Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Mocno udokumentowany, wysoki dług

komentarze 2

Zapytanie: Zwracam się w sprawie windykacji długu. Jako że jest to wstępny mail, dlatego staram się tylko naszkicować moją sprawę bez szczegółów, aby tylko przedstawić to, o co mi chodzi. Wydaje mi się bowiem, że taka sprawa bardziej nadaje się do bezpośredniego szczegółowego omówienia podczas spotkania niż jako temat rozmowy telefonicznej, czy wymiany mailowej.

Sprawa trwa już od dobrych kilku lat. Już dawno chciałem ją bardziej radykalnie rozwiązać, ale dłużnik stale deklaruje gotowość spłaty, tylko wciąż potrzebuje czasu na uporanie się z kłopotami, i tak to trwa.

Aby sprawa się nie przedawniła podpisałem z dłużnikiem w czerwcu ubiegłego roku nowy dokument, w którym potwierdza on wysokość zaległych zobowiązań oraz ustala nowy harmonogram spłat.

Sprawa jest bardzo istotna, gdyż kwota zaległości jest dość znaczna: sam czysty dług to 210 tys. złotych, a zaległe odsetki są już też tego samego rzędu.

A jak wygląda sytuacja na bieżąco:

Dłużnik w rozmowach ze mną stale podkreśla, że jest zdecydowany całość długu zwrócić, tylko nadal potrzebuje czasu. Zwraca od czasu do czasu pewne kwoty, ale problem w tym, że odsetki narastają szybciej! Oczywiście, można próbować nadal jeszcze przez jakiś czas czekać, ale kiedy to staje się regułą, trudno się z tym pogodzić. Jego słowami, czy obietnicami nie zapłacę swoich rachunków! Z drugiej strony wiem, że stale jeździ on do Niemiec w interesach i załatwia sprawy, związane z handlem samochodami. (Od lat pracuje w branży motoryzacyjnej działając w Będzinie i okolicy.) Nie sądzę, by to robił bez finansowych powodów i osiągania odpowiednich efektów, a zatem na pewno obraca dużą gotówką a przy tym musiał być wypłacalny jeszcze niedawno bo wspólnemu znajomemu pokazał dokumenty z których wynikało że dostał z banku duży kredyt na firmę. Nie ma natomiast wystarczającej motywacji, mimo czynionych obietnic, aby mi ten dług odpowiednio szybko zwracać. Myślę, że wywarcie odpowiedniego nacisku i/lub podjęcie odpowiednich czynności prawnych bardzo by go zmobilizowało i zmusiło do wywiązywania się i to w terminie ze swoich zobowiązań.

W tej sytuacji byłbym bardzo Państwu zobowiązany, gdybyście zechcieli zająć się moją sprawą. Ja ze swej strony deklaruję przekazać Państwu za udzielona mi pomoc znaczący procent zwracanych przez dłużnika kwot (wysokość jest do uzgodnienia i na pewno się dogadamy, bo bardzo mi zależy na tym, żeby sprawiedliwości stało się zadość, a różni cwaniacy nie nabijali uczciwych ludzi w butelkę!). A kwoty, jak wspominałem wcześniej, są niebagatelne.

Bardzo proszę Państwa o pomoc.

Jak już pisałem wyżej, uważam, że taka sprawa bardziej nadaje się do bezpośredniego, szczegółowego omówienia podczas spotkania niż jako temat wymiany mailowej, czy rozmowy telefonicznej. Dlatego będę Państwu bardzo wdzięczny za skontaktowanie się ze mną bądź przez e-mail, bądź przez telefon i podanie terminu i miejsca spotkania. Ze swej strony postaram dostosować się do podanych warunków.

Skoro dług jest udokumentowany, uznany przez dłużnika podpisem pod harmonogramami spłat oraz częściowymi spłatami, to mamy mocno potwierdzoną przez dłużnika wierzytelność. Nie ma wobec powyższego nad czym deliberować i rozwodzić się nad niedolą, tylko można prowadzić zdecydowaną windykację, albo od razu złożyć pozew o zapłatę. Pilotażowo można wystąpić z pozwem o zapłatę tylko części roszczenia, by nie ponosić wysokich kosztów procesu od całej kwoty tj. 210 tys. zł. i sprawdzić, czy egzekucja komornicza będzie skuteczna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/02/2013

kategoria pozew

Komentarze do 'Mocno udokumentowany, wysoki dług'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Mocno udokumentowany, wysoki dług'.

  1. Brat prowadzi w Będzinie działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych; zawarł umowę o podwykonawstwo z pewną Spółką która jako generalny wykonawca wykonywała rozbudowę budynku. jednak z powodu braku zakresu prac spowodowanego przez generalnego Wykonawcę zakończenie prac nie było możliwe. Ze względu na przeciągający się okres wykonywania prac oraz na upadłość spółki generalnego Wykonawcy umowa pomiędzy inwestorem a Generalnym Wykonawcą została zerwana brat wykonał pewną część robót które zostały odebrane przez Generalnego Wykonawcę i potwierdzone protokołem zaawansowania prac brat wystawił generalnemu wykonawcy fakturę której odbiór jest Potwierdzony przez Generalnego Wykonawcę, Umowa jest w formie pisemnej również protokół zaawansowania robót jest w formie pisemnej. prawdopodobnie zaległość z faktury ok 40 000 zł jest w normalnym trybie nie do odzyskania czy jesteście Państwo w stanie pomóc w odzyskaniu tej zaległości i w jakiej wysokości średnio w takich przypadkach pobieracie Państwo prowizję. faktura jest w tym momencie ok 1 miesiąca po terminie płatności.

    hakman

    13 Mar 14 17:57

  2. Proszę o telefon, nasz: 32 291 99 75 albo 505 159 136, chcielibyśmy najpierw sprawdzić dłużnika i jeszcze kilka pytań zadać zanim coś zaproponujemy.

    admin

    13 Mar 14 21:21

Skomentuj