Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bogaty przedsiębiorca nie spłaca części wyroku

skomentuj

Pytanie: Zwracam sie do Panstwa z zapytaniem o mozliwosc windykacji lacznej sumy do dzisiejszego dnia (13.03.2013) w wysokosci: 72075 PLN od mojego dluznika … Moj dluznik posiada firme budowlana w …. a mieszka …. Wedlug wyroku sadu z dnia 16.01.2011 mial on splacic mi sume laczna: 241533 PLN ktora dluzny byl mi z weksla wraz z dodatkowymi ustawowymi odsetkami w wysokosci 11,5% w stosunku rocznym od 16 stycznia 2006 roku ,a ponadto sume 10634,20 PLN tytulem zwrotu kosztow procesu. Po odwolaniu sie mojego dluznika od tego wyroku nastapily kolejne procesy, apelacja zostala jednak oddalona i wyrok z 16.01.2011 zostal potwierdzony ostatecznie przez sad w dniu 08.11.2012, dodatkowo moj dluznik zostal obciazony kosztami sadowymi w wysokosci 1800 PLN na moja korzysc. Do dnia 25.02.2013 splacil 241513,77 PLN . Jednakze mimo kilku emaili i telefonow z prosba zaplaty reszty sumy (72075 PLN , w ktora to wchodza odsetki ustawowe (11,5%)+ koszty sadowe wedlug wyrokow=12434,20 PLN ) nie zamierza on jej zaplaci twierdzac ze te koszty i odsetki sa zbyt wysokie. Nie rozumiem co prawda jego zamiarow, bo przeciez wyroki sadowe istnieja i nie moze on sie wiecej od nich odwolac. Ponadto jest on osoba posiadajaca duzy majatek i firme budowlana. Niestety od 4 m-cy nic juz nie wplacil. Co prawda prosilem 4 tygodnie temu mojego adwokata o wlaczenie komornika sadowego, ale trwa to juz zbyt dlugo i nic sie nie dzieje. Jakie koszty poniosl bym, jesli suma 72075 PLN (na dzien dzisiejszy) bylaby przez Panstwa odzyskana. Czy czesc kosztow tez musi poniesc moj dluznik? Prosze o wyslanie dokumentow na zlecenie windykacji droga elektroniczna (na maila) oraz informacji/odpowiedzi na moje pytania.

Adwokat za zastępstwo egzekucyjne też otrzymuje wynagrodzenie więc chyba wniosek złożył… zanim sprawa nabierze tempa u komornika to minie z z miesiąc. Komornik najpierw musi zarejestrować sprawę (kilka dni), następnie wezwie pisemnie wierzyciela do wpłacenia zaliczki i dopiero po jej otrzymaniu zacznie prace nad sprawą. Poczekać ze dwa, trzy miesiące i jak skutku nie będzie, to zapraszamy. Ów majętny dłużnik nie spłaca reszty długu może dlatego, że akurat nie ma wolnej gotówki – ma pieniądze zainwestowane jak to przedsiębiorcy zazwyczaj. Niejeden majętny przedsiębiorca ma zaciągnięty kredyt inwestycyjny, obrotowy. Niechaj zatem komornik działa.

Adwokat albo radca prawny czyli w ogóle pełnomocnik, nie ma raczej pola do popisu w postępowaniu egzekucyjnym i warto samodzielnie wniosek egzekucyjny złożyć aby mieć bezpośrednią kontrolę nad przebiegiem egzekucji zamiast za pośrednictwem pełnomocnika który może zaniedbywać je (nie nadsyłać wniosków do komornika, nie odnosić się do zapytań od komornika), nie konsultować z mocodawcą – wierzycielem.

kategoria: komornik

Skomentuj