Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Angole 220 funtów kłaków nie warte

skomentuj

Gdy widzę nowego maila z tytułem wskazującym na zapytanie klienta, to jestem podekscytowany ale czasem podekscytowanie mija wraz z przeczytaniem maila. Tak było i w tym przypadku, albowiem treść maila była taka:

Dwoch angoli jest mi dluzna razem 220 funtow. Dla zasady chcialbym to odzyskac. Czy jest sens i czy jest to mozliwe gdy posiadam tylko ich nazwiska a adresow juz nie bo sie przeprowadzili. Nie mam tez zadnych dokumentow – to byla umowa ustna. Jaki bylby koszt windykacji i czy mozna ich tymi kosztami obciazyc?                                   

Wysłane z telefonu Samsung

No oczywiście, że bez kwitu nie ma na to praktycznie szans i to jest info „na dzień dobry”. Angole mogliby przecież zeznać (nierealnie zakładam, że udałoby się ich namierzyć), że to nie Ty im lecz oni Tobie pożyczyli 220 funtów. Mieliby przewagę w zeznaniach, bo po pierwsze, ich jest dwóch a Ty jeden. A po drugie, to sąd mógłby uznać za niewiarygodne aby Polak udzielał pożyczki Angolom. 🙂

Nawet jednak gdybyś miał kwit, to procedura uzyskiwania tytułu wykonawczego, ustalanie pełniejszych danych personalnych dłużników i wszczynanie egzekucji komorniczej to przysłowiowa skóra nie warta wyprawki. Tak tylko zastanawiam się (teoretycznie) czy finalnie można by obciążyć ich wydatkami poniesionymi na przykład na detektywa, gdyby wykazać, że tylko detektyw mógł dokonać niezbędnych ustaleń albo międzynarodowa wywiadownia. Myślę, że sąd powinien uwzględnić żądanie zwrotu tych kosztów przez dłużników. Co do kosztów samej windykacji, to nie można żądać zwrotów tychże od dłużników, poza kosztami procesu sądowego i egzekucyjnymi.

kategoria: dowody

Skomentuj