Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Trudny dłużnik prowadzący firmę

skomentuj

Taki mail: Zwracam się z prośbą o ocenę i ofertę windykacji wierzytelności od dłużnika z Białegostoku. Kwota wierzytelności wraz z odsetkami na dzień 31.10.2011 wynosi około 107 tyś. zł., nie licząc zasądzonych kwot tytułem zwrotu kosztów procesu czy kosztów zastępstwa procesowego. Na całą wierzytelność posiadam prawomocny sądowy nakaz zapłaty z 2010 roku. Dotychczasowe działania egzekucyjne ograniczyły się do pisemnych wezwań, wpisu dłużnika do KRD, oraz zlecenia windykacji komornikowi.

Efektem tych działań jest zajęcie przez komornika samochodu osobowego i na 08 listopada wyznaczony jest już drugi termin licytacji. Z obserwacji i rozmowy z komornikiem, nie ma on pomysłu na to jak odzyskać pieniądze. Z moich informacji wynika, że dłużnik prowadzi nadal działalność gospodarczą i osiąga dochody. Poza tym istnieje majątek, który oficjalnie nie jest dłużnika – mieszkanie.

Na II licytacji cena wywoławcza samochodu to 1/2 sumy wartości szacunkowej, istnieje więc niemałe (ale i nie duże 🙂 ) prawdopodobieństwo tego, ze samochód komornik sprzeda. Podejrzewam, znając kwotę długu, że suma ze sprzedaży samochodu na licytacji nie pokryje całej należności. Dłużnik prowadzi jednak firmę więc byłoby dobrze zająć mu konto firmowe którego numer można uzyskać poprzez zastosowanie prowokacji – podanie się za klienta dłużnika i dokonanie (niewielkiego) zakupu u dłużnika lub uzyskanie faktury proforma po złożeniu zamówienia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/01/2013

Skomentuj