Dłużnik ukrywa dochody przed komornikiem
Pytanie: Jak to jest możliwe, że mój dłużnik opływa w luksusy, jeździ na wakacje do egzotycznych krajów, wiem gdzie pracuje i wskazałem to komornikowi a egzekucja, w tym także z wynagrodzenia, jest bezskuteczna? Przy okazji zapytam jeszcze na przykładzie innego dawnego dłużnika który prowadzi firmę a egzekucja też jest bezskuteczna, jak to możliwe tak ukrywać dochody przed komornikiem?
Przeczytaj też: Przestępstwo udaremniania egzekucji komorniczej
Odpowiedź: Ukrywanie dochodów przez dłużników jest bardzo powszechne i dlatego większość postępowań egzekucyjnych jest bezskutecznych. Wielu dłużników jest zatrudnionych nielegalnie czyli na czarno czyli formalnie jakby byli bezrobotni. Jeżeli nawet wierzyciel wskaże komornikowi gdzie dłużnik pracuje i komornik wyśle do takiej firmy zajęcie wynagrodzenia, to odpiszą mu, że dłużnik nie jest tam zatrudniony. Oczywiście zapytanie komornicze do ZUS o płatnika składek na ubezpieczenie(a tym samym ustalenie, czy i gdzie dłużnik jest zatrudniony) potwierdzi to – brak płatnika składek.
Przeczytaj też: Ustalenie majątku dłużnika przez komornika
Kolejna możliwość ukrycia dochodów, to praca co prawda legalna ale oficjalnie na minimalnej ustawowej stawce która jest w całości wolna od egzekucji (za wyjątkiem egzekucji alimentów, wtedy tylko częściowo jest wolna). W niewielkich firmach bywa to często praktykowane – dłużnik dogaduje się z pracodawcą, aby ten płacił mu oficjalnie minimalne wynagrodzenie a resztę wynagrodzenia otrzymuje na czarno i w takim przypadku komornik też nic nie wyegzekwuje z wynagrodzenia za pracę.
Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie?
Dłużnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, też może ukrywać dochody, w tym przed komornikiem. Egzekucja z wynagrodzenia przedsiębiorcy sprowadza się do namierzenia przez komornika jego klientów, co bywa w wielu przypadkach praktycznie niemożliwe, i wystosowania do nich zajęcia wierzytelności. Jeżeli taki dłużnik ma stałego klienta którego komornik jakoś namierzy np. poprzez biuro rachunkowe prowadzące księgowość dla dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-biuro-rachunkowe-musi-udzielic-informacji-komornikowi/, no to dłużnik ma problem. Jednak wielu przedsiębiorców wykonuje usługi czy dokonuje sprzedaży nie mając stałych klientów lecz tylko jednorazowych, często płatność jest realizowana od razu po wykonaniu usługi czy dokonaniu sprzedaży więc zajęcie wierzytelności nie chodzi w grę. A płatności dokonywane są często w gotówce a nie na konto bankowe. Zresztą nawet jeżeli płatności wpływają na konto bankowe dłużnika to też można je przed komornikiem ukryć. Otóż gdy komornik zajmie konto, to dłużnik zakłada nowe konto (nie zamykając tego zajętego żeby nie prowokować komornika do poszukiwań nowego konta). Dłużnik podaje klientowi nowe konto do płatności i ryzyko zajęcia tego konta przez komornika w ciągu pół roku a nawet roku, jest minimalne ponieważ komornicy bardzo rzadko ponawiają zapytania do OGNIVO o ewentualne nowe konta dłużnika. Dobre konta firmowe zakładane bez wychodzenia z domu są tutaj a osobiste tutaj.
Przeczytaj też: Zapytanie do OGNIVO – koszt
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Fikcyjne alimenty też są skuteczne – mają pierwszeństwo w egzekucji wiec nawet przy zarobkach powyżej kwoty wolnej ale niezbyt wiele powyżej (a nawet wiele powyżej jeżeli alimenty są wysokie) pozostali wierzyciele egzekwujący nie otrzymają nic.
Tymek
15 sty 21 o 09:00
Mój problem polega na tym że w przeszłości prowadziłam działalność gospodarczą i z jej tytułu mam 3 komorników. Teraz mam pomysł na otwarcie nowego biznesu ale nie wiem jak w tej sytuacji będą działać komornicy. Co Pan by mi poradził w tej sytuacji ? Jak zabrać się do nowego biznesu aby móc spokojnie prowadzić firmę bez obaw przed komornikami. Zaznaczam że swoje zadłużenia mam zamiar spłacić a wszystkie możliwe płatności za wykonywane usługi będą kierowane na konto mojego narzeczonego. Co Pan by mi poradził w tej sytuacji.
xx
6 mar 21 o 18:51
Potencjalnie największym zagrożeniem jest zajęcie wierzytelności u kontrahentów czyli gdy komornik ich namierzy i wyśle do nich polecenie aby regulowali zapłatę nie pani lecz na konto komornika. Konta narzeczonego oczywiście nie zajmie natomiast jeżeli dowie się że to nie Pani konto (bo wyśle zajęcie a w banku odmówią realizacji jako że konto nie należy do Pani) i jeżeli dowie się czyje to konto (jeżeli zapyta w banku to powinni mu takiej informacji udzielić), to może wysłać do narzeczonego też zajęcie wierzytelności. Nie zajmie jego konta ale nakaże mu udzielić sobie informacji, czy na jego koncie są Pani pieniądze i jeżeli tak, to jak wyżej napisano o kontrahentach. Nie wiem czy komornik to sprawdzi, nawet trochę wątpię ale taka ewentualność istnieje. Inna sprawa, to co komornik odpisze Pani narzeczony…
Może Pani założyć spółkę z o.o., komornik nie będzie mógł prowadzić przeciwko niej egzekucji Pani długów. Może prowadzić egzekucję tylko z udziałów w spółce i jest to kosztowne dla wierzyciela wyzwanie z niewiadomym finałem. Oczywiście tylko w sytuacji gdy udziały będą na Panią.
admin
6 mar 21 o 19:37
Za bezskuteczną egzekucję przeciwko firmie powinien być zakaz prowadzenia działalności gospodarczej orzeczony sądownie. Przecież taki dłużnik jest zagrożeniem dla kolejnych firm.
Mariusz
13 cze 21 o 12:57
A za bezskuteczną egzekucję przeciwko osobie prywatnej – zakaz zawierania umów pożyczek i innego rodzaju kredytów pod rygorem kary więzienia i tyle w temacie.
Mariusz
13 cze 21 o 12:58
Nie w każdym przypadku bezskuteczna egzekucja znaczy że dłużnik nie posiada żadnego mienia z którego komornik mógłby ją przeprowadzić. Może zostań zakończona jako bezskuteczna a dłużnik ma oficjalnie mieszkanie jednak wierzyciel nie złożył do komornika wniosku o egzekucję z tego mieszkania.
Igan
7 sie 21 o 07:03
Tak też może być ale często jest tak, że takie mieszkanie jest obciążone hipotekami które nawet przewyższają jego wartość wiec bez sensu jest kierowanie egzekucji do takiej nieruchomości przez wierzyciela który nie jest uprzywilejowany.
admin
7 sie 21 o 10:12
W Polsce można oficjalnie czyli na siebie prowadzić firmę, nawet osobistą – jednoosobowa działalność gospodarczą i skutecznie unikać zajęć komorniczych. Nie w każdej branży ale w większości tak. W mojej firmie ma do czynienia z szerokim wachlarzem branż, miałem i mam wiele spraw u komornika przeciwko również przeciwko cały czas działającym firmom gdzie egzekucje mimo tego są całkowicie albo prawie całkowicie bezskuteczne.
zima
14 sie 21 o 17:33
Praca na czarno w Polsce kwitnie jak nigdy dotąd, mnóstwo takich osób zarabia więcej od ich kolegów po fachu zatrudnionych legalnie. Takie osoby pracujące na czarno sa praktycznie poza zasięgiem komornika.
Andas
20 sie 21 o 11:28
Zarabiają więcej od legalnie zatrudnionych ponieważ pracodawca nie opłaca za nich ZUS a oni sami podatku. Jest to rzeczywiście powszechny problem w egzekucji komorniczej, nie ma jak dobrać się do tych lewych wynagrodzeń.
Anonim
8 sty 22 o 14:02
Wyjawienie albo wykaz majątku wymagają podania też nieoficjalnych dochodów, może tym postraszyć dłużników to znaczy żądając wyjawienia pod rygorem odpowiedzialności karnej za nieujawnienie?
Michałek
24 kw. 22 o 11:23
Mało prawdopodobne, że dłużnik się tego przestraszy i ujawni nielegalne dochody i jakikolwiek majątek którego komornik sam nie jest w stanie znaleźć.
admin
25 kw. 22 o 09:11
Państwo w ogóle powinno zakazać prowadzenia kancelarii komorniczych, windykacyjnych itp. To są bandyci, złodzieje działający w świetle prawa. I tyle w temacie. Ja tym bandytom nigdy nie dałbym i nie dam nawet grosza. Jak można żyć z cudzego nieszczęścia, trzeba być wyzutym z wszelkiego człowieczeństwa.
Anty komornik
5 mar 23 o 14:46