Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie mandatu za brak biletu

4 komentarze

Pytanie: Po jakim czasie przedawnia się mandat za brak biletu w autobusie albo w pociągu?

Odpowiedź: “Mandat” to potoczne określenie we wspomnianych przypadkach czyli gdy ktoś korzysta ze środka transportu publicznego na gapę – bez ważnego biletu. Formalnie, to opłata za jazdę bez ważnego biletu. Termin przedawnienia w przypadku roszczeń tego rodzaju określony jest aż w dwóch ustawach a mianowicie w art. 77 ust. 1 prawa przewozowego oraz w art. 778 Kodeksu cywilnego i wynosi rok od daty wskazanej na mandacie jako ostatecznego terminu zapłaty.

Jeżeli jednak dochodzenie tego roszczenia zostanie skierowane przed upływem roku na drogę sądową, to bieg przedawnienia zostanie przerwany a gdy roszczenie zostanie prawomocnie zasądzone, okres przedawnienia wydłuży się automatycznie do sześciu lat.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Przedawnienie mandatu za brak biletu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dawniej bardziej można było liczyć na przedawnienie mandatów, wniesienie pozwu na papierze jednak zniechęcało. Obecnie pozew do e-sądu wnieść, to trzy minuty pracy. No i wnoszą..

  Anonim

  30 Gru 20 o 06:27

 2. Dawniej też wnosili to znaczy na papierze. Gapowiczów było sporo i niedopuszczalne było darować im jazdy na gapę. Tylko że bez biletu jeżdżą raczej tacy od których komornik nic nie jest w stanie ściągnąć, bo nie mają dochodów ani innego mienia.

  Czesio

  17 Maj 21 o 14:00

 3. Czy kogoś takiego kto jedzie bez biletu a egzekucja jest nieskuteczna wobec niego, można oskarżyć o wyłudzenie usługi przejazdu?

  Czesio

  17 Maj 21 o 14:01

 4. Tak, można jednak jest to w takim przypadku tylko wykroczenie a nie przestępstwo: https://pamietnikwindykatora.pl/wyludzenie-przejazdu-koleja-autobusem-taksowka/

  admin

  17 Maj 21 o 14:58

Skomentuj