Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik prywatny prowadzi firmę

1 komentarz

Taki mail: Nazywam się … i bezskutecznie od października 2011 roku nie mogę wyegzekwować od pewnej osoby 12 tys zł, czy Pańska firma mogłaby mi w tym pomóc? Mam tylko oświadczenie pisane własnoręcznie przez dłużnika, że jest mi winien taką kwotę i zobowiązuje się ją oddać w całości, ale nie ma podanego terminu, osoba ta ma też zarejestrowaną działalność gospodarczą jako firma o swoim imieniu i nazwisku, czy wtedy traktujemy tę osobę jako prywatną czy jako firmę.


Takie oświadczenie wystarczy a gdy brak jest terminu zwrotu pieniędzy, to taką umowę pożyczki należy pisemnie wypowiedzieć i wezwać dłużnika do zwrotu pieniędzy w terminie sześciu tygodni od daty otrzymania wezwania. Może to Pani uczynić samodzielnie, albo my możemy.

Skoro w oświadczeniu figurują tylko dane osobowe a nie firmowe dłużnika, to należy przyjąć że pożyczka została udzielona osobie fizycznej a nie przedsiębiorcy. Oczywiście w przypadku egzekucji pożyczki można będzie zająć także np. konto firmowe dłużnika. Zważywszy że Pani jest osobą prywatną w tej sprawie, to praktycznie w windykacji pozasądowej nie będzie różnicy czy dłużnik jest tu jako osoba fizyczną czy jako przedsiębiorca.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

27/01/2013

kategoria umowy

1 komentarz do 'Dłużnik prywatny prowadzi firmę'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnik prywatny prowadzi firmę'.

 1. A klientka jeszcze:

  „dziękuję uprzejmie za informację rozumiem, że muszę wysłać pismo za potwierdzeniem odbioru, co jeżeli jednak dłużnik nie odbierze tego pisma, jaką datę przyjąć za datę otrzymania wezwania?”

  A ja:

  Datą otrzymania wezwania będzie podpis na potwierdzeniu odbioru a jeśli nie odbierze, to data odesłania pisma z powrotem do Pani jako niepodjętego.
  Można się też posiłkować śledzeniem przesyłki:
  http://sledzenie.poczta-polska.pl/

  A pismo może brzmieć tak:

  „WEZWANIE DO ZAPŁATY DŁUGU
  Wypowiadam Panu umowę pożyczki stwierdzoną Pana oświadczeniem … i wzywam do zwrotu kwoty … w terminie sześciu tygodni od daty otrzymania
  niniejszego wezwania, na moje konto bankowe… W przypadku braku zapłaty w wyżej określonym terminie, wniosę do sądu pozew o zapłatę wyżej wymienionej
  kwoty wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

  Podpis

  …”

  admin

  27 Sty 13 11:09

Skomentuj