Jak komornik dowie się o spadku?
Tytułowe pytanie zadaje sobie wielu dłużników będących spadkobiercami. O spadku komornik może dowiedzieć się od samego dłużnika wezwawszy go do złożenia wykazu majątku pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Czy fakt zatajenia uzyskania w spadku na przykład nieruchomości wyjdzie na jaw? Jest to możliwe albowiem nie tylko od dłużnika komornik może dowiedzieć się o tym, że dłużnik otrzymał spadek.
Przeczytaj też: Nabycie a przyjęcie spadku
Najpewniejszym sposobem dla komornika na uzyskanie informacji o tym, czy dłużnik otrzymał spadek, jest zasięgnięcie informacji w urzędzie skarbowym ponieważ od spadków i darowizn opłaca się należny podatek
Może też dowiedzieć się w sądzie czy dłużnik nie nabył spadku.
Jednakże w obu przypadkach tzn. jak chodzi o urząd skarbowy w którym należy opłacić podatek od spadku oraz jak chodzi o sąd w którym przeprowadza się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, są to instytucje właściwe miejscowo dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy a nie spadkobiercy: https://pamietnikwindykatora.pl/dluznik-otrzymal-w-spadku-udzial-w-nieruchomosci-bez-ksiegi-wieczystej-w-innej-miejscowosci/ Jeżeli zatem spadkodawca miał adres zamieszkania właściwy miejscowo dla innego urzędu skarbowego i innego sądu niż te właściwe miejscowo dla miejsca zamieszkania spadkobiercy – dłużnika, to …
O spadku komornik może też dowiedzieć się oczywiście w ramach standardowego poszukiwania majątku: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-zlecic-komornikowi-poszukiwanie-majatku-dluznika/.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Mam pytanie w związku ze spadkiem.
W tamtym roku zmarł moj ojciec-którego notabene w ogóle nie znalem. Wczoraj napisała do mnie siostra przyrodnia-której nigdy na oczy nie widziałem.
Napisala, że chcą sprzedać działkę a oprócz niej, jej brata i jej mamy- ja jestem też spadkobiercą.
Poprosila mnie, żebym udał się z nią do notariusza.
Problemem dla mnie jest to że w roku 2000 straciłem pracę i przestałem spłacać moją linię kredytową na karcie z banku pko sa.
Nie mogłem znaleźć innej pracy gdzie mógłbym zarabiać uczciwe pieniadze. W międzyczasie zmarła moja mama.
Wyjechalem za granicę w 2003 roku… I od tamtej pory mieszkam za granicą… Boleję nad tym, ale sprawę w banku zwiazaną z zadłużeniem, zostawiłem nie załatwioną. Ością w gardle mi ona stoi od tylu lat…. No ale nie o to chciałbym spytać.
Chodzi mi o to, czy ta część, którą ewentualnie dostałbym ze sprzedaży działki, trafiłaby do mnie czy po tylu latach bank by mi ją zajął?
Wdzięczny byłbym za poradę. Czas jest jaki jest… Podróż do kraju wymaga teraz dużej gimnastyki: testy, kwarantanna itp itd..
Jeśli bym robił pelnomocnictwo tutaj na kogoś w Polsce, to też muszę ponieść koszty przejazdów, notariusza, przesyłki itp itd…
Janusz
17 cze 21 o 12:19
Roszczenie banku z tytułu kredytu prawdopodobnie już przedawniło się. Okres przedawnienia wynosił 3 lata. Chyba, że co jakiś czas bank ponownie kierował sprawę do komornika – wtedy za każdym takim razem bieg przedawnienia został przerwany i po umorzeniu bezskutecznej egzekucji zaczynał biec od zera. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne aby bank wznawiał egzekucje komornicze więc roszczenie banku jest już od dawna przedawnione więc egzekucja tego Panu nie grozi. Istnieje jeszcze takie ryzyko, że bank ten Pana dług sprzedał jakiejś firmie windykacyjnej i ta uzyskała zasądzenie tegoż roszczenia wobec czego przedawnienie zostało przerwane i po zasądzeniu okres przedawnienia wynosił (wtedy) 10 lat. Jednak i w tym przypadku, jeżeli firma nie ponowiła bezskutecznej egzekucji komorniczej, roszczenie przedawniło się.
Jeżeli nawet (w co bardzo wątpię) roszczenie nie jest przedawnione, to wierzyciel (czy to bank czy firma windykacyjna) nie zostanie poinformowany z urzędu o tym, że otrzymał Pan spadek. Musiałby znowu skierować sprawę do egzekucji komorniczej i wtedy komornik może ustaliłby, że jest Pan już współwłaścicielem nieruchomości i na wniosek wierzyciela wszcząłby egzekucję.
admin
17 cze 21 o 13:31
Jeżeli nieruchomość ma księgę wieczystą to komornik taka nieruchomość ustali tzn. że dłużnik ten ma w niej udział, oczywiście pod warunkiem zaktualizowania KW. Jeżeli nie ma KW i nieruchomość położona jest w innym regionie niż miejsce zamieszkania dłużnika, to nikła szansa na to że komornik dowie się o niej.
Stachu
27 cze 21 o 21:30
A czy istnieje obowiązek aktualizacji księgi wieczystej w związku ze zmianą właścicieli?
finito
14 lip 21 o 05:53
Tak, księga wieczysta powinna zostać zaktualizowana. Co prawda, za brak aktualizacji nie ma bezpośredniej sankcji karnej ale gdy osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel nieruchomości ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania obowiązku ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej.
admin
14 lip 21 o 08:06
O nieruchomości spadkowej komornik się może dowiedzieć i to też nie z urzędu ale o jakiejś lokacie w banku raczej się nie dowie.
Rysio
2 sie 21 o 12:27
Ciekawe, bo jeżeli komornik wie kto jest spadkodawcą, to według mnie powinien mieć możliwość dokonać w bankach zapytań jak o konta dłużnika. “Powinien” w sensie uważam, że w ustawie powinien być zapisany przepis umożliwiający mu to.
Karol
7 sie 21 o 21:17
O spadek w sądzie komornik nie chciał zapytać i kazał się dowiedzieć mnie czyli wierzycielowi w sprawie. Czy sąd udzieli mi takiej informacji?
Darek
3 paź 21 o 21:14
Tak, jeżeli załączy Pan tytuł wykonawczy a jeszcze lepiej dodatkowo jakieś pismo komornicze potwierdzające prowadzenie postępowania egzekucyjnego, to sąd powinien Panu udzielić informacji czy zostało przeprowadzone postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.
admin
4 paź 21 o 06:19
Tylko że nie każdy po stwierdzenie nabycia spadku idzie do sądu, niektórzy załatwiają to u notariusza.
Blanka
5 paź 21 o 08:09
W takim przypadku informację o stwierdzeniu nabyciu spadku komornik uzyskać z rejestru: https://rejestry-notarialne.pl/
admin
5 paź 21 o 08:16
Dzień dobry, czy to prawda, że komornik może dobrać się do innego majątku spadkobiercy niekoniecznie tego odziedziczonego w spadku?
Leon
31 sty 22 o 08:40
Tak, to prawda w przypadku przyjęcia spadku jak i w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
admin
1 lut 22 o 04:45
A zatem jeżeli ja z dobrodziejstwem inwentarza w spadku po dłużniku przyjmę mieszkanie, komornik może mi je zostawić a dobierze się do rachunków bankowych i lokat posiadanych przeze mnie niebędących spadkiem?
Leon
6 mar 22 o 08:43
Tak. A może też prowadzić równolegle egzekucję z nieruchomości i z innych składników majątku, na przykład właśnie też z rachunku bankowego.
admin
6 mar 22 o 17:53