Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik ukrywa dochody przed komornikiem

1 komentarz

Pytanie: Jak to jest możliwe, że mój dłużnik opływa w luksusy, jeździ na wakacje do egzotycznych krajów, wiem gdzie pracuje i wskazałem to komornikowi a egzekucja, w tym także z wynagrodzenia, jest bezskuteczna? Przy okazji zapytam jeszcze na przykładzie innego dawnego dłużnika który prowadzi firmę a egzekucja też jest bezskuteczna, jak to możliwe tak ukrywać dochody przed komornikiem?

Odpowiedź: Ukrywanie dochodów przez dłużników jest bardzo powszechne i dlatego większość postępowań egzekucyjnych jest bezskutecznych. Wielu dłużników jest zatrudnionych nielegalnie czyli na czarno czyli formalnie jakby byli bezrobotni. Jeżeli nawet wierzyciel wskaże komornikowi gdzie dłużnik pracuje i komornik wyśle do takiej firmy zajęcie wynagrodzenia, to odpiszą mu, że dłużnik nie jest tam zatrudniony. Oczywiście zapytanie komornicze do ZUS o płatnika składek na ubezpieczenie(a tym samym ustalenie, czy i gdzie dłużnik jest zatrudniony) potwierdzi to – brak płatnika składek.

Kolejna możliwość ukrycia dochodów, to praca co prawda legalna ale oficjalnie na minimalnej ustawowej stawce która jest w całości wolna od egzekucji (za wyjątkiem egzekucji alimentów, wtedy tylko częściowo jest wolna). W niewielkich firmach bywa to często praktykowane – dłużnik dogaduje się z pracodawcą, aby ten płacił mu oficjalnie minimalne wynagrodzenie a resztę wynagrodzenia otrzymuje na czarno i w takim przypadku komornik też nic nie wyegzekwuje z wynagrodzenia za pracę.

Dłużnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, też może ukrywać dochody, w tym przed komornikiem. Egzekucja z wynagrodzenia przedsiębiorcy sprowadza się do namierzenia przez komornika jego klientów, co bywa w wielu przypadkach praktycznie niemożliwe, i wystosowania do nich zajęcia wierzytelności. Jeżeli taki dłużnik ma stałego klienta którego komornik jakoś namierzy np. poprzez biuro rachunkowe prowadzące księgowość dla dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-biuro-rachunkowe-musi-udzielic-informacji-komornikowi/, no to dłużnik ma problem. Jednak wielu przedsiębiorców wykonuje usługi czy dokonuje sprzedaży nie mając stałych klientów lecz tylko jednorazowych, często płatność jest realizowana od razu po wykonaniu usługi czy dokonaniu sprzedaży więc zajęcie wierzytelności nie chodzi w grę. A płatności dokonywane są często w gotówce a nie na konto bankowe. Zresztą nawet jeżeli płatności wpływają na konto bankowe dłużnika to też można je przed komornikiem ukryć. Otóż gdy komornik zajmie konto, to dłużnik zakłada nowe konto (nie zamykając tego zajętego żeby nie prowokować komornika do poszukiwań nowego konta). Dłużnik podaje klientowi nowe konto do płatności i ryzyko zajęcia tego konta przez komornika w ciągu pół roku a nawet roku, jest minimalne ponieważ komornicy bardzo rzadko ponawiają zapytania do OGNIVO o ewentualne nowe konta dłużnika. Dobre konta firmowe zakładane bez wychodzenia z domu są tutaj a osobiste tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 komentarz do 'Dłużnik ukrywa dochody przed komornikiem'

Subscribe to comments with RSS

  1. Fikcyjne alimenty też są skuteczne – mają pierwszeństwo w egzekucji wiec nawet przy zarobkach powyżej kwoty wolnej ale niezbyt wiele powyżej (a nawet wiele powyżej jeżeli alimenty są wysokie) pozostali wierzyciele egzekwujący nie otrzymają nic.

    Tymek

    15 Sty 21 o 09:00

Skomentuj