Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Dłużnik zamknął firmę; odzyskanie pieniędzy

Brak komentarzy

W przypadku wielu należności gospodarczych okazuje się w trakcie ich windykacji, że dłużnik już zamknął albo zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej. Gdy dowiadywałem się o tym przyjąwszy sprawę do windykacji, to na chwilę odechciewało mi się wszystkiego.

Przeczytaj też: Windykacja niekonwencjonalna – o co chodzi?

Gdy jesteś wierzycielem w takiej sytuacji to licz cię z tym, że taki dłużnik co firmę zamknął ma wielu wierzycieli i co najgorsze, wśród nich jest Skarb Państwa (z tytułu zaległych składek ZUS i podatków). A ten wierzyciel korzysta z pierwszeństwa zaspokajania przed kontrahentami takiego dłużnika.

Taki dłużnik – były przedsiębiorca – najczęściej podejmuje pracę na czarno albo otwiera firmę na podstawioną osobę (najczęściej na żonę) a jeżeli zatrudnia się gdzieś oficjalnie, to na minimalną stawkę w całości wolną od egzekucji.

Przeczytaj też: Dłużnik ukrywa dochody przed komornikiem

Jeżeli spodziewasz się, że zaraz podam magiczny sposób postępowania na odzyskanie pieniędzy od takiego dłużnika, to się zawiedziesz. Proponuję natomiast rozważyć w takiej sytuacji czy w ogóle jest sens ponosić koszty kierując sprawę do sądu a następnie do komornika. Przypadki w których tacy dłużnicy są ściągalni choćby po latach, są bardzo nieliczne i dotyczą prawie wyłącznie osób młodych.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 listopada, 2020

kategoria windykacja

Skomentuj