak 1% ceny wywoławczej. Słyszałem, że w przypadku ruchomości (w tym pojazdów) to komornik sam często proponuje wysokość postąpienia, czyli jak się domyślam np. „kto da 2200 zł?”

  @Michał, no chyba różnie bywa, bo u wielu moich dłużników miałem bezskuteczną druga licytacje pojazdów, choć ogłaszałem.

  W przedmiotowej sprawie faktycznie tak jest, że łączna kwota zobowiązań dłużnika (a nawet sam dług wobec mnie) znacznie przekracza wartość tych samochodów. Należy jednak zastanowić się i nad tym, czy dłużnik w ogóle ma wole wyjścia z długów, bo może nie. Może rzuca te samochody na pożarcie (nie mając innego wyjścia, nie chcąc się narażać na zarzut z art. 300 KK) a pieniędzy mu nie brak (i np. przerzuci majątek na spółkę z o.o., na rodzinę). A w międzyczasie mogą dołączyć się kolejni wierzyciele egzekwujący.

  admin

  7 maja 14 at 12:57

 6. Czyli rozumiem, że sprzedaż w/w aut z wolnej ręki przez dłużnika odpada?
  Dziwne to trochę, bo miałem już do czynienia ze sprawami, gdzie dłużnik po zajęciu pojazdu i wycenie szacunkowej dogadywał się z komornikiem, że sprzeda z wolnej ręki i faktycznie sprzedawał, za kwoty dużo wyższe.
  Tutaj to nie zadziała?

  Michał

  7 maja 14 at 13:12

 7. co do 300KK – umówmy się – nikt w to nie idzie, a naprawdę mega hardcorowi dłużnicy mają to w czterech literach, bo Ci powiedzą, że idź pan se do prokuratora, najwyżej pójdę siedzieć. A Tobie zależy na pieniądzach, nie karze dla niego.
  Stąd zawsze 300KK jest stosowany jako straszak i to też na raczej „płotki” , niż na takich z długami powyżej pach.

  Michał

  7 maja 14 at 13:14

 8. Ja nie pisałem o sprzedaży z wolnej ręki ale skoro poruszasz tę kwestię, to czy aby nie jest to sprzeczne z kpc, gdy samochód jest już zajęty? Musiałby wierzyciel zawnioskować zwolnienie samochodu z egzekucji i dopiero wówczas można by „normalnie” sprzedać samochód. Wcześniej, tak sobie myślę, przyszły nabywca musiałby zobowiązać się, że cenę przeleje na konto komornika i to pod jakimś rygorem. W przeciwnym wypadku ja jako wierzyciel nie poszedłbym na to.

  Co do art. 300 KK to jasne, że tylko niektórzy dłużnicy się tego boją. Podałem przykład. Może niektórzy z nich chcą rzucić ochłap aby nieco udobruchać wierzycieli.

  Zaniżenie ceny wywoławczej może nie mieć znaczenia, jeśli licytantów będzie wielu (po odpowiednim ogłoszeniu licytacji). Po prostu będą licytować aż do ceny „lekko” opłacalnej.

  admin

  7 maja 14 at 14:07

 9. Jasne, że wierzyciel musi wnioskować do komornika o zdjęcie auta spod egzekucji.
  Inaczej nowy nabywca trafi na problem w wydziale komunikacji po zakupie.

  Dlatego układ czysto dżentelmeński, kiedy to wierzyciel mimo wszystko ma jakąś litość i choć odrobinę jeszcze zaufania do dłużnika.

  Sytuacja rzadko spotykana jeśli auto jest jedynym majątkiem, który po ew. sprzedaniu z wolnej ręki i schowaniu kasy do kieszeni spowoduje umorzenie egzekucji wobec nieściągalności.

  Michał

  7 maja 14 at 14:16

 10. Chodzi też o to, ze komornik nie może zezwolić na sprzedaż zajętego pojazdu inaczej niż w drodze licytacji. Z wolnej reki można sprzedać bodajże tylko towary handlowe dłużnika – przedsiębiorcy, przedsiębiorcom i to nie wiem, czy nie ma jakichś ograniczeń.

  Tak w ogóle jednak, to nigdy nie mamy pewności, że dłużnik nie sprzeda komuś innemu (niż temu, komu miał sprzedać i kto zobowiązał się do zapłaty komornikowi) i pieniądze do kieszeni schowa. Dlatego ja nigdy nie poszedłbym na coś takiego jako wierzyciel.

  admin

  7 maja 14 at 14:37

 11. Pełna zgoda! Dlatego też napisałem, że tego typu układy zależą wyłącznie tak naprawdę od dobrej woli wierzyciela.
  Jeśli nie ma grama zaufania do dłużnika, ponadto już wcześniej występowały próby zrobienia go przez dłużnika w konia, to tak jak piszesz – nie ma co się na to godzić.

  Michał

  7 maja 14 at 14:56

 12. leon 2005 i zaniżona wycena? chyba z tą ceną komuś sufit na łeb zleciał

  ryszard ochódzki

  8 maja 14 at 04:38

 13. No, @Michał, odpowiedz mu, co głowa w piasek?

  admin

  8 maja 14 at 10:23

 14. Nie głowa w piasek, tylko nieobecność w sieci.
  25,000zł to wartość szacunkowa. Rozpiętość cenowa tego rocznika jest w przedziale 18-28.000zł.
  Jako, że nie ma słowa o stanie samochodu to możemy przyjąć, że np. samochód jest tzw. perełką z autentycznym, małym przebiegiem i od pierwszego właściciela z Polski, do tego bezwypadkowy i w perfekcyjnym stanie. Za 25 takiego bym sam kupił.
  Zwróćmy jednak uwagę, że wywoławcza to niecałe 19kpln więc zapewne i tak nie pójdzie za więcej, jak 21-22kpln.

  Ten Leon rzeczywiście odbiega wyceną od reszty i dlatego należy się zastanowić dlaczego – bo skoro pozostałe auta komornik chce zbyć za przysłowiową paczką fajek to czemu ten jest wyceniony w górnej granicy średniej rynkowej?

  Więc tak jak wyżej – stan samochodu może być wysoce zadowalający lub też po prostu komornik stwierdził, że TeDeIki w Polsce idą jak ciepłe bułeczki i on postanowi to wykorzystać.

  Michał

  9 maja 14 at 07:57

 15. 28 tys? obudź się panie… zakładam że to jest leon 2, bo w przypadku pierwszej wersji byłaby to niezła żenada. tak czy owak, nawet zakładając cenę przybicia 20 tys to i tak trzeba mieć zryty beret albo grubą żyłkę hazardzisty by za kota w worku tyle siana dawać. no chyba że pozwoli komornik przed licytacją odpalić brykę, przejechać się po trasie, płytę podłogową sprawdzić pomiarami, turbinę, pompowtryski na serwisie itp… jeśli tak, to pierwszy staję do licytacji 🙂

  ryszard ochódzki

  9 maja 14 at 16:56

 16. Zawsze masz prawo obejrzeć przed licytacją na tyle sposobów, na ile chcesz. Także pojęcia o licytacjach nie masz.

  Michał

  10 maja 14 at 22:51

 17. aha, czyli komornik pozwoli mi zabrać gablotę na wybrany przeze mnie serwis? zezwoli na jazdę próbną? pytam, bo nigdy nie licytowałem.

  ryszard ochódzki

  11 maja 14 at 16:47

 18. Ja też nigdy nie licytowałem natomiast w ogłoszeniu napisano, że pojazdy można oglądać „w miejscu i czasie oznaczonym wyżej” czyli o godzinie 11 a więc kiedy maja rozpocząć się licytacje. Obawiam się wobec tego, że sprawdzenie w warsztacie może nie wchodzić w grę.

  admin

  11 maja 14 at 16:55

 19. jak się udała licytacja?

  Anonim

  2 Cze 14 at 11:48

 20. Nie wiem. Nie dzwoniłem a informacji o komornika jeszcze nie otrzymałem. Jeżeli nie sprzedano jakiegoś samochodu to na dniach należy spodziewać się od komornika stosownej informacji wraz z pouczeniem iż można złożyć wniosek o drugą licytację.

  admin

  2 Cze 14 at 11:51

Skomentuj