Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy rodzice odpowiadają za długi dorosłych dzieci

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy rodzice odpowiadają za długi dorosłych dzieci”. Nie, co do zasady rodzice nie odpowiadają za długi pełnoletnich dzieci. Przy okazji, wczoraj takiego maila otrzymałem :

Chciałbym uzyskać od Państwa informację na temat odzyskiwania długów, w internecie figurujecie jako windykacja Opole a dłużnik mieszka właśnie w Opolu. Pokrótce postaram sie opisać moją sytuację : Jestem osobą prywatną dokładnie 15.09.2008r wybił termin zwrotu długu przez mojego dłużnika.

Mam w zasadzie dwa dokumenty podpisane przez niego czytelnie imieniem i nazwiskiem świadczące iż pożyczam mu 23000 zł na zasadach określonych w umowie łącznie z ewentualnymi odsetkami. Pierwszy z nich to w/w umowa o pożyczce a drugi to weksel. Kwota jaką miał zwrócić dłużnik to 23000zł lecz jak wynika z zawartej umowy po tym terminie o którym wyżej napisałem będą naliczane odsetki w kwocie 115 zł za każdy dzień zwłoki. Dłużnik posiada firmę transportową a dodatkowo jego ojciec jest współwłaścicielem tejże firmy i posiada także emeryturę, dom , samochód itp. Moje pytanie brzmi czy i jak szybko można odzyskać te pieniądze i na jakich warunkach jeśli chodzi o Państwa usługi.

Odsetki od pożyczki w takiej kwocie są za wysokie, tzn. przekraczają wartość odsetek maksymalnych dopuszczonych przez prawo. W postępowaniu sądowym o zapłatę pożyczki sąd nie zasądzi takiej dziennej kwoty odsetek, lecz zasądzi odsetki maksymalne (niższe) w rozumieniu kc. Jeżeli w umowie pożyczki nie figuruje ojciec dłużnika ani jako pożyczkobiorca solidarny ani jako jej poręczyciel, to nie ponosi on odpowiedzialności za dług z tytułu pożyczki. Nie ma żadnego znaczenia, że ojciec jest współwłaścicielem firmy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/01/2013

kategoria zadłużenie

Komentarze do 'Czy rodzice odpowiadają za długi dorosłych dzieci'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy rodzice odpowiadają za długi dorosłych dzieci'.

 1. A jak to jest, gdy dłużnik z ojcem są wspólnikami spółki cywilnej?
  Może da się wykazać, że zobowiązanie zostało zaciągnięte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i pozwać solidarnie ojca?

  dino

  16 Sty 13 17:31

 2. Jeżeli z umowy nie wynika, że pożycza spółka cywilna (syn jako osoba działająca w imieniu spółki cywilnej), to tylko od syna może dochodzić zapłaty.

  admin

  16 Sty 13 18:37

Skomentuj