Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Na kim spoczywa ciężar dowodu

1 komentarz

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „na kim spoczywa ciężar dowodu”. Ciężar dowodu jest to obowiązek udowodnienia stawianej tezy. Na przykład w postępowaniu cywilnym o zapłatę pożyczki, to na powodzie – pożyczkodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia tego, że udzielił pozwanemu pożyczkobiorcy pożyczki. A jeżeli pozwany będzie (w sprzeciwie od nakazu zapłaty) twierdził, że pożyczkę spłacił, to wtedy na nim będzie spoczywał ciężar dowodu – udowodnienia że pożyczkę spłacił, czyli będzie musiał przedłożyć potwierdzenie przelewu zwrotu pożyczki albo pokwitowanie spłaty gotówką na ręce pożyczkobiorcy. Niektórzy próbują powoływać świadków na tę okoliczność i bardzo rzadko udaje im się wmówić sądowi, że pożyczka została spłacona bez przyjęcia pokwitowania. Czasem ktoś od kogoś usłyszy albo przeczyta „Udowodnij mi, że nie spłaciłem Ci pożyczki!” No nie, to Ty będziesz musiał udowodnić, że spłaciłeś a nie on, że nie spłaciłeś.

Na koniec taka śmieszna dygresja odnośnie poruszonej wyżej kwestii. Zarzucam w postępowaniu sądowym jednemu ochroniarzowi a zarazem właścicielowi firmy ochroniarskiej z którą miałem podpisaną umowę, że okłamał mnie deklarując w umowie iż posiada jako ochroniarz doświadczenie bojowe. Wcześniej wzywałem go pisemnie do udokumentowania tegoż doświadczenia bojowego, bezskutecznie. I postawiłem w pozwie taką tezę, że on nie ma tego doświadczenia. A jego radca prawny odpisał, że ja nie udowodniłem iż ochroniarz nie ma doświadczenia bojowego.

No, panu mecenasowi coś się pomyliło, to nie tak „działa”. Ochroniarz już w umowie o ochronę oświadczył, że ma doświadczenie bojowe a zatem to na nim spoczywa obowiązek udowodnienia, że tak jest rzeczywiście a nie na mnie, że on doświadczenia bojowego nie posiada. Co, mam dzwonić po jednostkach wojskowych, specjalnych i firmach ochroniarskich z całego świata i pytać, czy znają takiego i czy strzelał do kogoś albo był pod obstrzałem i zebrawszy zewsząd odpowiedzi negatywne wnieść ten materiał dowodowy do sądu? Bez sensu, oczywiście że nie, że to tamten musi wykazać iż doświadczenie bojowe posiada. Ostatecznie przedstawił tylko zaświadczenia z jakichś kursów a’la paintball 🙂 a to na pewno nie jest doświadczenie bojowe.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/11/2012

kategoria dowody

1 komentarz do 'Na kim spoczywa ciężar dowodu'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Na kim spoczywa ciężar dowodu'.

  1. Napisz, czy wygrasz 🙂

    Lech | blog o wekslach

    24 Lis 12 08:35

Skomentuj