Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Śmierć kredytobiorcy a poręczyciel

1 komentarz

Pytanie: Chodzi mi o to, czy w przypadku śmierci kredytobiorcy bank zwraca się o zapłatę do poręczyciela kredytu czy najpierw sprawdza czy jest możliwość wyegzekwowania kredytu od spadkobierców kredytobiorcy? A na umorzenie przez bank odpowiedzialności poręczyciela wobec śmierci kredytobiorcy chyba nie ma co liczyć?

Odpowiedź: Prawie na sto procent bank w takim przypadku wezwie do zapłaty poręczyciela i w przypadku jej braku skieruje egzekucję przeciwko niemu. Jest to dla banku opcja oczywiście szybsza niż procedura wystąpienia przeciwko ewentualnym spadkobiercom: https://pamietnikwindykatora.pl/nadanie-klauzuli-wykonalnosci-przeciwko-spadkobiercom-dluznika/.

Odpowiadając na drugie pytanie: nie ma co liczyć na umorzenie przez bank długu poręczycielowi.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 marca, 2021

kategoria kredyty

tag

1 komentarz do 'Śmierć kredytobiorcy a poręczyciel'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nawet jeżeli kredytobiorca żyje, to bank najczęściej kieruje egzekucję przeciwko żyrantowi właśnie a kredytobiorcy – nie! Żyrant czy jak kto woli – poręczyciel – najczęściej jest łatwiej, szybciej ściągalny od kredytobiorcy: ma stały, wysoki dochód dzięki któremu bank zaakceptował jego poręczenie wobec marnej zdolności kredytowej kredytobiorcy w tym zakresie – dochodów. Egzekucja z wynagrodzenia a już przede wszystkim z rachunku bankowego albo i lokaty terminowej jaką często poręczyciel ma, odbywa się szybko a zresztą większość poręczycieli nie czeka na egzekucję tylko dobrowolnie spłaca kredyt po wezwaniu z banku.

    Grazia

    26 Mar 21 o 07:06

Skomentuj