Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Hipoteka na mieszkanie spółdzielcze własnościowe

3 komentarze

Pytanie: Kolega z firmy poprosił mnie o pożyczkę 35 tys. złotych na rok czasu. Nieźle zarabia ale czasy niepewne i dziś się pracę ma a za kilka miesięcy może nie mieć. Wiem, że jest właścicielem mieszkania i powiedziałem że zgoda ale niech mi ta pożyczkę zabezpieczy na hipotece na tym mieszkaniu. Powiedział, że zgoda ale następnego dnia zmienił zdanie twierdząc, że nie można ustanowić hipoteki na mieszkaniu spółdzielczym własnościowym czyli na tym jego mieszkaniu. Czy to prawda?

Przeczytaj też: Pożyczka prywatna a hipoteka

Odpowiedź: Nie, nieprawda. Art. 65 ust. 2 pkt 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece stanowi, że przedmiotem hipoteki może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Proszę mu wskazać ten przepis.

Jeżeli zgodzi się, to proszę sprawdzić, czy mieszkanie to ma założoną księgę wieczystą ponieważ jest niezbędna do ustanowienia hipoteki: Hipoteka bez księgi wieczystej. I jeżeli dla tej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta to proszę sprawdzić, czy aby już nie jest na niej ustanowiona jakaś hipoteka: Kolejność wpisów hipotecznych a kolejność zaspokajania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 listopada, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Hipoteka na mieszkanie spółdzielcze własnościowe'

Subscribe to comments with RSS

 1. Za brak księgi wieczystej nie grozi właścicielowi kara, grzywna?

  Maciek

  22 lis 22 o 08:02

 2. Nie, za brak księgi wieczystej kara nie grodzi, grzywna grozi za niezaktualizowanie księgi wieczystej, np. nieujawnienie w niej nowego właściciela nieruchomości.

  admin

  22 lis 22 o 08:06

 3. To takiego mieszkania bez księgi wieczystej komornik nie znajdzie?

  Maciek

  22 lis 22 o 08:25

Skomentuj