Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Młody, nieściągalny dłużnik „z układami”

komentarzy 9

Taki mail: Dzień dobry. Chciałam skorzystać z Państwa usług i mam pytanie czy to w ogóle ma jakiś sens. PYTANIE: Mam wyrok sądu w Białymstoku prawomocny wraz z odsetkami. Komornik zaprzestał działań bo stwierdził, że mój dłużnik (młody chłopak, lat 27) nie ma nic na siebie i nie jest w stanie ściągnąć dla mnie pieniążków (zaznaczę, że komornik zna się z nim i jego bratem, który jest policjantem). Sprawa się dość długo ciągnie. Dłużnik pracuje (nie legalnie), śmieje mi się prosto w twarz, nawet czasami jadąc samochodem próbuje mnie zastraszyć zjeżdżając na mój pas. Czy sprawa jest naprawdę taka beznadziejna?

Może Pani zmienić komornika (wybrać sobie któregokolwiek w Polsce) albo odczekać aż dłużnik zapomni, będzie miał coś na siebie i znów zlecić egzekucję. Jeżeli ja podejrzewałbym układy dłużnika z komornikiem i generalnie powiedzmy, że ze środowiskiem prawniczym w jego regionie (miejscowości, powiecie), to wybrałbym komornika spoza tego województwa. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby we wniosku egzekucyjnym wpisać np. „Korzystając z prawa wyboru komornika na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji(…)”i dalej już standardowy wniosek o wszczęcie egzekucji. Co prawda, to im dalej ma komornik do dłużnika, tym większe prawdopodobieństwo, że nie pojedzie do niego, ale zwykle egzekucja z ruchomości w mieszkaniu jest bezskuteczna. Jeżeli jednak komornik będzie zmotywowany wysoką kwotą do egzekucji, to przyjedzie i z daleka. Tak było ostatnio – pani komornik Magdalena Mścichowska z Sosnowca przyjechała czy może wysłała asesora do Pabianic i została zajęta maszyna dłużnika co co zmotywowało go do szybkiego, powiedzmy że dobrowolnego dokonania zapłaty. Jeżeli komornik z daleka ustali w CEPiK że dłużnik ma samochód który z racji niestarego rocznika prawdopodobnie przedstawia wartość handlową, to też zapewne pojedzie.

Ja miałem (i chyba mam) sprawy u kilku komorników w Białymstoku i nie wydaje mi się, aby byli to ludzie którzy z jakimiś chu…kami wchodziliby w układy. 🙂 Poza tym, jeżeli w przeszłości może i stosunkowo często (nie wiem) dłużnicy miewali „układ” z komornikiem, to aktualnie chyba bardzo rzadko. Coraz powszechniej wiadomo, że dłużnik wierzyciel może sobie wybrać komornika spoza rejonu dłużnika jeżeli będzie miał podejrzenie, że jest „układ” i to zniechęca do „układów” dłużnik – komornik. Po drugie, komornik już nie jest „panem na włościach” jak kiedyś; jak wskazałem wyżej, jego poletko mają prawo obrabiać komornicy z zewnątrz. Musi więc starać się, bo gdy rozejdzie się wieść, że jest nieskuteczny i podejrzewany o wchodzenie w układy z dłużnikami, to z czasem może się to negatywnie odbić na ilości wniosków egzekucyjnych od wierzycieli zwłaszcza w najbliższej okolicy. Prawdopodobnie dłużnik faktycznie nie ma nic na siebie. Oczywiście, można też przystąpić do niekonwencjonalnej windykacji jeśli kwota jest przyzwoita.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

25/11/2012

kategoria: komornik

Komentarze do 'Młody, nieściągalny dłużnik „z układami”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Młody, nieściągalny dłużnik „z układami”'.

 1. Niestety prawda jest taka, że wcale nie trzeba mieć układów, aby być nieściągalnym komorniczo… (łał, są powoadomienia 🙂

  Lech | blog o wekslach

  25 Lis 12 14:01

 2. (łał, są powoadomienia – słowo ciałem się stało

  rozdzielność z małżonką, kredyt w banku na hipotekę, meldunek u teściów, zarządzanie majątkiem dzieci na które się przepisało….

  QbaBezdomny

  25 Lis 12 16:10

 3. Czyli odwieczne prawo dobrego biznesu – zawieramy transakcje z osobami, do których mamy zaufanie, oraz kredytujemy odpowiednio do możliwości kontrahenta (jakoś dziwnie często jest tak, że osoba, która obiektywnie nie ma zdolności kredytowej, przy zakupie „na fakturę” nagle dostaje sporo towaru, bo kontrahenci nie wiedzą/nie przychodzi im do głowy, aby sprawdzić, czy te 10 tysięcy jest w ogóle realne do spłaty przez kupującego).

  Lech | blog o wekslach

  25 Lis 12 16:16

 4. Zaufanie w biznesie… dobre sobie. He, he.. 🙂

  admin

  25 Lis 12 16:38

 5. Ty masz spaczone zawodowo poglądy, tak jak alfons ma wyrobione poglądy nt. kobiet. tak Ty… 🙂

  Lech | blog o wekslach

  25 Lis 12 16:41

 6. Problem obiektywny w tym, że po prostu wiele spraw prowadziłem i prowadzę w których dłużnik przyjacielowi albo krewnemu nie zapłacił. Nie raz wcześniej dowiódł że można mieć doń zaufanie tylko że wcześniej nie wchodziły w grę pieniądze.

  admin

  25 Lis 12 17:09

 7. „Coraz powszechniej wiadomo, że dłużnik może sobie wybrać komornika spoza rejonu dłużnika..”- wielu dłużników chciałoby mieć taką możliwość 😉

  avignon

  25 Lis 12 21:45

 8. Dziękuję, już poprawiłem.

  admin

  26 Lis 12 05:01

 9. A tu mail od klienta, przed wszczęciem egzekucji komorniczej:

  „Przesyłam potwierdzenie przelewu, celem uruchomienia windykacji. Pytanie jeszcze co w takim razie się stanie jeśli Państwo nie znajdziecie dłużnika, będzie miał rozdzielność majątkową, brak jakichkolwiek środków, brak pracy – jak wówczas wygląda ściągnięcie należności?”

  Już wysłaliśmy wniosek egzekucyjny do komornika. Gdy okaże się tak, jak Pan pisze, to będziemy próbować różnych „sztuczek”. Wierzytelność jest zasądzona, nie przedawni się. W niektórych przypadkach bywa tak, że
  ponowne egzekucje np. po kilku latach są skuteczne, gdy dłużnik „ustabilizuje się”. To dobrze ze dłużnik jest młody. A odsetki ustawowe za zwłokę (aktualnie 13%) narastają z dnia na dzień.

  admin

  19 Lut 13 16:05

Skomentuj