Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik zabrał całą pensję

komentarze 4

Ten krótki wpis jest w odpowiedzi na często wpisywane wyszukiwarce wyrażenia takie jak to w tytule. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy komornik zabrał całą wypłatę? Zakładam że faktycznie takie przypadki zdarzają się i że zabrał wypłatę nie z konta osobistego ale bezpośrednio od pracodawcy. W jednym z komentarzy, użytkownik Lech prowadzący blog o wekslach zasugerował, aby w takim przypadku zapytać pracodawcy, dlaczego przekazał komornikowi całą wypłatę gdy przecież nie miał prawa tak postąpić. Istotnie, to jest myśl. Może osoba realizująca zajęcie komornicze w zakładzie pracy (właściciel bądź pracownik) pomyliła się albo nie zna przepisów i dlatego przekazała komornikowi całą pensję a komornik nawet nie wnikał w to, czy taką kwotę należało mu przekazać.

Oczywiście z komornikiem też należałoby się skontaktować w takiej sytuacji. W zajęciu wynagrodzenia za pracę, komornik bowiem wzywa zakład pracy między innymi do przesłania mu w ciągu tygodnia zestawienia o wysokości wynagrodzenia dłużnika (brutto) wraz ze wszystkimi dodatkowymi dochodami w okresie ostatnich trzech miesięcy, za każdy miesiąc oddzielnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

08/10/2012

Komentarze do 'Komornik zabrał całą pensję'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Komornik zabrał całą pensję'.

  1. Najczęściej w praktyce do tego typu sytuacji dochodzi na skutek równoczesnego zajęcia wynagrodzenia i rachunku bankowego, gdzie kwota wolna od potrąceń zostaje przekazana przez pracodawcę na zajęte konto bankowe.

    Pieniądze i Prawo

    8 Paź 12 18:32

  2. Czy wg Ciebie wówczas kwota przelana na rachunek podlega ochronie (w inny sposób niż standardowa kwota wolna z rachunku bankowego)?

    Lech | blog o wekslach

    8 Paź 12 21:09

  3. Moim zdaniem tak. Komornik twierdzi z reguły, że na konto mogą trafiać także inne pieniądze niż wynagrodzenie, należy wówczas udowodnić, iż tak nie jest (najlepiej wyciągiem z rachunku), a kwota przelana na rachunek po potrąceniach w zakresie określonym w przepisach k.p. nie podlega już egzekucji. Powoływałbym się na art. 829 pkt 5) k.p.c. w zw. z art. 833 par. 1 k.p.c.

    Pieniądze i Prawo

    8 Paź 12 23:34

  4. Temat egzekucji z wynagrodzenia jest jednym z tych, który zamierzam przybliżyć u siebie jeszcze w tym miesiącu 🙂

    Pieniądze i Prawo

    8 Paź 12 23:59

Skomentuj