Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedawnienie mandatu za brak biletu

9 komentarzy

Pytanie: Po jakim czasie przedawnia się mandat za brak biletu w autobusie albo w pociągu?

Odpowiedź: “Mandat” to potoczne określenie we wspomnianych przypadkach czyli gdy ktoś korzysta ze środka transportu publicznego na gapę – bez ważnego biletu. Formalnie, to opłata za jazdę bez ważnego biletu. Termin przedawnienia w przypadku roszczeń tego rodzaju określony jest aż w dwóch ustawach a mianowicie w art. 77 ust. 1 prawa przewozowego oraz w art. 778 Kodeksu cywilnego i wynosi rok od daty wskazanej na mandacie jako ostatecznego terminu zapłaty.

Przeczytaj też: Wyłudzenie przejazdu koleją, autobusem, taksówką…

Jeżeli jednak dochodzenie tego roszczenia zostanie skierowane przed upływem roku na drogę sądową, to bieg przedawnienia zostanie przerwany a gdy roszczenie zostanie prawomocnie zasądzone, okres przedawnienia wydłuży się automatycznie do sześciu lat.

Przeczytaj też: Czy windykacja przerywa bieg przedawnienia?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 grudnia, 2020

Komentarze do 'Przedawnienie mandatu za brak biletu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dawniej bardziej można było liczyć na przedawnienie mandatów, wniesienie pozwu na papierze jednak zniechęcało. Obecnie pozew do e-sądu wnieść, to trzy minuty pracy. No i wnoszą..

  Anonim

  30 gru 20 o 06:27

 2. Dawniej też wnosili to znaczy na papierze. Gapowiczów było sporo i niedopuszczalne było darować im jazdy na gapę. Tylko że bez biletu jeżdżą raczej tacy od których komornik nic nie jest w stanie ściągnąć, bo nie mają dochodów ani innego mienia.

  Czesio

  17 maj 21 o 14:00

 3. Czy kogoś takiego kto jedzie bez biletu a egzekucja jest nieskuteczna wobec niego, można oskarżyć o wyłudzenie usługi przejazdu?

  Czesio

  17 maj 21 o 14:01

 4. Tak, można jednak jest to w takim przypadku tylko wykroczenie a nie przestępstwo: https://pamietnikwindykatora.pl/wyludzenie-przejazdu-koleja-autobusem-taksowka/

  admin

  17 maj 21 o 14:58

 5. Zna ktoś przypadek oskarżenia za jazdę bez biletu o wyłudzenie?

  Anonim

  29 sie 21 o 11:49

 6. I czy kara za wyłudzenie jazdy bez biletu przedawnia się później od mandatu?

  Anonim

  29 sie 21 o 11:50

 7. Nie, karalność za wykroczenie (bo jak pisałem, wyłudzenie przejazdu jest wykroczeniem a nie przestępstwem) przedawnia się tak samo jak cywilny mandat czyli po roku.

  admin

  29 sie 21 o 14:13

 8. Można wiec niezależnie od zostania ukaranym opłatą za brak biletu otrzymać grzywnę dodatkowo jako karę za wyłudzenie?

  zorka2

  2 paź 21 o 14:26

 9. Można albo za pierwszym albo dopiero za trzecim razem (przy trzecim wyłudzeniu) a od czego to zależy, wyjaśniłem tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/wyludzenie-przejazdu-koleja-autobusem-taksowka/

  admin

  2 paź 21 o 15:06

Skomentuj