Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Spłacał dobrowolnie za kredytobiorcę

komentarze 2

Taki mail: Kilka lat temu moj mąż był żyrantem kredytu osoby prywatnej, kredytobiorca nie spłacał długu więc sprawa trafiła do komornika. Rok temu cały kredyt wraz z odsetkami spłacil moj mąz. W sumie przyblizona kwota jaką mąż zapłacił wynosiła koło 30 tysięcy zł. Ponieważ mój mąz wpłacal regularnie komornikowi ten nie pofatygował się żeby odszukać kredytobiorcę. W związku z powyższym mam pytanie czy jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy i czy w ogóle mamy prawo żądać zwrotu tych pieniędzy od kredytobiorcy. W momencie spłacenia przez nas całego kredytu wraz z odsetkami zarówno kredytobiorca jak i zyrant dostali pismo od komornika o zakonczonej sprawie. Jesli Wasza firma będzie mogla zając sie tą sprawą jakie dokumenty powinnismy Państwu dostarczyć. Częśc kredytu byla wpłacona do banku część do komornika. Kredytobiorca i żyrant mieszkają w Olsztynie.

Oczywiście Pani mąż ma prawo żądać od kredytobiorcy zwrotu kosztów spłaty kredytu który poniósł jako żyrant. Najlepiej od razu uzyskać nakaz zapłaty przeciwko kredytobiorcy aby męża roszczenie w stosunku do niego nie przedawniło się; termin ten wynosi trzy lata od dokonania wpłaty na poczet spłaty kredytu.

Pisze Pani, że kredytobiorca też otrzymał od komornika pismo o zakończeniu postępowania egzekucyjnego a zatem przeciwko niemu też prowadzone było postępowanie egzekucyjne. Z pewnością komornik sprawdził, czy dłużnik ma jakieś dochody podlegające egzekucji i jak widać, okazało się, że nie. Może ma nieruchomość albo samochód ale komornikowi i wierzycielowi wygodniej było ściągać dług od męża – żyranta który notabene dobrowolnie dług spłacał. A może nie posiada oficjalnie żadnego majątku i bez firmy windykacyjnej oraz niekonwencjonalnych metod nie obejdzie się. Niekonwencjonalnych, czyli zmierzających do zmuszenia dłużnika do spłaty długu przy założeniu, że jakieś dochody (z pracy na czarno) posiada albo że uda mu się pożyczyć od kogoś pieniądze gdy zostanie przyparty do muru.

Co? No, ku….wa tak, niezwykle trafne spostrzeżenie. Istotnie, z kolei wtedy ten ktoś kto mu pożyczy, będzie miał problem jaki ma teraz Pani mąż. Na dodatek dłużnik może wprowadzi go w błąd twierdząc, że jest wypłacalny i że odda pieniądze za miesiąc, bo niby okazyjnie kupuje coś. 🙂 Czy mają Państwo w związku z taką ewentualnością rozterki w obliczu zlecenia windykacji? 🙂

Grudzień 30th, 2012 at 7:08 am

kategoria: żyrant

Komentarze do 'Spłacał dobrowolnie za kredytobiorcę'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam do odzyskania ok 6 tys. zł prawomocnym wyrokiem sądowym. Sprawa jest już u Komornika w Olsztynie. Komornikowi udało się ustalić tylko, że dłużnik posiada nieruchomość w Olsztynie oraz dane tej nieruchomości, niestety jest to wspólność majątkowo i ponoć jest to duży problem i kolejne wydatki z naszej strony. Proszę o informację ewentualnie o Państwa zakresie działalności w tym przypadku oraz cenę Państwa usług. Mogę dodać, że z Urzędu Skarbowego, Komunikacji oraz Zusu komornik otrzymał informację, że dłużnik nie jest nigdzie zarejestrowany, więc albo pracuje za granicą albo „na czarno”.

    Sonia

    9 Mar 14 at 19:31

  2. Jeżeli nieruchomość jest ich wspólna i jego żona nie podpisała zgody na zaciągnięcie przez niego zobowiązania, to szkoda fatygi i kosztów, bo klauzuli na nią Pani nie uzyska – nie będzie można prowadzić egzekucji z nieruchomości. Jednak sprawą możemy się zająć, nasze dane kontaktowe są na samej górze.

    admin

    9 Mar 14 at 20:24

Skomentuj